Online 2 users
 

Aforizma tė rastit

Miku i rremė ėshtė sikur MJEGULLA: tė pėrgėdhel supet, por tė zė sytė!
 
Tė reja Shkrimet mė tė reja

Ēifteve

• SI MUND TĖ DINI NĖSE DIKUSH VĖRTET JU DO?
• 15 kėshilla qė ta filloni bisedėn me personin qė ju pėlqen
• Dehja nga dashuria
• Dhjetė pyetje pėr burra dhe dhjetė pėr gra

Motivime

• Si tė mbroheni nga kritikat qėllimkeqe
• Si mund ta ndryshoni mostrėn e mendimeve negative
• Mos i imitoni tė tjerėt - bėhuni ai/ajo qė jeni
• Si dallohen tė suksesshmit nga dėshtuesit

Meditime

• Narcisi - Tregim pėr meditim
• Meditimi me qeshje
• Puthja – rrėfim pėr tė medituar
• Puna si meditim

Mjekime

• Si tė mbroheni nga rrezet e diellit gjatė verės
• Disa produkte makrobiotike qė mund t'i gjejmė nė kuzhinat tona
• Shtatė aspektet e tė ushqyerit
• Molla, uthulla e mollės dhe shėndeti

Informatikė

• Si tė fshehni brenda fotografisė dokumente dhe fotografi tjera
• Gjeni IP adresėn e emailave nė Hotmail. Gmail dhe Yahoo
• Instalimi i WAMP serverit dhe Joomla CMS-it nė kompjuterin tuaj.
• Particionimi (ndarja) e disqeve nė Windows XP

Lifestyle

• Bukuria e femrės pėrmes pasqyrimit dhe shprehjeve tė fytyrės
• Si ta fitoni luftėn kundėr tė turpėruarit
• Frika nga humbja e dashurisė
• Femra e mijėvjeēarit tė tretė preferon mė shumė mashkullin qė duket seksi

Mite dhe Legjenda

• Alfabeti i besėtytnive II
Tėrfili pėr fat, trėndafili pėr tė lindur fėmijė tė bukur
• Fragmente nga mitologjia shqiptare - kush nė ēka beson!?
• "Gjeniu" krijohet me anėn e shqisės sė gjashtė
• Ėndrrat lucide dhe pėrvoja jashtė trupore

Argėtime

• Kuizi Rapiful MEDIKA
• Kuizi i yjeve - Verzioni i aktualizuar!
• Ēfarė jeni nė situata tė krizės - Psikotest
• Kuizi i yjeve - Kush do tė bėhet Yll!

Akuaristikė

• Neon tetra - Paracheirodon innesi
• Cory (Mustaku) - Corydoras
• Pleco - Hypostomus plecostomus
• Guppy - Poecilia reticulata

Tė ndryshme

• Ngjyrat dhe jeta e juaj intime
• SI E PĖRJETONI DASHURINĖ? - PSIKOTEST
• Sa ėshtė e qėndrueshme lidhja e juaj? - PSIKOTEST
• Kinemaja pėr ēifte - Message in the bottle
 

Shkruan: Arsim Gjinovci            

Ėndrrat lucide dhe pėrvoja jashtė trupore
Kthehu mbrapa...

I vetmi realitet qė ekziston pėr njeriun nė ėndrrat e zakonshme ėshtė vet ajo botė imagjinare - ėndrra. Pėr dallim nga kjo, te ėndrrat e quajtura "LUCIDE" pėrveē realitetit ėndėrr, ekziston edhe realiteti tjetėr - bota e vėrtetė e njeriut, e qė kjo bėhet e mundshme kur njeriu ėshtė i vetėdijshėm edhe pse ndodhet nė gjumė.

Gjatė ėndrrės sė zakonshme njeriu nuk ėshtė i vetėdijshėm se ndodhet nė ėndėrr, nė njė realitet imagjinar qė arrihet kur thellėsisht relaksohet trupi. Pėr tė ėndrra ėshtė i vetmi realitet, qė do tė thotė se nė atė gjendje njeriu nuk ėshtė i vetėdijshėm pėr jetėn e vetė nė kėtė realitet. Pra i vetmi realitet qė ekziston pėr njeriun nė ėndrrat e zakonshme ėshtė ajo botė imagjinare - ėndrra. Pėr dallim nga kjo, te ėndrrat e quajtura "LUCIDE" pėrveē realitetit ėndėrr ekziston edhe realiteti tjetėr - bota e vėrtetė e njeriut, e qė kjo bėhet e mundshme kur njeriu ėshtė i vetėdijshėm edhe pse ndodhet nė gjumė. Pra ai e dinė se ndodhet nė gjumė - ėndėrr.

Te ėndrrat e zakonshme njeriu nuk ėshtė nė gjendje tė bėjė asgjė pėrveē qė nė mėnyrė pasive ta pėrjetoj ngjarjen "sikurse nė ndonjė film" qė e pėrjeton ngjarjen me emocione. Mirėpo, paramendoni sikur ju tė mund ta kontrollonit atė film dhe tė shėtiteni edhe nėpėr pjesėt tjera tė skenės, qė nė ekran nuk duken! Nėse mund tė paramendoni kėtė, atėherė do tė keni mė tė qartė se ē'ka janė ėndrrat lucide. Me fjalė tjera ėndrra lucide ėshtė "ėndėrrimi i vetėdijshėm", dhe pikėrisht ajo mundėsi qė ėndrra tė kontrollohet nga personi qė e sheh atė. Gjatė ėndrrave lucide, ju mund tė merrni pjesė aktivisht nė ngjarjet dhe t'i formėsoni ato apo t'i krijoni nė njėfarė mėnyre. Pėr herė tė parė termin "Ėndėrr lucide" e pėrdori psikologu Holandez - Frederik van Eeden, termin ky me tė cilin e emėrtoi ėndrrat e tija nė tė cilat kishte njė dozė tė caktuar tė kontrollit.

Nė varėsi nga individėt, me anė tė ushtrimeve mund tė arrihet me sukses pėr disa muaj qė tė pėrjetoni ėndrra lucide. Ndoshta tashmė edhe keni pėrjetuar ndonjė herė ėndėrr lucide spontanisht!? A keni pasur ndonjė ėndėrr nė tė cilėn sadopak keni pas njė dozė tė vetėdijes? P.sh., keni ėndėrruar dhe e keni ditur se jeni nė ėndėrr, dhe se pėrveē saj ekziston edhe realiteti jashtė saj.

Nė pyetjen, pse tė arrihet njė ėndėrr e tillė, ne nuk mund t'ju pėrgjigjemi. Pse-nė duhet vet ju tė dini. Ne kėtu mė tepėr do tė merremi me metodėn si tė arrihet ajo. Natyrisht, ata qė ia kanė arritur tė kenė njė vetėdije tė caktuar nė ėndėrr, pra tė pėrjetojnė ėndėrr lucide, shumė mė letė mund tė arrijnė projeksionin astral apo madje edhe gjendje e quajtur auto-hipnoza. Tė gjitha janė kėto pėrjetime pak a shumė tė ngjashme por qė megjithatė dallohen mes vete dhe kanė tė bėjnė me njė pėrvojė tė quajtur "pėrvoja jashtė trupit" dhe tė gjitha shpijnė drejt komunikimit mė tė mirė tė vetėdijes me ndėrdijen pėr tė arritur njohuri mė tė mėdha mbi shumėēka nė jetė. Pėr gjitha kėto do tė shkruajmė sė shpejti nė faqet e Mjellmės, ndėrsa tash le t'i kthehemi ėndrrave lucide.

Shumė ėndrra nuk mbahen nė mend. Kėtu ėshtė dhe problemi edhe me ėndrrat lucide. Ju mund t'i arrini ato spontanisht apo me ushtrime, por si tė mbahen mend? Shumė mjeshtėr, pėr kėtė dukuri, preferojnė qė sė pari vėmendjen nė ushtrimet tuaja t'i kushtoni ėndrrave tė zakonshme dhe mė pastaj tė filloni me ėndrrat lucide. E pėr t'i mbajtur mend ato hapi i parė do tė duhej tė ishte Ditari i ėndrrave.

Hapi i parė - Ditari i ėndrrave

Qė tė arrini tė vendosni njė sasi tė vetėdijes nė ėndrrat tuaja, unė ju propozoj ta mbani njė fletore dhe laps nėn jastėk. Nė fillim, ndoshta disa ėndrra tė para do tė duhet t'i regjistroni pak mė nė detaje, mirėpo mė vonė kjo nuk do tė jetė e nevojshme. Pse ju them nėn jastėk? Ngase qėllimi ėshtė qė menjėherė sa tė zgjoheni ta regjistroni ėndrrėn tuaj. Me kalimin e kohės ėndrra harrohet, kėshtu qė pas njė ore mund tė ndodh ta harroni madje edhe gjysmėn e ėndrrės, ndėrsa brenda ditės, vėshtirė se do t'ju kujtohet mė tepėr se 10% e pėrmbajtjes sė ėndrrės. Ėshtė shumė me rėndėsi tė mbahen mend detajet, dhe tė shkruhen, p.sh; kush ishte nė ėndėrr, ēka ka ndodhur, ēka keni folur, si jeni ndier, ku keni qenė etj. Pra si po e vėreni, duhet t'i pėrgjigjeni pesė pyetjeve tė cilėt i pėrdorin gazetarėt: KUSH? KU? PSE? ĒKA? SI? Dhe mos harroni ėshtė me rėndėsi ēdo ditė ta mbani kėtė ditar tė ėndrrave.

Ėshtė shumė mirė qė nėse dėshironi tė avanconi me kėtė teknikė sa mė parė, tė zgjoheni vetėm pa pėrdorur orė apo zile. Posa t'ju dalė gjumi, mos lėvizni shumė, mbani sytė mbyllur, relaksohuni dhe mos lejoni t'ju ikė ndjenja qė shfaqet nė ēastin kur kaloni nga ėndrra nė ketė realitet, pra thjeshtė relaksohuni qė tė qėndroni sa mė shumė nė njėfarė mesi, as nė ėndėrr as nė realitetin tonė. Nuk duhet tė mundoheni qė tė qėndroni me ēdo kusht nė atė gjendje, ngase ēdo tentim i dhunshėm do t'ju zgjojė.
Pėrpiquni t'ju kujtohet se ēka keni ėndėrruar, mendoni nė ėndrrėn qė e keni parė. Pas njė kohe thjesht mund t'i rekonstruktoni detajet dhe t'ju kujtohen ėndrrat tuaja, detajet, fotografitė etj. Ėshtė interesante se eksperimenti me gjendjen as nė gjumė as nė ėndėrr te personat e ndjeshėm (mė senzitiv) mund tė sjellė gjer te ėndrra lucide, madje edhe te projektimi astral. Po ashtu nė gjendjen gjysmė tė zgjuar ndodheni edhe kur tė shtriheni pėr tė fjetur. Ajo ėshtė gjendja pikėrisht kur ju hyni nė ėndėrr, ndėrsa ende e keni vetėdijen. Kėtė unė mė sė shumti e adhuroj.

Tė paramenduarit - Vizualizimi

Sikurse qė pėr ndriēimin e njė poqi elektrik, nevojitet energjia elektrike, ashtu edhe pėr arritjen e ėndrrės sė vetėdijshme nevojitet energji. Ajo energji nė fillim ėshtė vizualizimi. Vizualizimi ėshtė njė llojė paramendimi apo imagjinimi i ngjarjes dhe gjėrave, por qė pėr dallim nga paramendimi i thjeshtė, kėtu marrin pjesė dhe janė shumė aktive edhe ndjenjat dhe emocionet. Para se tė fillohet vizualizimi, trupi duhet tė relaksohet mirė, pra sė pari duhet tė mėsoni tė relaksoni trupin tuaj. Ja njė teknikė qė unė e preferoj pėr tė arritur vizualizimin e suksesshėm.

-Vendosuni nė ndonjė vend tė kėndshėm, ku do tė mund tė relaksoni krejt trupin tuaj. Pėr metodat e relaksimit lexoni nė temėn: Disa teknika pėr ta arritur relaksimin fizik dhe psikik. Pasi tė jeni relaksuar filloni procesin e vizualizimit. Paramendoni, se posa tė shtriheni dhe relaksoheni, automatikisht shtrati i juaj ngritet lartė nė ajėr pėr rreth 20 m, dhe aty ju pretė njė fluturake. Ngriteni nga shtrati dhe hyni nė fluturake. Ajo ju shpien mbi qendėr tė qytetit dhe aty nė lartėsi ndalet, hapet dera e fluturakes dhe ju dilni jashtė. Po sa e bėni hapin e parė, qėndroni pezull nė ajėr. Provoni, mund tė lėvizni. E ndjeni ajrin e freskėt. Shikoni qytetin qė shihet sikur nga perspektiva e zogut. Provoni tė ecni apo tė fluturoni pėrreth objekteve, ndėrtesave etj. Pra ėshtė me rėndėsi qė sa me besnikėrisht t'i pėrjetoni gjėrat gjatė vizualizimit. Mos u mundoni me forcė me e arritur kėtė. Nėse ju zė gjumi, nė rregull ėshtė. Le tė jetė e gjithė kjo me njė spontanitet dhe lehtėsi. Do ta keni vėshtirė nė fillim, por pėr disa ditė mėsoheni. Pra me forcė asgjė nuk do tė arrini, pėrkundrazi do ta humbni koncentrimin. Pas pak serish ngrituni lartė, ecni apo fluturoni dhe kthehuni nė fluturake e cila do t'ju sjellė gjer te vendi mbi banesėn tuaj, aty ku ju pret shtrati. Dilni nga fluturakja, shtrihuni nė shtrat dhe shtrati kthehet nė vendin e vet...E gjithė kjo duhet tė jetė e pėrcjell me ndjenjė reale, sikur tė ndodhte nė realitetin fizik e jo nė botėn mendore. Ėshtė me rėndėsi qė ēdo ditė tė paramendohet - vizualizohet skenari i njėjtė pa ndryshime, ngase ēdo ndryshim mund ta kthej avancimin tuaj nė fillim. Pasi tė ktheheni nė shtrat, bindeni veten duke i sugjeruar me pėrsėritje mendjes suaj: "Unė dė tė vetėdijėsohem nė ėndėrr dhe do ta kem kontrollin e plotė". Disa herė do t'ju zė gjumi para kohe, tjera herė do tė keni pengesa tė ndryshme... Duroni dhe bėhuni kėmbėngulės. Ēdo natė pėrsėritni t njėjtin vizualizim. Njė mesnatė duke qenė nė gjumė do tė zgjoheni nė ėndrrėn tuaj dhe do tė ndodheni nė vendin e vizualizuar deri tash dhe nga aty do tė mund tė shkoni kudo qė dėshironi duke e pasur vetėdijen e plotė. Edhe pse trupi i juaj fizik ndodhet nė gjumė, ajo me tė cilin ju udhėtoni gjatė ėndrrave lucide quhet trupi astral, prandaj pėr kėtė kjo dhe quhet Projektim Astral apo Pėrvojė jashtė-trupore (Out of Body Experience). Se ēfarė ndjenje ėshtė, do tė kuptoni vetėm atėherė kur e pėrjetoni kėtė.


Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci