Online 3 users
 

Aforizma tė rastit

Ti je i lumtur aq sa vet dėshiron tė jesh.
 
Tė reja Shkrimet mė tė reja

Ēifteve

• SI MUND TĖ DINI NĖSE DIKUSH VĖRTET JU DO?
• 15 kėshilla qė ta filloni bisedėn me personin qė ju pėlqen
• Dehja nga dashuria
• Dhjetė pyetje pėr burra dhe dhjetė pėr gra

Motivime

• Si tė mbroheni nga kritikat qėllimkeqe
• Si mund ta ndryshoni mostrėn e mendimeve negative
• Mos i imitoni tė tjerėt - bėhuni ai/ajo qė jeni
• Si dallohen tė suksesshmit nga dėshtuesit

Meditime

• Narcisi - Tregim pėr meditim
• Meditimi me qeshje
• Puthja – rrėfim pėr tė medituar
• Puna si meditim

Mjekime

• Si tė mbroheni nga rrezet e diellit gjatė verės
• Disa produkte makrobiotike qė mund t'i gjejmė nė kuzhinat tona
• Shtatė aspektet e tė ushqyerit
• Molla, uthulla e mollės dhe shėndeti

Informatikė

• Si tė fshehni brenda fotografisė dokumente dhe fotografi tjera
• Gjeni IP adresėn e emailave nė Hotmail. Gmail dhe Yahoo
• Instalimi i WAMP serverit dhe Joomla CMS-it nė kompjuterin tuaj.
• Particionimi (ndarja) e disqeve nė Windows XP

Lifestyle

• Bukuria e femrės pėrmes pasqyrimit dhe shprehjeve tė fytyrės
• Si ta fitoni luftėn kundėr tė turpėruarit
• Frika nga humbja e dashurisė
• Femra e mijėvjeēarit tė tretė preferon mė shumė mashkullin qė duket seksi

Mite dhe Legjenda

• Alfabeti i besėtytnive II
Tėrfili pėr fat, trėndafili pėr tė lindur fėmijė tė bukur
• Fragmente nga mitologjia shqiptare - kush nė ēka beson!?
• "Gjeniu" krijohet me anėn e shqisės sė gjashtė
• Ėndrrat lucide dhe pėrvoja jashtė trupore

Argėtime

• Kuizi Rapiful MEDIKA
• Kuizi i yjeve - Verzioni i aktualizuar!
• Ēfarė jeni nė situata tė krizės - Psikotest
• Kuizi i yjeve - Kush do tė bėhet Yll!

Akuaristikė

• Neon tetra - Paracheirodon innesi
• Cory (Mustaku) - Corydoras
• Pleco - Hypostomus plecostomus
• Guppy - Poecilia reticulata

Tė ndryshme

• Ngjyrat dhe jeta e juaj intime
• SI E PĖRJETONI DASHURINĖ? - PSIKOTEST
• Sa ėshtė e qėndrueshme lidhja e juaj? - PSIKOTEST
• Kinemaja pėr ēifte - Message in the bottle
 

Shkruan: Mjellma            

Molla, uthulla e mollės dhe shėndeti
Kthehu mbrapa...

Molla ka pėrbėrės tė shumtė ushqyes e shėrues. Sidomos ka natrium, hekur, fosfor, disa alkaloidė, geraniol, acetaldehid, pektinė, sheqer, thartirė tė mollės, nė sasi tė vogla ka dhe vajra eterikė, ndėrsa nga vitaminat sidomos dallohet vitamina A, B dhe C. Pėrpos qė pėrdoret si pemė freskuese dhe pėr pėrgatitjen e lėngjeve tė ndryshme dhe uthullės, molla pėrdoret edhe pėr pėrgatitjen e ēajeve tė ndryshme shėruese.
Ēaji qė pėrgatitet nga lulet e mollės pihet kundėr ftohjeve tė ndryshme, lehtėson etjen, forcon nervat, mushkėritė dhe zemrėn, ndėrsa ēaji nga lulet e mollės ėshtė mjet i mrekullueshėm pėr rregullimin e tretjes. Pėr pėrgatitjen e ēajit nga lulet e mollės duhet qė nė pranverė tė mblidhen lulet e freskėta, tė cilat thahen nė hije dhe pastaj si tė thara pėrdoren gjatė vitit. Ēaji nga kėto lule zihet sikur edhe ēdo ēaj tjetėr, mirėpo nė vend tė sheqerit ėmbėlsohet me mjaltė.
Pos kėsaj ēaji nga rriskat e thara tė mollės pėrdoret pėr kėndellje psikike pas punėve tė rėnda, pėr ripėrtėrire tė mėlēisė dhe pastrim tė veshkave. Marrja e mollės sė freskėt dhe e bukės sė zezė disa ditė rresht ndikon mirė nė pastrimin e mukozės sė hundės, ndihmon dhe shpejton tretjen e ushqimit, siguron gjumė tė rehatshėm, eliminon djegėsirėn dhe thartirėn e lukthit, ndikon mirė kundėr reumės dhe arteriosklerozės. Ėshtė e preferuar qė posaēėrisht personat e moshuar ta marrin si ushqim tė pandarė me bukė. Njė mollė e ngrėnė nė mėngjes ndikon mirė nė pastrimin e dhėmbėve dhe eliminon thartirėn e tepėrt nė gjak. Ėshtė e preferuar tė merret edhe njė mollė para gjumit. Kjo normalizon barkė qitjet. Molla preferohet edhe si mjet shėrues pėr barkė qitjet e shpeshtuara tė fėmijėve. Pėr kėto raste preferohet molla e pjekur. Pos kėsaj preferohet pirja e lėngut tė mollės kundėr sėmundjes sė lėkurės, sėmundjes sė veshkave, mėshikėzės sė urinės, hemorroideve. Duhet theksuar se pirja e rregullt e lėngut tė mollės nuk lejon formimin e gurėve nė veshkė dhe ndikon mirė te personat qė kanė vuajtur nga verdhėza. Nga molla bėhet edhe uthulla e mollės, e cila ėshtė shumė e preferuar tė pėrdoret pėr sallata dhe destinime tė tjera shėruese.

Pėrgatitja e uthullės sė mollės

Merren 5 kg molla tė egra (bėn edhe tė buta) tė pa spėrkatura me kimikalie, lahen mirė, prehen dhe bluhen me makinė tė thjeshtė pėr bluarjen e mishit. Masa vendoset nė enė tė emaluar, kavanoz, qelq etj, dhe mbushet me ujė aq sa ta lagė masėn e bluar. Nė kėtė sasi mund tė vendosen edhe 20-50 g sheqer tė bluar. E tėra mbulohet me gazė dhe vendoset nė vend tė nxehtė (dimrit) ose nė vend me diell, pėr 20 ditė. Gjatė kėsaj kohe, vetvetiu me nxehjen e masės, pėrfitohet uthulla e mollės, e cila vendoset nė shishe (e kulluar) dhe ruhet nė vend tė ftohtė e tė errėt.

Ja edhe njė mundėsi pėr pėrgatitjen e uthullės sė mollės:

Lėvoret e mollėve tė qėruara nė pėrpjesėtim 1:1 duhen vendosur nė njė kavanoz mė tė madh (1 kg lėvore me 1 litėr ujė). Sipėr lėvoreve vendoset uji i sheqerosur (sipas dėshirės). Kavanozi mbyllet me pece pambuku. Pas 3 - 4 javėve fitohet uthulla e mollės.

Si pėrdoret uthulla e mollės

Te infektimet virusale: 2 lugė uthull molle pėrzihen me 2 lugė mjaltė dhe me gjysmė gote uji tė nxehtė. Me kėtė pėrzierje shpėlahet fyti dhe pihen disa lugė gjatė ditės. Shpėlarjen e fytit duhet pėrsėritur katėr herė nė ditė, ndėrsa personat me fyt tejet tė ndjeshėm kėtė mund ta bėjnė vetėm nė mėngjes dhe nė mbrėmje. E njėjta mėnyrė, por nė sasi mė tė vogėl tė uthullės sė mollės, aplikohet edhe te fėmijėt, por mbi moshėn pesėvjeēare. Nėse vuani nga astma e kafazit tė kraharorit, duhet fėrkuar me uthull molle, e nėse lėkura ėshtė e ndjeshme, uthullėn duhet zbutur me ujė. Me uthull molle bėhet edhe avullimi i gjoksit te rastet e vėshtira tė ngulfatjeve astmatike. Fasha e lagur me uthull qitet nė lėkurė ndėrsa sipėr saj qitet tjetra e terur.
- Uthulla e mollės e pėrzier me mjaltė dhe ujė tė nxehtė pihet si mjet qetėsues kundėr pagjumėsisė.
- Nėse vuani nga kokė dhembja nė ballė, vendosni fasha tė lagura me uthull molle dhe ujė: gjysmė gote ujė tė ftohtė, 1 lugė uthull molle dhe pak mjaltė. Fasha ndėrrohet kur nxehet. Kėso fashash mund tė vihen edhe nė pjesėn e pasme tė qafės.

Pėr t'i pėrmbushur nevojat ditore me minerale

Ēdo ditė nga 3 herė tė merren me njė gotė uji 2 lugė ēaji me mjaltė dhe dy lugė ēaji uthull molle.

Nė shtatzėni

Pėr t'i pėrmbushur nevojat e thartirave, shtatzėna duhet tė merr 1 lugė uthull molle nė 1 gotė ujė - esėll. Kjo pėrzierje do ta pengojė dhe largojė ēdo mundim tė mėngjesit. Gjatė ditės ėshtė mirė qė shtatzėna ta pijė edhe nga njė gotė lėngu molle a rrushi. Nė kėtė mėnyrė nėna e ardhshme merr mjaft elemente tė nevojshme natyrore, prandaj edhe mund ta pret njė foshnje me flokė tė bujshme nga dita e parė, me thonj tė fortė e tė gjatė , me sistemin e zhvilluar muskulor sa qė nga fundi i dhjetėditėshit tė parė do ta ngritė kokėn vetė. Nėna e re do tė ketė mjaft qumėsht, fėmija do ta tretė ushqimin normalisht dhe do tė ketė jashtėqitje normale, fytyrėn do ta ketė mjaft tė gjerė, e kjo do tė ndikojė edhe nė rritjen e mėvonshme dhe nė zhvillimin psikik dhe shpirtėror tė fėmija.
Pėr ftohjet e ndryshme qė pėrcillen me koll tė madh ēdo dy orė merret nga njė lugė tė tretjes: lėng tė freskėt tė gjysmė limonit, sasi e njėjtė uthulle molle, 1 lugė mjaltė bagremi dhe 1 lugė glicerinė. Tė gjitha kėto pėrzihen derisa tė fitohet shurupi, i cili ėshtė edhe mjaft i shijshėm. Kjo pėrzierje pėrdoret gjatė 11 orėve. Nė rastet e kollit intensiv duhet tė merret 1 lugė shurup nė ēdo dy orė, ndėrsa natėn dy herė nga njė lugė. Fėmijėt mbi dyvjeēarė mund ta pinė kėtė shurup ēdo orė, por nė sasi mė tė vogėl. Shurupi ėshtė i mirėseardhur nė rastet e ndezjes sė faringut dhe nė masė tė konsiderueshme zvogėlon kollitjen.
Nėse keni flamė alergjike, pėr shkaqe profilaktike mund tė merrni 1 lugė mjaltė rozmarina ose temjani (Thymus vulgaris) para buke. Nė mbrėmje para gjumit pihet tretja prej: 2 lugėsh mjaltė bagremi, 1 lugė uthull molle dhe pak ujė mineral. Pas 75 ditėve preferohet tė merret ēdo ditė nga njė gotė uji mineral me 2 lugė mjaltė, 2 lugė uthull molle dhe 5 - 10 pika limon tė freskėt. Kjo terapi mund tė ndėrpritet pas dy jave, pasi qė nė princip janė eliminuar shkaqet e flamės alergjike.


Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci