Online 3 users
 

Aforizma tė rastit

Pa e marrė parasysh sa i gjatė ka qenė babai i juaj, juve ju duhet tė rriteni ju pėr veten tuaj.
 
Tė reja Shkrimet mė tė reja

Ēifteve

• SI MUND TĖ DINI NĖSE DIKUSH VĖRTET JU DO?
• 15 kėshilla qė ta filloni bisedėn me personin qė ju pėlqen
• Dehja nga dashuria
• Dhjetė pyetje pėr burra dhe dhjetė pėr gra

Motivime

• Si tė mbroheni nga kritikat qėllimkeqe
• Si mund ta ndryshoni mostrėn e mendimeve negative
• Mos i imitoni tė tjerėt - bėhuni ai/ajo qė jeni
• Si dallohen tė suksesshmit nga dėshtuesit

Meditime

• Narcisi - Tregim pėr meditim
• Meditimi me qeshje
• Puthja – rrėfim pėr tė medituar
• Puna si meditim

Mjekime

• Si tė mbroheni nga rrezet e diellit gjatė verės
• Disa produkte makrobiotike qė mund t'i gjejmė nė kuzhinat tona
• Shtatė aspektet e tė ushqyerit
• Molla, uthulla e mollės dhe shėndeti

Informatikė

• Si tė fshehni brenda fotografisė dokumente dhe fotografi tjera
• Gjeni IP adresėn e emailave nė Hotmail. Gmail dhe Yahoo
• Instalimi i WAMP serverit dhe Joomla CMS-it nė kompjuterin tuaj.
• Particionimi (ndarja) e disqeve nė Windows XP

Lifestyle

• Bukuria e femrės pėrmes pasqyrimit dhe shprehjeve tė fytyrės
• Si ta fitoni luftėn kundėr tė turpėruarit
• Frika nga humbja e dashurisė
• Femra e mijėvjeēarit tė tretė preferon mė shumė mashkullin qė duket seksi

Mite dhe Legjenda

• Alfabeti i besėtytnive II
Tėrfili pėr fat, trėndafili pėr tė lindur fėmijė tė bukur
• Fragmente nga mitologjia shqiptare - kush nė ēka beson!?
• "Gjeniu" krijohet me anėn e shqisės sė gjashtė
• Ėndrrat lucide dhe pėrvoja jashtė trupore

Argėtime

• Kuizi Rapiful MEDIKA
• Kuizi i yjeve - Verzioni i aktualizuar!
• Ēfarė jeni nė situata tė krizės - Psikotest
• Kuizi i yjeve - Kush do tė bėhet Yll!

Akuaristikė

• Neon tetra - Paracheirodon innesi
• Cory (Mustaku) - Corydoras
• Pleco - Hypostomus plecostomus
• Guppy - Poecilia reticulata

Tė ndryshme

• Ngjyrat dhe jeta e juaj intime
• SI E PĖRJETONI DASHURINĖ? - PSIKOTEST
• Sa ėshtė e qėndrueshme lidhja e juaj? - PSIKOTEST
• Kinemaja pėr ēifte - Message in the bottle
 

Shkruan: Mjellma            

Puna si meditim
Kthehu mbrapa...

Kurdo qė ndieni se nuk jeni mirė tė disponuar dhe nuk jeni tė gatshėm pėr punė, para se t’ia filloni, nxirreni frymėn thellėsisht, pesė minuta. Ndjeni qė sė bashku me frymėnxjerrjen po e nxirrni pa disponimin tuaj tė errėt, dhe do tė jeni tė befasuar.
Po qe se punėn tuaj mund ta ktheni nė meditim, kjo ėshtė mė sė miri. Atėherė meditimi kurrė s’ka pėr t’ ardhur nė konflikt me jetėn tuaj. Ēfarėdo qė tė bėni, ajo mund tė bėhet meditative. Meditimi nuk ėshtė diēka e ndarė, ai ėshtė pjesė e jetės. Ai ėshtė pikėrisht si frymimi: siē merrni dhe nxirrni frymė, ashtu edhe do tė meditoni.
E kjo thjesht ėshtė ndėrrimi i theksit; asgjė mė tepėr nuk duhet tė bėni. Gjėrat qė keni bėrė shkaku i ndonjė rezultati, ta zėmė pėr para... Paraja ėshtė nė rregull, dhe nėse puna ju sjell para, nė rregull ėshtė; njeriut i duhen tė hollat, por kjo nuk ėshtė e tėra. Nėse gjatė rrugės mund tė korrni kėnaqėsi shumė mė tė mėdha, pse t’i leni ato? Ato janė krejtėsisht pa pagesė.
Ju do ta punoni punėn tuaj, qoftė e deshėt atė apo jo, por me vetė atė se do tė futni dashuri nė tė, do tė arrini shumė mė tepėr, qė pėrndryshe do ta kishit huqur.

Secili qė ėshtė i angazhuar nė punėn krijuese mundet qė qarkun e vet tė pėrhershėm ta bėjė meditim dhe atė kėshtu siē Osho kėtu e pėrshkruan, duke iu pėrgjigjur pyetjes sė njė piktori.

Arti ėshtė meditim; cilido aktivitet qoftė bėhet meditim, po qe se zhdukeni nė tė, prandaj nuk duhet tė mbeteni vetėm teknik. Nėse jeni vetėm teknik, atėherė pikturimi kurrė s’ka pėr t’u bėrė meditim. Duhet tė jeni marrėzisht nė tė, ēmendurisht nė tė, plotėsisht tė humbur, duke mos ditur kah po shkoni, ēfarė po bėni, as kush jeni.
Kjo gjendje e paditurisė do tė jetė meditim; lejojeni qė tė ndodhė. Piktura nuk guxon tė jetė e pikturuar, asaj duhet vetėm t’i lejojmė qė tė ndodhė – nuk mendoj qė thjesht tė jini inert, jo, atėherė kurrė s’ka pėr tė ndodhur. Duhet ta bartni nė vete, duhet tė jeni shumė, shumė aktivė, por nuk guxoni tė punoni. Kjo ėshtė e tėrė shkathtėsia, nė kėtė ėshtė esenca e gjėrave: duhet tė jeni aktivė, e prapė nuk guxoni tė jeni krijues.
Shkoni tek pėlhura. Disa minuta vetėm meditoni; vetėm uluni qetėsisht para pėlhurės. Kjo duhet tė jetė si shkrimi automatik. Merreni penėn nė dorė, uluni qetėsisht dhe papritmas e ndjeni dridhėrimėn nė dorė, por nuk e keni bėrė ju, e dini se nuk e keni bėrė ju. Thjesht e keni pritur. Vjen dridhėrima dhe dora zė tė lėvizė, diēka fillon tė ndodhė.
Nė kėtė mėnyrė duhet t’ia filloni pikturimit tuaj. Disa minuta meditim; thjesht jini nė dispozicion. More ēfarėdo qė duhet tė ndodhė, do ta lejoni tė ndodhė. Do ta futni tėrė shkathtėsinė tuaj nė atė qė tė lejoni tė ndodhė.
E merrni brushėn dhe ia filloni. Nė fillim shkoni ngadalė, ashtu qė nuk e bartni veten nė pikturim. Shkoni dalėngadalė. Lejoni qė objekti i pikturimit vetvetiu tė fillojė tė rrymojė nėpėr ju, dhe atėherė humbuni nė tė. Dhe mos mendoni nė kurrgjė tjetėr. Arti duhet tė jetė shkaku i vetė artit, atėherė ėshtė meditim. Asnjė motivi nuk duhet t’i lejoni qė tė hyjė nė tė. Nuk e kam pėr qėllim qė me kėtė tė them qė tė mos e shitni pikturėn tuaj, e as qė tė mos e ekspozoni; ajo ėshtė krejt nė rregull, por kjo ėshtė nusprodukt. Kjo nuk ėshtė motivi. Njeriu duhet tė hajė, prandaj e shet pikturėn, por i dhimbset kur e shet; nuk e keni pikturuar qė ta shitni. Ėshtė shitur – kjo ėshtė ēėshtje tjetėr – por ky nuk ėshtė motivi, pėrndryshe do tė mbeteni vetėm teknik.
Duhet tė zhdukeni. Nuk ėshtė e thėnė qė tė mbeteni aty, duhet qė tėrėsisht tė humbisni nė pikturimin tuaj, nė vallėzimin tuaj, nė frymim, nė kėndim. Pa marrė parasysh se ēfarė punoni, duhet qė plotėsisht tė zhdukeni dhe qė mė tė mos kontrolloheni.


Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci