Online 2 users
 

Aforizma tė rastit

Suksesi nė martesė nuk varet vetėm nga ajo se a e keni gjetur partnerin e vėrtet, por kryesisht nga ajo se ju vet a jeni partner i vėrtet.
Nga: Foster Vud
 
Tė reja Shkrimet mė tė reja

Ēifteve

• SI MUND TĖ DINI NĖSE DIKUSH VĖRTET JU DO?
• 15 kėshilla qė ta filloni bisedėn me personin qė ju pėlqen
• Dehja nga dashuria
• Dhjetė pyetje pėr burra dhe dhjetė pėr gra

Motivime

• Si tė mbroheni nga kritikat qėllimkeqe
• Si mund ta ndryshoni mostrėn e mendimeve negative
• Mos i imitoni tė tjerėt - bėhuni ai/ajo qė jeni
• Si dallohen tė suksesshmit nga dėshtuesit

Meditime

• Narcisi - Tregim pėr meditim
• Meditimi me qeshje
• Puthja – rrėfim pėr tė medituar
• Puna si meditim

Mjekime

• Si tė mbroheni nga rrezet e diellit gjatė verės
• Disa produkte makrobiotike qė mund t'i gjejmė nė kuzhinat tona
• Shtatė aspektet e tė ushqyerit
• Molla, uthulla e mollės dhe shėndeti

Informatikė

• Si tė fshehni brenda fotografisė dokumente dhe fotografi tjera
• Gjeni IP adresėn e emailave nė Hotmail. Gmail dhe Yahoo
• Instalimi i WAMP serverit dhe Joomla CMS-it nė kompjuterin tuaj.
• Particionimi (ndarja) e disqeve nė Windows XP

Lifestyle

• Bukuria e femrės pėrmes pasqyrimit dhe shprehjeve tė fytyrės
• Si ta fitoni luftėn kundėr tė turpėruarit
• Frika nga humbja e dashurisė
• Femra e mijėvjeēarit tė tretė preferon mė shumė mashkullin qė duket seksi

Mite dhe Legjenda

• Alfabeti i besėtytnive II
Tėrfili pėr fat, trėndafili pėr tė lindur fėmijė tė bukur
• Fragmente nga mitologjia shqiptare - kush nė ēka beson!?
• "Gjeniu" krijohet me anėn e shqisės sė gjashtė
• Ėndrrat lucide dhe pėrvoja jashtė trupore

Argėtime

• Kuizi Rapiful MEDIKA
• Kuizi i yjeve - Verzioni i aktualizuar!
• Ēfarė jeni nė situata tė krizės - Psikotest
• Kuizi i yjeve - Kush do tė bėhet Yll!

Akuaristikė

• Neon tetra - Paracheirodon innesi
• Cory (Mustaku) - Corydoras
• Pleco - Hypostomus plecostomus
• Guppy - Poecilia reticulata

Tė ndryshme

• Ngjyrat dhe jeta e juaj intime
• SI E PĖRJETONI DASHURINĖ? - PSIKOTEST
• Sa ėshtė e qėndrueshme lidhja e juaj? - PSIKOTEST
• Kinemaja pėr ēifte - Message in the bottle
 

Shkruan: Mjellma            

"Gjeniu" krijohet me anėn e shqisės sė gjashtė
Kthehu mbrapa...

Vėrtetėsia e ekzistimit tė shqisės sė gjashtė ėshtė konstatuar njėfarė sigurie tė konsiderueshme. Shqisa e gjashtė ėshtė imagjinata kreative. Shkathtėsia e imagjinatės kreative ėshtė diēka qė shumica e njerėzve kurrė nuk e shfrytėzojnė gjatė gjithė jetės, dhe edhe nėse e shfrytėzojnė, kėtė e bėjnė rastėsisht. Vetėm njė numėr relativisht i njerėzve e shfrytėzon aftėsinė e imagjinatės kreative me paramendim dhe me qėllim tė caktuar qysh mė parė. Ata, tė cilėt kėtė aftėsi e shfrytėzojnė vullnetshėm si dhe me kuptueshmėri tė funksioneve tė tij, janė gjeni.
Aftėsia e imagjinatės kreative e paraqet njė lidhje tė drejtėpėrdrejtė mes mendjes sė fundme tė njeriut dhe inteligjencės sė pafundme. Tė gjitha tė ashtuquajturat shpalime e zbulime, pėr tė cilat flitet nė lėmin e religjionit, dhe tė gjitha zbulimet e principeve tė reja ose atyre bazė nė fushėn e inovatorisė, lindin me ndėrmjetėsimin e aftėsisė sė imagjinatės kreative.

Prej nga vijnė "parandjenjat?"

Kur idetė ose konceptet shkrepin nė vetėdijen e ndokujt, nė formėn qė nė mėnyrė popullore quhet "parandjenjė", ato vijnė prej njė ose mė shumė burimeve vijuese:
1. nga inteligjenca e pafundme,
2. nga mendja e nėndijshme e njeriut, nė tė cilėn janė tė deponuara tė gjitha mbresat shqisore dhe impulset mendore tė cilat kanė arritur ndonjėherė deri te truri me cilėndo prej pesė shqisave,
3. nga vetėdija e ndonjė personi tjetėr i cili posa e liroi atė mendim, pamjen e asaj ideje ose tė konceptit me anė tė mendimit tė vetėdijshėm,
4. prej depos sė nėndijshme tė ndonjė personi tjetėr.
S'ka burime tė tjera tė njohura qė tregojnė se prej nga mund tė pranohen "parandjenjat" ose idetė e "frymėzuara".
Kur stimulohet aktiviteti truror, efekti i tij ėshtė i tillė qė personi ngritet lart mbi horizontin e mendimeve tė pėrditshme, ku i mundėsohet ta vėshtrojė largėsinė, vėllimin dhe cilėsinė e mendimeve, tė cilat atij personi nuk i qėndrojnė nė dispozicion nė rrafshin mė tė ulėt.
Kur individi, me ndėrmjetėsimin e ēfarėdo forme tė stimulimit mendor, ngritet nė rrafshin mė tė lartė tė mendimeve, ai e merr po atė pozitė qė e ka dikush i cili me aeroplan ėshtė ngritur nė lartėsitė prej nga mund tė shohė edhe tej vijės sė horizontit qė e kufizon pamjen e tij nė tokė. Madje, deri sa gjendet nė rrafshin mė tė lartė tė mendimeve, individin nuk e pengon e as kufizon asnjė prej stimuluesve tė cilėt e pėrcaktojnė largėsinė e pamjes sė tij deri sa ballafaqohet me problemet e sigurimit tė tri nevojave tė domosdoshme kryesore - ushqimit, veshmbathjes dhe kulmit mbi kokė. Ai gjendet nė botėn e mendimeve, nė tė cilėn mendimet e zakonta e tė pėrditshme janė tė mėnjanuara, pikėrisht sikur qė malet e kodrat dhe pengesat tjera tė shikimit tonė fizik zhduken kur fluturojmė me aeroplan.
Deri sa gjendemi nė kėtė rrafsh tė lartė tė mendimeve, aftėsia kreative e mendjes sonė kėnaqet me lirinė e veprimit. Rruga ėshtė e hapur pėr funksionimin e shqisės sė gjashtė. Kjo i tėrheq idetė, tė cilat pėrndryshe nuk do tė mundnin tė arrinin tek ne as nė ēfarėdo rrethanash tė tjera. Shqisa e gjashtė ėshtė aftėsia e cila e tregon dallimin mes gjeniut dhe individit tė zakontė.

Nga Napoleon Hill
“Mendo dhe pasurohu”


Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci