Online 2 users
 

Aforizma tė rastit

 
Tė reja Shkrimet mė tė reja

Ēifteve

• SI MUND TĖ DINI NĖSE DIKUSH VĖRTET JU DO?
• 15 kėshilla qė ta filloni bisedėn me personin qė ju pėlqen
• Dehja nga dashuria
• Dhjetė pyetje pėr burra dhe dhjetė pėr gra

Motivime

• Si tė mbroheni nga kritikat qėllimkeqe
• Si mund ta ndryshoni mostrėn e mendimeve negative
• Mos i imitoni tė tjerėt - bėhuni ai/ajo qė jeni
• Si dallohen tė suksesshmit nga dėshtuesit

Meditime

• Narcisi - Tregim pėr meditim
• Meditimi me qeshje
• Puthja – rrėfim pėr tė medituar
• Puna si meditim

Mjekime

• Si tė mbroheni nga rrezet e diellit gjatė verės
• Disa produkte makrobiotike qė mund t'i gjejmė nė kuzhinat tona
• Shtatė aspektet e tė ushqyerit
• Molla, uthulla e mollės dhe shėndeti

Informatikė

• Si tė fshehni brenda fotografisė dokumente dhe fotografi tjera
• Gjeni IP adresėn e emailave nė Hotmail. Gmail dhe Yahoo
• Instalimi i WAMP serverit dhe Joomla CMS-it nė kompjuterin tuaj.
• Particionimi (ndarja) e disqeve nė Windows XP

Lifestyle

• Bukuria e femrės pėrmes pasqyrimit dhe shprehjeve tė fytyrės
• Si ta fitoni luftėn kundėr tė turpėruarit
• Frika nga humbja e dashurisė
• Femra e mijėvjeēarit tė tretė preferon mė shumė mashkullin qė duket seksi

Mite dhe Legjenda

• Alfabeti i besėtytnive II
Tėrfili pėr fat, trėndafili pėr tė lindur fėmijė tė bukur
• Fragmente nga mitologjia shqiptare - kush nė ēka beson!?
• "Gjeniu" krijohet me anėn e shqisės sė gjashtė
• Ėndrrat lucide dhe pėrvoja jashtė trupore

Argėtime

• Kuizi Rapiful MEDIKA
• Kuizi i yjeve - Verzioni i aktualizuar!
• Ēfarė jeni nė situata tė krizės - Psikotest
• Kuizi i yjeve - Kush do tė bėhet Yll!

Akuaristikė

• Neon tetra - Paracheirodon innesi
• Cory (Mustaku) - Corydoras
• Pleco - Hypostomus plecostomus
• Guppy - Poecilia reticulata

Tė ndryshme

• Ngjyrat dhe jeta e juaj intime
• SI E PĖRJETONI DASHURINĖ? - PSIKOTEST
• Sa ėshtė e qėndrueshme lidhja e juaj? - PSIKOTEST
• Kinemaja pėr ēifte - Message in the bottle
 

Shkruan: Mjellma            

Frika nga humbja e dashurisė
Kthehu mbrapa...

Burimi i parė i kėsaj frike shihet se e ka prejardhjen nga shprehia poligame mashkullore qė ta vjedhė partneren e tė afėrmit tė vet, si dhe nga tendenca e tij qė ta mashtrojė partneren sa herė qė tė mundet.
Xhelozia dhe format tjera tė ngjashme tė neurozės dolėn nga frika e mbjellur e njeriut nga humbja e dashurisė sė ndokujt. Kjo frikė ėshtė mė e dhembshmja prej tė gjitha frikave kryesore; zakonisht bėn kaos tė madh nė mendjen dhe trupin tonė mė shumė se ēdo frikė tjetėr kryesore.
Frika nga humbja e dashurisė daton sigurisht qysh nga koha e gurit, kur meshkujt brutalisht i vjedhnin femrat. Meshkujt edhe sot e kėsaj dite i vjedhin femrat, mirėpo metodat ndryshuan. Nė vend tė forcės, kėta sot i pėrdorin bindjet, premtimet mbi veshjet e bukura, automobilėt luksozė si dhe "karremet" tjera, tė cilat janė mė efikase se forca fizike. Shprehitė e mashkullit janė tė njėjta si nė fillimin e civilizimit, mirėpo ai i shprehė ato nė mėnyrė tjetėr.
Analiza e kujdesshme tregoi se femrat shumė mė tepėr i nėnshtrohen kėsaj frike se sa meshkujt. Ėshtė lehtė tė shpjegohet ky fakt. Femrat, prej pėrvojės, mėsuan se meshkujt, pėr nga natyra, janė poligamikė, dhe se atyre nuk mund t'iu besohet.

Simptomet e frikės nga humbja e dashurisė

Simptomet karakteristike tė kėsaj frike janė:

Xhelozia. Tendenca qė tė dyshohet nė shokėt dhe personat e dashur pa kurrėfarė bazash tė arsyeshme. Tendenca qė mashkulli ose femra tė akuzohen pabazė pėr tradhėti. Dyshimi i pėrgjithshėm nė ēdokėnd, mospatja e besimit ndaj ēdokujt.

Gjetja e tė metave. Tendenca qė tė kėrkohen tė metat nė shokėt, nė tė afėrmit, nė kolegėt e punės dhe nė personat e dashur edhe pas provokimit mė tė vogėl ose pa arsye.

Bixhozi. Tendenca qė tė vihet ēdo gjė nė bixhoz, tendenca tė vjedhet e tė mashtrohet, si dhe tė ndėrmerren rreziqe tė tjera me qėllim qė personit tė dashur t'i ofrohet paraja, nė bindjen se dashuria mund tė blehet. Shprehia qė tė shpenzohet mbi mundėsi ose tė hyhet nė borgje, t'i blihen dhurata personave tė dashur vetėm qė tė lihet mbresa e mirė. Pagjumėsia, nervoza, mungesa e qėndrueshmėrisė, vullneti i dobėt, mungesa e vetėkontrollit dhe e vetėbesimit, shprehia e keqe.


Lexoni edhe artikullin: "Gjashtė shpirtat e frikės"


Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci