Online 4 users
 

Aforizma tė rastit

Falsifikimi dallohet nga origjinali vetėm ngase duket shumė mė i bukur.
 
Tė reja Shkrimet mė tė reja

Ēifteve

• SI MUND TĖ DINI NĖSE DIKUSH VĖRTET JU DO?
• 15 kėshilla qė ta filloni bisedėn me personin qė ju pėlqen
• Dehja nga dashuria
• Dhjetė pyetje pėr burra dhe dhjetė pėr gra

Motivime

• Si tė mbroheni nga kritikat qėllimkeqe
• Si mund ta ndryshoni mostrėn e mendimeve negative
• Mos i imitoni tė tjerėt - bėhuni ai/ajo qė jeni
• Si dallohen tė suksesshmit nga dėshtuesit

Meditime

• Narcisi - Tregim pėr meditim
• Meditimi me qeshje
• Puthja – rrėfim pėr tė medituar
• Puna si meditim

Mjekime

• Si tė mbroheni nga rrezet e diellit gjatė verės
• Disa produkte makrobiotike qė mund t'i gjejmė nė kuzhinat tona
• Shtatė aspektet e tė ushqyerit
• Molla, uthulla e mollės dhe shėndeti

Informatikė

• Si tė fshehni brenda fotografisė dokumente dhe fotografi tjera
• Gjeni IP adresėn e emailave nė Hotmail. Gmail dhe Yahoo
• Instalimi i WAMP serverit dhe Joomla CMS-it nė kompjuterin tuaj.
• Particionimi (ndarja) e disqeve nė Windows XP

Lifestyle

• Bukuria e femrės pėrmes pasqyrimit dhe shprehjeve tė fytyrės
• Si ta fitoni luftėn kundėr tė turpėruarit
• Frika nga humbja e dashurisė
• Femra e mijėvjeēarit tė tretė preferon mė shumė mashkullin qė duket seksi

Mite dhe Legjenda

• Alfabeti i besėtytnive II
Tėrfili pėr fat, trėndafili pėr tė lindur fėmijė tė bukur
• Fragmente nga mitologjia shqiptare - kush nė ēka beson!?
• "Gjeniu" krijohet me anėn e shqisės sė gjashtė
• Ėndrrat lucide dhe pėrvoja jashtė trupore

Argėtime

• Kuizi Rapiful MEDIKA
• Kuizi i yjeve - Verzioni i aktualizuar!
• Ēfarė jeni nė situata tė krizės - Psikotest
• Kuizi i yjeve - Kush do tė bėhet Yll!

Akuaristikė

• Neon tetra - Paracheirodon innesi
• Cory (Mustaku) - Corydoras
• Pleco - Hypostomus plecostomus
• Guppy - Poecilia reticulata

Tė ndryshme

• Ngjyrat dhe jeta e juaj intime
• SI E PĖRJETONI DASHURINĖ? - PSIKOTEST
• Sa ėshtė e qėndrueshme lidhja e juaj? - PSIKOTEST
• Kinemaja pėr ēifte - Message in the bottle
 

Shkruan: Arsim Gjinovci            

Pleco - Hypostomus plecostomus
Kthehu mbrapa...

Pleco te ne njihet edhe me emrin "pastruesi". Hypostomus plecostomus ėshtė emri shkencor i tipit tė Plecos qė jeton nė ujėra tė freskėta tė Amerikės qendrore dhe jugore. Ky peshk i takon familjes Loricariidae (familja mė e madhe e macepeshqive (catfish). Ushqehet me alga. Peshku Pleco ėshtė shumė i popullarizuar nė akuaristikė pėr shkak tė aftėsive tė tyre pėr ta pastruar akuariumin nga algat. Emri Plecostomus do tė thotė "gojė rrethor".Kushtet

Madhėsia e trupit (min-max): 8 - 60 cm
pH e ujit: 5 - 8.4
Fortėsia e ujit: 5° to 19° dH
Temperaturat e preferuara: 25 °C

Ushqimi

Pleco ushqehet me alga. Kėta peshq nė natyrė janė omnivornė (dmth hajnė gjithēka). Nė akuarium ushqehen nga mbetjet e ushqimeve, algat, peshqit e ngordhur, gjethet e bimėve tė kėputura, ushqim fleta pėr peshq, ushqim tableta tė algave tė thara etj.

Gjinitė

Ėshtė shumė vėshtirė tė dallohet gjinia e kėtyre peshqve.

Shumimi

Zakonisht shumimi i plecos nuk ėshtė i suksesshėm nė akuariume.

Jetėgjatėsia

Pleco zakonisht jeton 10 - 15 vjet nė kushte optimale tė kujdesit nė akuarium.

Vėrejtje

Asnjėherė mos e mbani Plecon nė enė (balone) me ujė, ku uji nuk qarkullon pėrmes pompave dhe filtrave


Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci