Online 3 users
 

Aforizma tė rastit

E sotmja ėshtė nxėnės i sė djeshmes.
 
Tė reja Shkrimet mė tė reja

Ēifteve

• SI MUND TĖ DINI NĖSE DIKUSH VĖRTET JU DO?
• 15 kėshilla qė ta filloni bisedėn me personin qė ju pėlqen
• Dehja nga dashuria
• Dhjetė pyetje pėr burra dhe dhjetė pėr gra

Motivime

• Si tė mbroheni nga kritikat qėllimkeqe
• Si mund ta ndryshoni mostrėn e mendimeve negative
• Mos i imitoni tė tjerėt - bėhuni ai/ajo qė jeni
• Si dallohen tė suksesshmit nga dėshtuesit

Meditime

• Narcisi - Tregim pėr meditim
• Meditimi me qeshje
• Puthja – rrėfim pėr tė medituar
• Puna si meditim

Mjekime

• Si tė mbroheni nga rrezet e diellit gjatė verės
• Disa produkte makrobiotike qė mund t'i gjejmė nė kuzhinat tona
• Shtatė aspektet e tė ushqyerit
• Molla, uthulla e mollės dhe shėndeti

Informatikė

• Si tė fshehni brenda fotografisė dokumente dhe fotografi tjera
• Gjeni IP adresėn e emailave nė Hotmail. Gmail dhe Yahoo
• Instalimi i WAMP serverit dhe Joomla CMS-it nė kompjuterin tuaj.
• Particionimi (ndarja) e disqeve nė Windows XP

Lifestyle

• Bukuria e femrės pėrmes pasqyrimit dhe shprehjeve tė fytyrės
• Si ta fitoni luftėn kundėr tė turpėruarit
• Frika nga humbja e dashurisė
• Femra e mijėvjeēarit tė tretė preferon mė shumė mashkullin qė duket seksi

Mite dhe Legjenda

• Alfabeti i besėtytnive II
Tėrfili pėr fat, trėndafili pėr tė lindur fėmijė tė bukur
• Fragmente nga mitologjia shqiptare - kush nė ēka beson!?
• "Gjeniu" krijohet me anėn e shqisės sė gjashtė
• Ėndrrat lucide dhe pėrvoja jashtė trupore

Argėtime

• Kuizi Rapiful MEDIKA
• Kuizi i yjeve - Verzioni i aktualizuar!
• Ēfarė jeni nė situata tė krizės - Psikotest
• Kuizi i yjeve - Kush do tė bėhet Yll!

Akuaristikė

• Neon tetra - Paracheirodon innesi
• Cory (Mustaku) - Corydoras
• Pleco - Hypostomus plecostomus
• Guppy - Poecilia reticulata

Tė ndryshme

• Ngjyrat dhe jeta e juaj intime
• SI E PĖRJETONI DASHURINĖ? - PSIKOTEST
• Sa ėshtė e qėndrueshme lidhja e juaj? - PSIKOTEST
• Kinemaja pėr ēifte - Message in the bottle
 

Shkruan: Mjellma            

Kinemaja pėr ēifte - Message in the bottle
Kthehu mbrapa...

Filma qė nuk duhet lėshuar pa i shikuar


Titulli: Porosia nė shishe
Viti: 1999
Regjia: Luis Mandoki
Rolet: Kevin Costner, Robin Wright Penn, Paul Newman
Zhanri: Melodramė
Info: www.message-bottle.com

Nė qoftė se jeni njė person romantik, ky ėshtė njė storie qė gjatė e keni pritur.

Rrėfimi mbi tė humburėn dhe tė gjeturėn. Nė bazė tė librit tė Nicholas Sparks-it, e pėrshtatur nga Gerald DiPego, nėn regjinė e Luis Mandoki, ngjarja ka tė bėjė me dy njerėz tė vetmuar. Robin Wright Penn e luan rolin e njė nėne tė ndarė nga burri, e cila punon si hulumtuese pėr gazetėn - Chicago Tribune. Gjersa ndodhet nė pushime e vetmuar nė Cape Cod, ajo gjen njė shishe, brenda tė cilės ndodhet njė letėr dashurie bukur shkruar me dell tė veēan poetik, qė prek zemrėn , nga njė burrė, njė gruaje me emrin Catherine. Ēdo grua do tė dėshironte qė dikush t'ia kushtoj asaj njė shkrim tė tillė. Nėnshkrimi nė letėr ėshtė i thjeshtė "G" por ajo fillon te interesohet pėr dėrguesin. Ai (dėrguesi) ėshtė Garret Blake - (Kevin Costner) - ndėrtues i anijeve me vela qė jeton nė Outer Banks nė North Carolina. Prej vdekjes sė gruas sė tij Catherinės, ai mbetet i pikėlluar, i vetmuar nė jetė, deri nė ēastin kur Penn bukvalisht i shfaqet para dyerve tė shtėpisė. Ajo nuk i tregon se kishte gjetur mesazhin e tij nga shishja. Ajo frikohet tė bėhet e sinqertė dhe kishte frikė tė besoj.
Ajo pretendon se ėshtė vetėm turiste qė ėshtė e interesuat pėr lundrim, dhe fillojnė sė bashku njė romance tė papėrshkrueshėm… Pėr mė tepėr mbetet ta shikoni kėtė melodramė. Nė vazhdim ja edhe disa thėnie nga filmi nė fjalė:

****
- Dodge Blake (Babai i Garret-it): "Zgjidh mes tė djeshmes dhe tė nesėrmes."
****
-Garret Blake: "Teresa, unė nuk dua tė tė humbė ty".
-Theresa Osborne: "Atėherė mos mė humb."
****
-Theresa Osborne: "Ke jetuar nė kėtė vend gjithė jetėn tėnde?"
-Garret Blake: "Ende jo."
****
-Theresa Osborne: "Dhe ti thjesht do tė harron gjithēka qė ka tė bėjė mė mua, apo?"
-Garret Blake: "Ēdo ditė"
****

Njėra nga letrat e Garret-it

E hapur mė 12 Shkurt

E dashura Catherine,
Kėrkoj ndjesė qė isha aq i hidhėruar kur ti shkove. Ndjeva se isha i humbur, pa busulle, pa mbėshtetje.
Ishe ti veriu im i vėrtetė.
Gjithnjė mund tė orientohesha pėr nė shtėpi, kur ti ishe shtėpia ime.
unė ende mendoj se disa gabime janė bėrė.
Mė vjen keq qė nuk tė mbajta aq forte sa qė
as Zoti tė mos kishte mundur tė tėrhiqte nga larg nga unė
Krejt dashurinė time.
G.


Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci