Online 8 users
 

Aforizma tė rastit

Dashuria e vėrtet nuk ka pėrfundim tė lumtur apo tė hidhur, ngase dashuria e vėrtet asjėherė nuk pėrfundon.
Nga: Anonim
 
Tė reja Shkrimet mė tė reja

Ēifteve

• SI MUND TĖ DINI NĖSE DIKUSH VĖRTET JU DO?
• 15 kėshilla qė ta filloni bisedėn me personin qė ju pėlqen
• Dehja nga dashuria
• Dhjetė pyetje pėr burra dhe dhjetė pėr gra

Motivime

• Si tė mbroheni nga kritikat qėllimkeqe
• Si mund ta ndryshoni mostrėn e mendimeve negative
• Mos i imitoni tė tjerėt - bėhuni ai/ajo qė jeni
• Si dallohen tė suksesshmit nga dėshtuesit

Meditime

• Narcisi - Tregim pėr meditim
• Meditimi me qeshje
• Puthja – rrėfim pėr tė medituar
• Puna si meditim

Mjekime

• Si tė mbroheni nga rrezet e diellit gjatė verės
• Disa produkte makrobiotike qė mund t'i gjejmė nė kuzhinat tona
• Shtatė aspektet e tė ushqyerit
• Molla, uthulla e mollės dhe shėndeti

Informatikė

• Si tė fshehni brenda fotografisė dokumente dhe fotografi tjera
• Gjeni IP adresėn e emailave nė Hotmail. Gmail dhe Yahoo
• Instalimi i WAMP serverit dhe Joomla CMS-it nė kompjuterin tuaj.
• Particionimi (ndarja) e disqeve nė Windows XP

Lifestyle

• Bukuria e femrės pėrmes pasqyrimit dhe shprehjeve tė fytyrės
• Si ta fitoni luftėn kundėr tė turpėruarit
• Frika nga humbja e dashurisė
• Femra e mijėvjeēarit tė tretė preferon mė shumė mashkullin qė duket seksi

Mite dhe Legjenda

• Alfabeti i besėtytnive II
Tėrfili pėr fat, trėndafili pėr tė lindur fėmijė tė bukur
• Fragmente nga mitologjia shqiptare - kush nė ēka beson!?
• "Gjeniu" krijohet me anėn e shqisės sė gjashtė
• Ėndrrat lucide dhe pėrvoja jashtė trupore

Argėtime

• Kuizi Rapiful MEDIKA
• Kuizi i yjeve - Verzioni i aktualizuar!
• Ēfarė jeni nė situata tė krizės - Psikotest
• Kuizi i yjeve - Kush do tė bėhet Yll!

Akuaristikė

• Neon tetra - Paracheirodon innesi
• Cory (Mustaku) - Corydoras
• Pleco - Hypostomus plecostomus
• Guppy - Poecilia reticulata

Tė ndryshme

• Ngjyrat dhe jeta e juaj intime
• SI E PĖRJETONI DASHURINĖ? - PSIKOTEST
• Sa ėshtė e qėndrueshme lidhja e juaj? - PSIKOTEST
• Kinemaja pėr ēifte - Message in the bottle
 

Shkruan: Mjellma            

Si dallohen tė suksesshmit nga dėshtuesit
Kthehu mbrapa...

Janė tre karakteristika themelore qė i ndajnė tė suksesshmit nga tė dėshtuarit, thekson psikologu Geri Emeri.

Pėrgjegjėsia

1. Tė suksesshmit e pranojnė pėrgjegjėsinė pėr veprat e veta, pėrderisa humbėsit gjithmonė i fajėsojnė tė tjerėt pėr problemet qė paraqiten nė fazat e ndryshme tė jetės sė tyre. Nė anėn tjetėr ata gjithnjė kėrkojnė arsyetime.
Gjithė ne, kohė pas kohe e zgjedhim tė ashtuquajturėn "vijė e rezistencės mė tė ulėt", mėnyrėn mė tė lehtė pėr t'u ballafaquar me probleme P.sh. i keni thėnė shefit tuaj se nė kohė tė caktuar keni me e kryer njė punė dhe kėtė nuk e keni bėrė. Do tė filloni me arsyetime tė tipit "i ka fajet koha qė jam vonuar", apo "kolegu nuk e ka kryer pjesėn e vet tė punės dhe po e pres". Kėto janė arsyetime tipike tė humbėsit. Pėrderisa nuk jeni nė gjendje tė lėkundni edhe tokėn edhe qiellin pėr njė punė, mos premtoni. Edhe nėse ndodh qė premtimi i dhėnė tė mos pėrmbushet, pranoni gabimin dhe pėrgjegjėsinė pėr atė qė nuk ėshtė kryer. Tė suksesshmit atė e thonė nė mėnyrėn:"Ishte gabimi im, dhe do tė bėj ēmos qė ta korrigjoj." -porosit dr Emeri.

Gabimet

2. Tė suksesshmit mėsojnė nga gabimet e veta nė vend se ti pranojnė si indikacione tė jo-kompetencės sė tyre, gjė tė cilėn e bėjnė dėshtuesit. Tė suksesshmit i pėrdorin gabimet si mjet edukues. Ata thonė:" nuk kam pėr tė lejuar qė qeni tė mė kafshoj sėrish." Humbėsit reagojnė nė kėtė mėnyrė:" Si duket jam aq i paaftė saqė asgjė nuk mė shkon pėr dore. Sėrish e bėra tė njėjtin gabim. Jam rast i humbur..."
Pėrdorni gabimet tuaja si hapa drejt suksesit dhe mėsoni ta thoni kėtė: "Kėtė herė vetėm mėsova se si nuk duhet ta bėjė atė detyrė. Herėn tjetėr do tė di shumė mė tepėr se si tė ballafaqohem mė tė."

Vullneti

3. Tė suksesshmit kanė vullnet pėr tė gjetur mėnyra tė reja, mė tė mira pėr veprimin e tyre. Humbėsit me kokėfortėsi i pėrmbahen mėnyrave tė vjetra, mėnyrave tė stėr provuara pėr shkak tė shprehisė.
Bėhuni kreativ. Hulumtoni metoda tė reja qė tė krijoni diēka mė tė mirė, pėr ta bėrė jetėn tuaj mė kualitative, mė tė lehtė si pėr vete asht edhe pėr familjen dhe tė tjerėt. Ushtroni kėto tre mėnyra tė arritjes sė suksesit dhe padyshim nuk ka pėr tė munguar ai. Vėshtroni dhe mėsoni nga ata qė kanė fituar diēka gjatė jetės, apo gjatė trajnimeve tė ndryshme.


Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci