Online 2 users
 

Aforizma tė rastit

Nėse tė vjen keq qė nuk ke kėpucė, kujto njeriun qė nuk ka kėmbė!
 
Tė reja Shkrimet mė tė reja

Ēifteve

• SI MUND TĖ DINI NĖSE DIKUSH VĖRTET JU DO?
• 15 kėshilla qė ta filloni bisedėn me personin qė ju pėlqen
• Dehja nga dashuria
• Dhjetė pyetje pėr burra dhe dhjetė pėr gra

Motivime

• Si tė mbroheni nga kritikat qėllimkeqe
• Si mund ta ndryshoni mostrėn e mendimeve negative
• Mos i imitoni tė tjerėt - bėhuni ai/ajo qė jeni
• Si dallohen tė suksesshmit nga dėshtuesit

Meditime

• Narcisi - Tregim pėr meditim
• Meditimi me qeshje
• Puthja – rrėfim pėr tė medituar
• Puna si meditim

Mjekime

• Si tė mbroheni nga rrezet e diellit gjatė verės
• Disa produkte makrobiotike qė mund t'i gjejmė nė kuzhinat tona
• Shtatė aspektet e tė ushqyerit
• Molla, uthulla e mollės dhe shėndeti

Informatikė

• Si tė fshehni brenda fotografisė dokumente dhe fotografi tjera
• Gjeni IP adresėn e emailave nė Hotmail. Gmail dhe Yahoo
• Instalimi i WAMP serverit dhe Joomla CMS-it nė kompjuterin tuaj.
• Particionimi (ndarja) e disqeve nė Windows XP

Lifestyle

• Bukuria e femrės pėrmes pasqyrimit dhe shprehjeve tė fytyrės
• Si ta fitoni luftėn kundėr tė turpėruarit
• Frika nga humbja e dashurisė
• Femra e mijėvjeēarit tė tretė preferon mė shumė mashkullin qė duket seksi

Mite dhe Legjenda

• Alfabeti i besėtytnive II
Tėrfili pėr fat, trėndafili pėr tė lindur fėmijė tė bukur
• Fragmente nga mitologjia shqiptare - kush nė ēka beson!?
• "Gjeniu" krijohet me anėn e shqisės sė gjashtė
• Ėndrrat lucide dhe pėrvoja jashtė trupore

Argėtime

• Kuizi Rapiful MEDIKA
• Kuizi i yjeve - Verzioni i aktualizuar!
• Ēfarė jeni nė situata tė krizės - Psikotest
• Kuizi i yjeve - Kush do tė bėhet Yll!

Akuaristikė

• Neon tetra - Paracheirodon innesi
• Cory (Mustaku) - Corydoras
• Pleco - Hypostomus plecostomus
• Guppy - Poecilia reticulata

Tė ndryshme

• Ngjyrat dhe jeta e juaj intime
• SI E PĖRJETONI DASHURINĖ? - PSIKOTEST
• Sa ėshtė e qėndrueshme lidhja e juaj? - PSIKOTEST
• Kinemaja pėr ēifte - Message in the bottle
 

Shkruan: Mjellma            

Dhjetė pyetje pėr burra dhe dhjetė pėr gra
Kthehu mbrapa...

Nėse mendoni se lidhja e juaj bashkėshortore ka filluar tė ftohet, nisuni nga vetja dhe shikoni se si mund ta pėrforconi lidhjen tuaj duke ndryshuar veten tuaj. Proverbi thotė: “Nėse dėshiron ta ndryshosh botėn, ndryshoje veten”. Prandaj pėrgjigjuni vetes me sinqeritet, “po” ose “jo”. Nėse nė ndonjėrėn nga pyetjet pėrgjigjeni me “jo”, pikėrisht ajo pyetje qė ka marr pėrgjigjen “jo” ėshtė ajo ēka ju duhet tė merrni nė konsideratė pėr ta ndryshuar veten dhe raportin apo sjelljen tuaj ndaj partnerit, derisa tė mos arrini nė ēastin pėr t’iu pėrgjigjur me “po” gjitha pyetjeve. Do tė vėreni se me ndryshimin e qėndrimit tuaj ndaj partnerit dhe ndaj vetes tuaj, do tė ndryshoj pėr tė mirė edhe lidhja e juaj martesore.

Dhjetė pyetje pėr burra...

1. A e gėzoni ndonjėherė gruan tuaj me ndonjė buqetė lulesh, kartėpostale pėr ditėlindje apo pėrvjetor tė martesės? A i tregoni kujdes dhe vėmendje tė papritur pėr gjėra tė imta?

2. A pėrpiqeni pėr tė mos e kritikuar para tė tjerėve?

3. A i jepni asaj para edhe jashtė buxhetit shtėpiak?

4. A pėrpiqeni tė kuptoni ndryshueshmėrinė e natyrės sė femrės? A i ndihmoni nė ēastet e lodhjes dhe rraskapitjes nervore?

5. A ia pėrkushtoni sė paku gjysmėn e kohės tuaj tė lirė?

6. A jeni mjaft tė kujdesshėm qė tė mos krahasoni aftėsitė e saja si kuzhiniere apo shtėpiake me aftėsitė e nėnės suaj apo gruas sė mikut tuaj, pėrpos nėse krahasimet shkojnė nė favor tė saj?

7. A interesoheni pėr problemet e saja nė punė, pėr librat qė i lexon, pėr miqtė e saj dhe vėshtrimet e saja mbi jetėn publike dhe familjare?

8. A mundeni qė pa vėrejtje xhelozie tė duroni gjersa vallėzon me meshkujt tjerė dhe nga ata pranon shprehje tė kujdesit tė imtė?

9. A e shfrytėzoni pikėrisht secilin rast qė t'i thoni se sa e pashme ėshtė dhe sa e doni?

10. A i thoni "faleminderit" pėr shėrbime tė vogla qė Ju bėnė ēdo ditė? Pėr pullėn e qepur, ēorapet e arnuara apo kėmishėn e pastėr?

Dhjetė pyetje pėr gratė...

1. A pėrziheni nė punėt e burrit? A pėrpiqeni tė mos i kritikoni bashkėpunėtorėt e tij dhe tė mos i kundėrviheni pėr shkak tė ndonjė vonese nga puna?

2. A pėrpiqeni qė shtėpinė tuaj ta bėni sa mė atraktive dhe interesante?

3. A e pėrpiloni gatojcėn ashtu qė burri i Juaj kurrė tė mos dijė se ēfarė befasie e pret nė racionin e ardhshėm?

4. A e kuptoni profesionin e tij aq sa tė mund tė bisedoni me tė mbi problemet nė punė dhe t'i bėheni kėshilltare?

5. A dini qė me guxim t'i pėrballoni mangėsitė materiale (tė parave), duke mos e ngacmuar burrin pėr paaftėsi dhe duke mos e krahasuar me tė tjerėt?

6. A pėrpiqeni tė bėheni tė sjellshėm me nėnėn dhe familjen e tij.

7. A e respektoni sė paku deri diku shijen e burrit, nė veshjen tuaj personale?

8. A lėshoni pe - mjaft, nė cikėrrime qė kėrcėnojnė ta prishin harmoninė bashkėshortore?

9. A pėrpiqeni t'i mėsoni lojėrat nė tė cilat burri i juaj e gjen argėtimin nė kohėn e lirė?

10. A interesoheni pėr ngjarjet politike, librat dhe risitė kulturore mbi tė cilat do tė mund tė bisedonit me tė? ...


Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci