Online 2 users
 

Aforizma tė rastit

Kulmi i tragjedisė njerėzore nuk ėshtė vdekja, por paaftėsia pėr ta zėvendėsuar atė vdekje.
 
Tė reja Shkrimet mė tė reja

Ēifteve

• SI MUND TĖ DINI NĖSE DIKUSH VĖRTET JU DO?
• 15 kėshilla qė ta filloni bisedėn me personin qė ju pėlqen
• Dehja nga dashuria
• Dhjetė pyetje pėr burra dhe dhjetė pėr gra

Motivime

• Si tė mbroheni nga kritikat qėllimkeqe
• Si mund ta ndryshoni mostrėn e mendimeve negative
• Mos i imitoni tė tjerėt - bėhuni ai/ajo qė jeni
• Si dallohen tė suksesshmit nga dėshtuesit

Meditime

• Narcisi - Tregim pėr meditim
• Meditimi me qeshje
• Puthja – rrėfim pėr tė medituar
• Puna si meditim

Mjekime

• Si tė mbroheni nga rrezet e diellit gjatė verės
• Disa produkte makrobiotike qė mund t'i gjejmė nė kuzhinat tona
• Shtatė aspektet e tė ushqyerit
• Molla, uthulla e mollės dhe shėndeti

Informatikė

• Si tė fshehni brenda fotografisė dokumente dhe fotografi tjera
• Gjeni IP adresėn e emailave nė Hotmail. Gmail dhe Yahoo
• Instalimi i WAMP serverit dhe Joomla CMS-it nė kompjuterin tuaj.
• Particionimi (ndarja) e disqeve nė Windows XP

Lifestyle

• Bukuria e femrės pėrmes pasqyrimit dhe shprehjeve tė fytyrės
• Si ta fitoni luftėn kundėr tė turpėruarit
• Frika nga humbja e dashurisė
• Femra e mijėvjeēarit tė tretė preferon mė shumė mashkullin qė duket seksi

Mite dhe Legjenda

• Alfabeti i besėtytnive II
Tėrfili pėr fat, trėndafili pėr tė lindur fėmijė tė bukur
• Fragmente nga mitologjia shqiptare - kush nė ēka beson!?
• "Gjeniu" krijohet me anėn e shqisės sė gjashtė
• Ėndrrat lucide dhe pėrvoja jashtė trupore

Argėtime

• Kuizi Rapiful MEDIKA
• Kuizi i yjeve - Verzioni i aktualizuar!
• Ēfarė jeni nė situata tė krizės - Psikotest
• Kuizi i yjeve - Kush do tė bėhet Yll!

Akuaristikė

• Neon tetra - Paracheirodon innesi
• Cory (Mustaku) - Corydoras
• Pleco - Hypostomus plecostomus
• Guppy - Poecilia reticulata

Tė ndryshme

• Ngjyrat dhe jeta e juaj intime
• SI E PĖRJETONI DASHURINĖ? - PSIKOTEST
• Sa ėshtė e qėndrueshme lidhja e juaj? - PSIKOTEST
• Kinemaja pėr ēifte - Message in the bottle
 

Shkruan: Mjellma            

Femra e mijėvjeēarit tė tretė preferon mė shumė mashkullin qė duket seksi
Kthehu mbrapa...

Nė bazė tė ecjes, qasjes dhe shikimit tė mashkullit, femrat kuptojnė se ēka ai mendon pėr veten e tij, a ka komplekse dhe kėto simbole tė brendshme i vlerėsojnė mjaft lartė.
Tash nė skenė del gjenerata e re e femrave tė reja ekonomikisht tė pavarura. Ato mund t'i lejojnė vetes njė luks qė tė kenė meshkuj qė do t'ia plotėsojnė vetėm "nevojat primare biologjike". Inteligjenca e mashkullit nuk ėshtė gjė parėsore pėr femrėn e ditėve tona.

Si duket ka mbaruar koha tradicionale, kur sipas disa traditave, meshkujt gjentil, tė tėrhequr dhe inteligjent kanė qenė ndėr mė tė vlerėsuarit nė botėn e femrės. Sipas njė ankete tė bėrė me femra, u fituan rezultate fascinante nė pyetjen se ēka duhet tė ketė njė mashkull. Anketa u zhvillua me femrat e moshės 18 deri 30 vjeē, e qėllimi i saj ishte tė japin mendimin e tyre mbi tipin e mashkullit qė e ėndėrrojnė dhe me tė cilin do ta ndanin shtratin bashkėshortor. Sipas anketave tė dikurshme, mashkulli ideal pėr partner bashkėshortor kishte veti tė kujdesit dhe besnikėrisė ndaj familjes. Kėto kritere ndryshuan nė mėnyrė drastike kohėve tė fundit. Mbi 90 % e femrave tė anketuara anon kah pamja atraktive e mashkullit, kah forca erotike e mashkullit, gjentiliteti dhe gatishmėria e mashkullit pėr tė bėrė koncesione. Pėrveē kėtyre vetive tė kėrkuara, menjėherė radhitet edhe individualiteti (pavarėsia individuale), siguria dhe ndjeshmėria. Dikur po ashtu paraja, fuqia e ndikimit dhe pozita nė shoqėri ishin karakteristika tė cilat e magjepsnin zemrėn e femrės plotėsisht. Mirėpo si duket qė nga ēasti kur femrat arritėn qė edhe vet tė kishin karakteristika tė ngjashme, si pasurinė, ndikimin dhe pozitėn nė shoqėri, ēdo gjė ndryshoi.
Nė bazė tė ecjes, qasjes dhe shikimit tė mashkullit, femrat kuptojnė se ēka ai mendon pėr veten e tij, a ka komplekse dhe kėto simbole tė brendshme i vlerėsojnė mjaft lartė.

Tash nė skenė del gjenerata e re e femrave tė reja ekonomikisht tė pavarura. Ato mund t'i lejojnė vetes njė luks qė tė kenė meshkuj qė do t'ia plotėsojnė vetėm "nevojat primare biologjike". Inteligjenca e mashkullit nuk ėshtė gjė parėsore pėr femrėn e ditėve tona. Inteligjenca sot gjykohet vetėm si karakteristikė ndihmėse, qė mashkullit to t'i shėrbente si mjet ndihmės pėr tė fituar para dhe statut nė shoqėri. Kėto atribute, qė mė parė mashkullin e bėnin si person i klasit tė parė pėr mbajtjen e familjes, kohėve tė fundit menjėherė e humbėn rėndėsinė e vet.

Mashkulli ideal pėr kohėn tonė - sipas anketės me femrat e moshės 18-30 vjeēare

- I gjatė deri 192 cm
- Me trup atleti (bilderi) por jo tė tepruar
- Vithet e formėsuar mirė
- Sytė e ndritshme
- Flokėt e gjatė dhe tė errėt
- Tė jetė pak i djallėzuar dhe tė ketė sens pėr humor

Femrat sot i preferojnė meshkujt e gjatė. Mashkullit tė shkurtė nuk i mbetet asgjė tjetėr pėrveē qė mungesėn e centimetrave ta kompensojė me njė vetėsiguri dhe qasje fantastike nė skenė. Ēuditėrisht tingėllon rezultati i anketės sipas tė cilit mashkulli ideal ėshtė i gjatė madje edhe 192 cm. Ėshtė interesante se te tė gjithė gjitarėt nė zgjedhjen e partnerit ėshtė dominante gjatėsia. Sa i pėrket kėsaj, ėshtė konstatuar se disa meshkuj vuajnė nga kompleksi i gjatėsisė. Kjo ėshtė konstatuar nė njė eksperiment ku femrat kanė qenė kryesisht mė tė gjatė se meshkujt. Meshkujt e atij grupi janė paraqitur tė tėrhequr nė vete. Atributet tė cilat duhet t’i ketė mashkullit ideal sot janė: mbrojtės mashkullor i vajzave, dashnor me afsh dhe me shikim qė "desh". Pikėrisht pėr shkak se egoja e femrėn ka filluar tė zgjedh dhe bėjė llogari (nė pėrmasa botėrore), janė shfaqur edhe disa probleme serioze nė shoqėri, si pėr shembull shkurorėzimet e shpeshtuara. Keqkuptimet shfaqen pikėrisht pėr shkak tė asaj qė meshkujt nuk i plotėsojnė kushtet e pritura nga femra, dhe tėrhiqen nė vete nga frika se nuk kanė atribute qė njė femėr sot kėrkon nga mashkulli. Pėrkundrazi, femrat bien nė depresion pėr shkak tė pasivitetit tė mashkullit tė kohės sonė. Ato vuajnė ngase nuk mund tė paramendojnė kurrsesi se sa shpejt tretet vetėbesimi i mashkullit. Edhe sikur tė paramendonin njė gjė tė tillė, sėrish nuk do tė ishin tė interesuara ngase ato adhurojnė meshkujt qė kanė siguri nė vete.
Nė anėn tjetėr, femrat kanė qenė ato qė deri nė ditėt tona kanė vuajtur pėr shkak tė kritereve tė larta tė pėrcaktuara nga meshkujt. Dhe si duket kjo kohe po bjerė si njė lloj hakmarrjeje e gjinisė femėrore.
Pėr femrėn e sotėm (sipas anketės) po ashtu ėshtė me rėndėsi qė sinjalet erotike nga mashkulli tė jenė tė nivelit pak mė tė vrazhdė, pak mė shtazarake! Ajo e shikon atė nė sy tė cilat paraqesin pasqyrėn e shpirtit tė mashkullit. Pėrveē kėsaj pėr femrėn ėshtė me rėndėsi edhe zėri si dhe era e trupit tė mashkullit.
Toni i thellė i si dhe era mashkull e trupit tė tij paraqesin sinjalet erotike tė cilėve shumė pak femra mund t'i bėjnė ballė. E thirrjet e zėshme dhe tė nuhaturit rreth organeve gjenitale dihet mirė se ėshtė veti e njohur mes shtazėve. Si duket femrat e shekullit tė ri ende nuk janė imune nė kėto "magji shtazarake".


Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci