Online 3 users
 

Aforizma tė rastit

Zemrat e mėdha dashurojnė, ato tė voglat kėrkojnė tė jenė tė dashuruara.
Nga: Hugo
 
Tė reja Shkrimet mė tė reja

Ēifteve

• SI MUND TĖ DINI NĖSE DIKUSH VĖRTET JU DO?
• 15 kėshilla qė ta filloni bisedėn me personin qė ju pėlqen
• Dehja nga dashuria
• Dhjetė pyetje pėr burra dhe dhjetė pėr gra

Motivime

• Si tė mbroheni nga kritikat qėllimkeqe
• Si mund ta ndryshoni mostrėn e mendimeve negative
• Mos i imitoni tė tjerėt - bėhuni ai/ajo qė jeni
• Si dallohen tė suksesshmit nga dėshtuesit

Meditime

• Narcisi - Tregim pėr meditim
• Meditimi me qeshje
• Puthja – rrėfim pėr tė medituar
• Puna si meditim

Mjekime

• Si tė mbroheni nga rrezet e diellit gjatė verės
• Disa produkte makrobiotike qė mund t'i gjejmė nė kuzhinat tona
• Shtatė aspektet e tė ushqyerit
• Molla, uthulla e mollės dhe shėndeti

Informatikė

• Si tė fshehni brenda fotografisė dokumente dhe fotografi tjera
• Gjeni IP adresėn e emailave nė Hotmail. Gmail dhe Yahoo
• Instalimi i WAMP serverit dhe Joomla CMS-it nė kompjuterin tuaj.
• Particionimi (ndarja) e disqeve nė Windows XP

Lifestyle

• Bukuria e femrės pėrmes pasqyrimit dhe shprehjeve tė fytyrės
• Si ta fitoni luftėn kundėr tė turpėruarit
• Frika nga humbja e dashurisė
• Femra e mijėvjeēarit tė tretė preferon mė shumė mashkullin qė duket seksi

Mite dhe Legjenda

• Alfabeti i besėtytnive II
Tėrfili pėr fat, trėndafili pėr tė lindur fėmijė tė bukur
• Fragmente nga mitologjia shqiptare - kush nė ēka beson!?
• "Gjeniu" krijohet me anėn e shqisės sė gjashtė
• Ėndrrat lucide dhe pėrvoja jashtė trupore

Argėtime

• Kuizi Rapiful MEDIKA
• Kuizi i yjeve - Verzioni i aktualizuar!
• Ēfarė jeni nė situata tė krizės - Psikotest
• Kuizi i yjeve - Kush do tė bėhet Yll!

Akuaristikė

• Neon tetra - Paracheirodon innesi
• Cory (Mustaku) - Corydoras
• Pleco - Hypostomus plecostomus
• Guppy - Poecilia reticulata

Tė ndryshme

• Ngjyrat dhe jeta e juaj intime
• SI E PĖRJETONI DASHURINĖ? - PSIKOTEST
• Sa ėshtė e qėndrueshme lidhja e juaj? - PSIKOTEST
• Kinemaja pėr ēifte - Message in the bottle
 

Shkruan: Arsim Gjinovci            

Neon tetra - Paracheirodon innesi
Kthehu mbrapa...

Neon tetra nė natyrė i lirė jeton nė ujėrat e Kolumbisė, nė Perunė lindore, Brazilin perėndimor. Ėshtė peshk i popullarizuar nė mesin e akuaristėve pėr shkak tė ngjyrave ndriēuese tė ndezura qė shkėlqejnė nė errėsirė. Peshku karakterizohet me njė shirit tė kaltėr horizontal pėrgjatė trupit dhe shirit tė kuq qė fillon diku nė mes tė trupit dhe pėrfundon nė zgjatimin kaudal tė bishtit. Neon tetra sė pari u importua nga Amerika Jugore dhe u pėrshkrua nga ihtiologu Dr. George S. Myers nė vitin 1936 dhe u emėrtua sipas Dr. William T. Innes. Neon tetrat janė kombinim i mirė nė akuariume me peshq Duiskuse, me bimė tė gjalla.

Kushtet

Madhėsia e trupit (min-max): pėrafėrsisht 3 cm
pH e ujit: 5 7
Fortėsia e ujit (dGH): 12 - 18 °N
Temperaturat e preferuara: 20-26 °C


Ushqimi

Neon tetrat janė omnivore (dmth hanė gjithēka). Ato pranojnė gati ēdo lloj ushqimi pėr peshq. Mund t'i ushqeni me ushqim fleta, ushqim tė ngrirė, mikrokrimba etj. Edhe pse ju duket se janė pėrherė tė uritur, ju kėshillojmė t'i ushqeni njė herė nė ditė.

Gjinitė

Femrat e kanė barkun pak mė tė madh, dhe shiritat pak mė tė ylbertė pėr dallim nga mashkulli qė e ka mė tė drejtė shiritin e kaltėr.

Shumimi

Neon tetrat shumohen me vezė. Nė akuarium ėshtė mirė tė vendosen 7-8 neon tetra ku mė shumė janė tė gjinisė femėrore. Secila femėr bėnė prej 60 - 130 vezė. Vezėt nuk janė ngjitėse. Pasi ti lėshojnė vezėt, brenda 24 orėve ato ēelin, dhe ky ėshtė momenti kur dhe duhet t'i largoni tetrat e rritura ngase i hanė tė vegjlit e posa ēelur. Tė vegjlit mund t'i ushqeni me ushqim tė lėngshėm pėr peshq tė vegjėl, me tė kuqen e vezės, me artemie, mėlēi tė imtėsuar viēit etj.

Jetėgjatėsia

Neon tetrat zakonisht jetojnė 3-10 vjet, dhe krejt varet nga kujdesi pėr ta.

Vėrejtje

Asnjėherė mos i mbani Neon tetrat nė enė (balone) me ujė, ku uji nuk qarkullon pėrmes pompave dhe filtrave


Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci