Online 3 users
 

Aforizma tė rastit

Ndonjėherė ėshtė mė mirė qė tė humbni duke bėrė njė punė tė mirė, sesa tė fitoni duke bėrė njė punė tė keqe.
Nga: Tony Blair
 
Tė reja Shkrimet mė tė reja

Ēifteve

• SI MUND TĖ DINI NĖSE DIKUSH VĖRTET JU DO?
• 15 kėshilla qė ta filloni bisedėn me personin qė ju pėlqen
• Dehja nga dashuria
• Dhjetė pyetje pėr burra dhe dhjetė pėr gra

Motivime

• Si tė mbroheni nga kritikat qėllimkeqe
• Si mund ta ndryshoni mostrėn e mendimeve negative
• Mos i imitoni tė tjerėt - bėhuni ai/ajo qė jeni
• Si dallohen tė suksesshmit nga dėshtuesit

Meditime

• Narcisi - Tregim pėr meditim
• Meditimi me qeshje
• Puthja – rrėfim pėr tė medituar
• Puna si meditim

Mjekime

• Si tė mbroheni nga rrezet e diellit gjatė verės
• Disa produkte makrobiotike qė mund t'i gjejmė nė kuzhinat tona
• Shtatė aspektet e tė ushqyerit
• Molla, uthulla e mollės dhe shėndeti

Informatikė

• Si tė fshehni brenda fotografisė dokumente dhe fotografi tjera
• Gjeni IP adresėn e emailave nė Hotmail. Gmail dhe Yahoo
• Instalimi i WAMP serverit dhe Joomla CMS-it nė kompjuterin tuaj.
• Particionimi (ndarja) e disqeve nė Windows XP

Lifestyle

• Bukuria e femrės pėrmes pasqyrimit dhe shprehjeve tė fytyrės
• Si ta fitoni luftėn kundėr tė turpėruarit
• Frika nga humbja e dashurisė
• Femra e mijėvjeēarit tė tretė preferon mė shumė mashkullin qė duket seksi

Mite dhe Legjenda

• Alfabeti i besėtytnive II
Tėrfili pėr fat, trėndafili pėr tė lindur fėmijė tė bukur
• Fragmente nga mitologjia shqiptare - kush nė ēka beson!?
• "Gjeniu" krijohet me anėn e shqisės sė gjashtė
• Ėndrrat lucide dhe pėrvoja jashtė trupore

Argėtime

• Kuizi Rapiful MEDIKA
• Kuizi i yjeve - Verzioni i aktualizuar!
• Ēfarė jeni nė situata tė krizės - Psikotest
• Kuizi i yjeve - Kush do tė bėhet Yll!

Akuaristikė

• Neon tetra - Paracheirodon innesi
• Cory (Mustaku) - Corydoras
• Pleco - Hypostomus plecostomus
• Guppy - Poecilia reticulata

Tė ndryshme

• Ngjyrat dhe jeta e juaj intime
• SI E PĖRJETONI DASHURINĖ? - PSIKOTEST
• Sa ėshtė e qėndrueshme lidhja e juaj? - PSIKOTEST
• Kinemaja pėr ēifte - Message in the bottle
 
Rubrika: Informatikė
Si tė fshehni brenda fotografisė dokumente dhe fotografi tjera

Nėse dėshironi tė fshehni dokumente, fotografi dhe fajlla tjerė qė ndoshta janė sekrete brenda njė fotografie tjetėr e cila nuk ėshtė sekret, kėtė mund ta bėni me disa komanda...

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Rubrika: Psikoteste
Ēfarė jeni nė situata tė krizės - Psikotest

Nėse ndonjėherė nė jetė ju lajmėrohen situata tė krizės, a do tė jeni tė aftė qė ta shfrytėzoni rastin pėr ta pėrballuar atė krizė pozitivisht? Pėrgjigjen mund ta gjeni nė kėtė test tė vogėl.

Klikoni kėtu pėr ta plotėsuar testin

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Rubrika: Motivime
Si tė mbroheni nga kritikat qėllimkeqe

Pasi qė je nė pozitė tė rėndėsishėm, duhet tė pajtohesh me mendimin se gjithnjė dikush ka pėr tė kritikuar.. Pranoje kėtė si fakt tė pashmangshėm, dhe jetėn do ta kesh mė tė lehtė.

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Rubrika: Ēifteve
SI MUND TĖ DINI NĖSE DIKUSH VĖRTET JU DO?

Vetėm njė pėrqind e njerėzve dinė diēka mė thellė. Poetėt, piktorėt, muzikantėt, vallėzuesit, kėngėtarėt kanė njė ndjenjshmėri, njė senzitvitet tė ndjejnė pėrtej trupit

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Rubrika: Tė ndryshme
Ngjyrat dhe jeta e juaj intime

Cila ngjyrė dominon nė dhomėn tėnde, nė robet e tua, ēfarė ėshtė ngjyra e veturės qė e vozit.. etj. Ajo ngjyrė qė dominon nė jetėn tėnde ėshtė ēelės i dashurisė dhe seksualitetit tėnd...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Rubrika: Tė ndryshme
SI E PĖRJETONI DASHURINĖ? - PSIKOTEST

Asnjė njeri nė kėtė planet njėjtė nuk e pėrjeton njėjtė dashurinė. Disa ėndėrrojnė dhe vetėm ėndėrrojnė. Tė tjerėt e dinė se deri sa larg mund tė shkojnė. Pėrveē kėtyre ka edhe fatalistė... Cilės kategori i takoni ju?...

Klikoni kėtu pėr ta plotėsuar testin

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Rubrika: Informatikė
Gjeni IP adresėn e emailave nė Hotmail. Gmail dhe Yahoo

Ka shumė njerėz qė mendojnė se pėrmes e-mailit mund tė dėrgojnė porosi dhe tė mbeten anonim, ose si thotė populli duke e “hedhur gurin dhe fshehur dorėn”, por pikėrisht kėtu gabojnė...

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Rubrika: Motivime
Si mund ta ndryshoni mostrėn e mendimeve negative

Si ju shkon dorėsh t“i ndryshoni mostrat e mendimeve negative? Nė vijim do tė hasim nė tė ashtuquajturėn “Teknika e pasqyrės”, me ndihmėn e sė cilės mund tė tėrheqni njė bilanc tė kėndvėshtrimit tuaj jetėsor.

Shkruan: Ibrahim Hajdari

Lexoni artikullin...
Rubrika: Meditime
Narcisi - Tregim pėr meditim

Kur vdiq Narcisi, erdhėn zanat e malit dhe e gjetėn liqenin, mė parė ujėmbėl, e tash tė shndėrruar nė govatė lotėsh tė njelmėta.
- Pse qan? e pyetėn zanat e malit.

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Rubrika: Motivime
Mos i imitoni tė tjerėt - bėhuni ai/ajo qė jeni

Poeti i madh shqiptar Azem Shkreli nė njė vjershė tė shkurtėr thotė: “Nėse do tė takoheshim me veten sy mė sy, a do tė ishim pėrqafuar apo do tė ishim pėshty”. Kjo poezi shumė mirė na e bėnė me dije se, nėse dėshirojmė tė jemi vetja e jonė kudo dhe me gjithkėnd qė jemi, ai apo ajo qė vėrtet jemi, sė pari duhet tė takohemi me veten sy mė sy, tė ballafaqohemi...

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Rubrika: Lifestyle
Bukuria e femrės pėrmes pasqyrimit dhe shprehjeve tė fytyrės

Bukuria ėshtė brenda ēdo personi e cila manifestohet nga jashtė pėrmes pasqyrimeve fizike dhe lumturisė emocionale. Femra qė ndjehet mirė, e ka tė lehtė ta pasqyroj bukurin e saj nga jashtė dhe t’i bėjė tė tjerėt ta ndjejnė atė bukuri nga dita nė ditė.

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Rubrika: Meditime
Meditimi me qeshje

E para ēfarė duhet bėrė ėshtė qeshja, pasi qė kjo i jep ton tėrė ditės. Po u zgjuat me qeshjen, sė shpejti do tė filloni tė ndieni sesi jeta ėshtė absurde. Asgjė nuk ėshtė serioze: qesharake janė madje edhe pakėnaqėsitė tuaja, qesharake...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Rubrika: Ēifteve
15 kėshilla qė ta filloni bisedėn me personin qė ju pėlqen

Me siguri ju ka ndodhur shpesh tė takoni djalin apo vajzėn qė ju pėlqen, po nuk keni pasur ide se si t’i afroheni apo si ta nisni bisedėn me tė. Jeni pyetur, “Ēka t’i them? Ta pyes si e ka emrin? Ēka punon? ...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Rubrika: Mjekime
Si tė mbroheni nga rrezet e diellit gjatė verės

Veprimi tejet i dėmshėm i rrezeve tė diellit ėshtė prej orės 11 - 17, mirėpo pasi qė shpesh ėshtė e pamundshme t'i shmangemi tė gjithė asaj nė kėtė kohė, preferohet qė ēdo ditė tė pėrdoren krem pėr mbrojtje tė plotė...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Rubrika: Lifestyle
Si ta fitoni luftėn kundėr tė turpėruarit

Nėse jeni tė turpshėm dhe keni probleme qė ta shprehni veten tuaj tė vėrtetė, t’i shprehni lirshėm mendimet tuaja dhe mendoni se kėtė gjendje nuk mund ta ndryshoni, gaboni. Sidoqoftė, pėr ta fituar luftėn kundėr turpit ju nevojitet shumė kohė, mund dhe pėrvojė, por nė fund do ta shihni se ia vlen.

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Rubrika: Mjekime
Disa produkte makrobiotike qė mund t'i gjejmė nė kuzhinat tona

Prej produkteve qė mund t'i quajmė makrobiotike dhe qė mund t'i gjemė lehtė janė: Gruri, elbi, tėrshėra, thekra, soja, leblebia, fasulja e zezė, farat e susamit, kikirik, bėrthamat e frytit tė kajsisė...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Rubrika: Mjekime
Shtatė aspektet e tė ushqyerit

Njė ndėr faktorė mė tė rėndėsishėm nė jetė qė pėrcakton se a jetojmė nė harmoni me rrethin apo jo prej ēka rezulton se a do tė jemi tė shėndosh apo jo, ėshtė tė ushqyerit. Si ushqehemi? Sipas mėsimeve tė makrobiotikės janė shtatė aspekte kryesore tė ushqyerit pėr njeriun.

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Rubrika: Ēifteve
Dehja nga dashuria

Psikologėt kanė vėrtetuar se, te njeriu i dashuruar ndodhin shumė tė tepėr reaksione se mendimet e thjeshta tė lumturisė. Disa studime tė fundit kanė zbuluar se janė disa lloje relative tė aktiviteteve kimike dhe neurotike qė ndodhin nė shkallė tė caktuar tė lidhjeve njerėzore.

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Rubrika: Informatikė
Instalimi i WAMP serverit dhe Joomla CMS-it nė kompjuterin tuaj.

Me kėrkesėn tuaj nė kėtė video fajll mund tė gjeni si ilustrim si tė instaloni njė ueb server si WAMP serveri nė kompjuterin tuaj, dhe fazėn e dytė si ta instaloni njė CMS...

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Rubrika: Meditime
Puthja – rrėfim pėr tė medituar

Sytė e saj ishin tė shkėlqyer dhe ngrohnin me buzėqeshje duke shikuar sytė e tij; buzėt e saj dukeshin tė uritur pėr puthjen qė e thėrriste...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...

Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci