Online 3 users
 

Aforizma tė rastit

Gjithēka qė ndodh, ndodh pėr tė mirėn e njeriut!
 
Tė reja Shkrimet mė tė reja

Ēifteve

• SI MUND TĖ DINI NĖSE DIKUSH VĖRTET JU DO?
• 15 kėshilla qė ta filloni bisedėn me personin qė ju pėlqen
• Dehja nga dashuria
• Dhjetė pyetje pėr burra dhe dhjetė pėr gra

Motivime

• Si tė mbroheni nga kritikat qėllimkeqe
• Si mund ta ndryshoni mostrėn e mendimeve negative
• Mos i imitoni tė tjerėt - bėhuni ai/ajo qė jeni
• Si dallohen tė suksesshmit nga dėshtuesit

Meditime

• Narcisi - Tregim pėr meditim
• Meditimi me qeshje
• Puthja – rrėfim pėr tė medituar
• Puna si meditim

Mjekime

• Si tė mbroheni nga rrezet e diellit gjatė verės
• Disa produkte makrobiotike qė mund t'i gjejmė nė kuzhinat tona
• Shtatė aspektet e tė ushqyerit
• Molla, uthulla e mollės dhe shėndeti

Informatikė

• Si tė fshehni brenda fotografisė dokumente dhe fotografi tjera
• Gjeni IP adresėn e emailave nė Hotmail. Gmail dhe Yahoo
• Instalimi i WAMP serverit dhe Joomla CMS-it nė kompjuterin tuaj.
• Particionimi (ndarja) e disqeve nė Windows XP

Lifestyle

• Bukuria e femrės pėrmes pasqyrimit dhe shprehjeve tė fytyrės
• Si ta fitoni luftėn kundėr tė turpėruarit
• Frika nga humbja e dashurisė
• Femra e mijėvjeēarit tė tretė preferon mė shumė mashkullin qė duket seksi

Mite dhe Legjenda

• Alfabeti i besėtytnive II
Tėrfili pėr fat, trėndafili pėr tė lindur fėmijė tė bukur
• Fragmente nga mitologjia shqiptare - kush nė ēka beson!?
• "Gjeniu" krijohet me anėn e shqisės sė gjashtė
• Ėndrrat lucide dhe pėrvoja jashtė trupore

Argėtime

• Kuizi Rapiful MEDIKA
• Kuizi i yjeve - Verzioni i aktualizuar!
• Ēfarė jeni nė situata tė krizės - Psikotest
• Kuizi i yjeve - Kush do tė bėhet Yll!

Akuaristikė

• Neon tetra - Paracheirodon innesi
• Cory (Mustaku) - Corydoras
• Pleco - Hypostomus plecostomus
• Guppy - Poecilia reticulata

Tė ndryshme

• Ngjyrat dhe jeta e juaj intime
• SI E PĖRJETONI DASHURINĖ? - PSIKOTEST
• Sa ėshtė e qėndrueshme lidhja e juaj? - PSIKOTEST
• Kinemaja pėr ēifte - Message in the bottle
 

Shkruan: Arsim Gjinovci            

Guppy - Poecilia reticulata
Kthehu mbrapa...

Guppy ėshtė peshk shumė paqėsor dhe mjaft i pėrhapur, nuk kėrkon akuarium tė madh apo kushte speciale tė ujit. Mė sė miri kalojnė nė akuariumet e pėrbashkėta, por akuariumi vetėm me Guppy ėshtė njė zgjidhje e qėlluar. Akuariumi me Guppy duhet tė pėrmbaj mjaft bimė tė gjalla. Robert John Lechmere Guppy e zbuloi kėtė peshk nė vitin 1866 nė Trinidad, dhe pėr nder tė tij u emėrtua me emrin Girardinus guppii.

Kushtet

Madhėsia e trupit (min-max): 4 - 6 cm ( 1.57 - 2.36 in )
pH e ujit: 7 - 8.5
Fortėsia e ujit (dGH): 12 - 18 °N
Temperaturat e preferuara: 19 - 29 °C ( 66.2 - 84.2 °F )


Ushqimi

Guppit pranojnė gati ēdo lloj ushqimi pėr peshq. Edhe pse ju duket se janė pėrherė tė uritur, ju kėshillojmė t'i ushqeni njė herė nė ditė.Gjinitė

Meshkujt kanė ngjyra jashtėzakonisht tė bukur dhe janė mė tė vegjėl nė trup, dhe kanė flatra tė gjata. Femrat janė mė tė mėdha se meshkujt.

Shumimi

Ju nevojitet akuariumi me disa qifte tė Guppive. Guppit lindin peshq tė gjallė tė cilat notojnė po sa tė lindin. Nevojitet tė keni shumė bime ku peshqit Guppi tė porsalindur fshehen, ngase, peshqit e mėdhenj i hanė ato tė vegjėl.
Njė Guppy femėr lind prej 2 - 100 peshq tė vegjėl.

Jetėgjatėsia

Guppit zakonisht jetojnė 2-3 vjet. Rreth 15% e Guppive jetojnė edhe mė gjatė se 15 vite..

Vėrejtje

Asnjėherė mos i mbani Guppyt nė enė (balone) me ujė, ku uji nuk qarkullon
pėrmes pompave dhe filtrave


Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci