Online 8 users
 

Aforizma tė rastit

I suksesshėm ėshtė ai qė fiton atė qė dėshiron dhe dėshiron atė qė fiton.
 
Tė reja Shkrimet mė tė reja

Ēifteve

• SI MUND TĖ DINI NĖSE DIKUSH VĖRTET JU DO?
• 15 kėshilla qė ta filloni bisedėn me personin qė ju pėlqen
• Dehja nga dashuria
• Dhjetė pyetje pėr burra dhe dhjetė pėr gra

Motivime

• Si tė mbroheni nga kritikat qėllimkeqe
• Si mund ta ndryshoni mostrėn e mendimeve negative
• Mos i imitoni tė tjerėt - bėhuni ai/ajo qė jeni
• Si dallohen tė suksesshmit nga dėshtuesit

Meditime

• Narcisi - Tregim pėr meditim
• Meditimi me qeshje
• Puthja – rrėfim pėr tė medituar
• Puna si meditim

Mjekime

• Si tė mbroheni nga rrezet e diellit gjatė verės
• Disa produkte makrobiotike qė mund t'i gjejmė nė kuzhinat tona
• Shtatė aspektet e tė ushqyerit
• Molla, uthulla e mollės dhe shėndeti

Informatikė

• Si tė fshehni brenda fotografisė dokumente dhe fotografi tjera
• Gjeni IP adresėn e emailave nė Hotmail. Gmail dhe Yahoo
• Instalimi i WAMP serverit dhe Joomla CMS-it nė kompjuterin tuaj.
• Particionimi (ndarja) e disqeve nė Windows XP

Lifestyle

• Bukuria e femrės pėrmes pasqyrimit dhe shprehjeve tė fytyrės
• Si ta fitoni luftėn kundėr tė turpėruarit
• Frika nga humbja e dashurisė
• Femra e mijėvjeēarit tė tretė preferon mė shumė mashkullin qė duket seksi

Mite dhe Legjenda

• Alfabeti i besėtytnive II
Tėrfili pėr fat, trėndafili pėr tė lindur fėmijė tė bukur
• Fragmente nga mitologjia shqiptare - kush nė ēka beson!?
• "Gjeniu" krijohet me anėn e shqisės sė gjashtė
• Ėndrrat lucide dhe pėrvoja jashtė trupore

Argėtime

• Kuizi Rapiful MEDIKA
• Kuizi i yjeve - Verzioni i aktualizuar!
• Ēfarė jeni nė situata tė krizės - Psikotest
• Kuizi i yjeve - Kush do tė bėhet Yll!

Akuaristikė

• Neon tetra - Paracheirodon innesi
• Cory (Mustaku) - Corydoras
• Pleco - Hypostomus plecostomus
• Guppy - Poecilia reticulata

Tė ndryshme

• Ngjyrat dhe jeta e juaj intime
• SI E PĖRJETONI DASHURINĖ? - PSIKOTEST
• Sa ėshtė e qėndrueshme lidhja e juaj? - PSIKOTEST
• Kinemaja pėr ēifte - Message in the bottle
 

Shkruan: Arsim Gjinovci            

Cory (Mustaku) - Corydoras
Kthehu mbrapa...

Cory apo si njihet nė gjuhėn shqipe edhe si Mustaku, ėshtė zgjedhje shumė e mirė pėr akuariume. Zakonisht ndihen mirė nė akuariume tė pėrbashkėt me peshq tjerė, kur janė disa Cory nė grupe. Prejardhjen e kanė nga Amerika Jugore. Cory ėshtė peshk shumė paqėsor, njihet edhe si peshk i turpshėm dhe shumė mirė pėrshtatet me guppy, skalarė, plati dhe shumė peshq tjerė tė temperamentit tė njėjtė. Ushqehen nė fund tė akuariumit dhe shpesh gjatė gjithė kohės janė shumė aktiv dhe punėtor. E pėlqejnė akuariumin e shtruar me rėrė dhe tė mbjell me bimė tė gjallė uji.

Kushtet

Madhėsia e trupit (min-max): 2 - 6 cm
pH e ujit: 6 - 8
Fortėsia e ujit 5° to 18° dH
Temperaturat e preferuara: 22 - 26 °C

Ushqimi

Mustakun apo Coryn mund ta ushqejmė me ushqim fletėza pėr peshq, me larva tė ngrira tė mushkajave, ushqim tableta tė kompresuara nga algat pėr peshq etj. Cory ushqehet nė tė shumtėn edhe me algat qė krijohen nė akuarium.


Gjinitė

Meshkujt janė mė tė vegjėl se femrat. Femrat janė mė tė rrumbullakėt dhe mė tė mėdhenj se mashkulli i moshės sė njėjtė.

Shumimi

Edhe pse njihet qė ėshtė vėshtirė tė shumohen nė akuarium, nė disa raste unė kam pasur sukses me shumimin e Coryve. Mirė ėshtė tė ndahet nga grupi, 1 femėr dhe 2 meshkuj. Femra e zgjedh mashkullin para se t'i depozitoj vezėt (Nė foto vezėt e depoziturar). Ajo fillon ta pastroj murin e akuariumit ku do tė jetė vendi i depozitimit tė vezėve. Procesi i pastrimit bėhet nga femra duke shkuar poshtė - lartė. Qiftin aktiv e lėmė nė akuarium derisa t'i ngjet gjitha vezėt nė mur tė akuariumit. Uji duhet tė jetė shumė i pastėr. Zakonisht pėr t'i shumuar Coryt procesi zgjat 4-7 ditė. Nė akuarium tė veēantė ku ėshtė vendosur ēifti, imitohet sezoni i thatėsisė, duke larguar ujin pėr 4 ditė nga 20% tė ujit, nė temperaturė mbi 24 gradė celsius. Ditėn e pestė mbushet akuariumi me ujė tė ftohtė, dhe temperatura duhet tė jetė 18 gradė celsius. Me kėtė imitojmė tė reshurat nė natyrė. Me vallėzimin e Coyve femėr dhe mashkull nė formacionin e ashtuquajtur T-formacioni, brenda ditės, aktiviteti i depozitimit tė vezėve fillon. Derisa kryhet depozitimi i gjitha vezėve ēifti duhet tė qėndroj nė akuarium. Tė vegjlit ushqehen me “artemia salina” karkaleca tė vegjėl, ushqim pėr peshq tė vegjėl.


Vėrejtje

Cory nuk jeton nė enė (balone) me ujė, ku uji nuk qarkullon pėrmes pompave dhe filtrave.


Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci