Online 6 users
 

Aforizma tė rastit

 
Tė reja Shkrimet mė tė reja

Ēifteve

• SI MUND TĖ DINI NĖSE DIKUSH VĖRTET JU DO?
• 15 kėshilla qė ta filloni bisedėn me personin qė ju pėlqen
• Dehja nga dashuria
• Dhjetė pyetje pėr burra dhe dhjetė pėr gra

Motivime

• Si tė mbroheni nga kritikat qėllimkeqe
• Si mund ta ndryshoni mostrėn e mendimeve negative
• Mos i imitoni tė tjerėt - bėhuni ai/ajo qė jeni
• Si dallohen tė suksesshmit nga dėshtuesit

Meditime

• Narcisi - Tregim pėr meditim
• Meditimi me qeshje
• Puthja – rrėfim pėr tė medituar
• Puna si meditim

Mjekime

• Si tė mbroheni nga rrezet e diellit gjatė verės
• Disa produkte makrobiotike qė mund t'i gjejmė nė kuzhinat tona
• Shtatė aspektet e tė ushqyerit
• Molla, uthulla e mollės dhe shėndeti

Informatikė

• Si tė fshehni brenda fotografisė dokumente dhe fotografi tjera
• Gjeni IP adresėn e emailave nė Hotmail. Gmail dhe Yahoo
• Instalimi i WAMP serverit dhe Joomla CMS-it nė kompjuterin tuaj.
• Particionimi (ndarja) e disqeve nė Windows XP

Lifestyle

• Bukuria e femrės pėrmes pasqyrimit dhe shprehjeve tė fytyrės
• Si ta fitoni luftėn kundėr tė turpėruarit
• Frika nga humbja e dashurisė
• Femra e mijėvjeēarit tė tretė preferon mė shumė mashkullin qė duket seksi

Mite dhe Legjenda

• Alfabeti i besėtytnive II
Tėrfili pėr fat, trėndafili pėr tė lindur fėmijė tė bukur
• Fragmente nga mitologjia shqiptare - kush nė ēka beson!?
• "Gjeniu" krijohet me anėn e shqisės sė gjashtė
• Ėndrrat lucide dhe pėrvoja jashtė trupore

Argėtime

• Kuizi Rapiful MEDIKA
• Kuizi i yjeve - Verzioni i aktualizuar!
• Ēfarė jeni nė situata tė krizės - Psikotest
• Kuizi i yjeve - Kush do tė bėhet Yll!

Akuaristikė

• Neon tetra - Paracheirodon innesi
• Cory (Mustaku) - Corydoras
• Pleco - Hypostomus plecostomus
• Guppy - Poecilia reticulata

Tė ndryshme

• Ngjyrat dhe jeta e juaj intime
• SI E PĖRJETONI DASHURINĖ? - PSIKOTEST
• Sa ėshtė e qėndrueshme lidhja e juaj? - PSIKOTEST
• Kinemaja pėr ēifte - Message in the bottle
 

Shkruan: Mjellma            

Puthja – rrėfim pėr tė medituar
Kthehu mbrapa...

Akoma kishte mjaftė dritė jashtė derės, por brendia me perdet e lėshuara dhe zjarrin qė digjej nė hi me njė shkėlqim fare tė paqartė, krijonin pėrplot hije tė thella nė dhomė.
Brantaini u ul nė njėrėn nga ato hijezime; e cila e kishte pushtuar atė, por qė atij nuk i pengonte. Mungesa e qartėsisė sikur ia kishte huazuar atij guximin qė tė mund t’i fiksonte sytė e tij me ngrohtėsi ashtu siē kishte qejf nė vajzėn qė ishte ulur pranė shkėlqimit tė zjarrit.
Ajo ishte shumė e pashme, me njė delikatesė tė veēantė dhe ngjyra tė pasura qė i takonin njė tipi brunete tė shėndoshė. Ishte mjaftė e qetė, ashtu siē e pėrkėdhelte me pėrtaci gėzofin e shėndoshė tė maces qė rinte shtrirė nė prehrin e saj, dhe here pas here i hidhte shikim hijes ku rrinte ulur shoqėruesi i sajė.
Bisedonin me zė tė qetė, pėr gjėra indiferente qė haptazi dukej se nuk ishin gjėra qė rėndonin mendimet e tyre. Ajo e dinte se ai e do – njė burė i sinqertė, jo i vrullshėm i padjallėzuar mjaftė qė tė mund t’i mbajė tė fshehur ndjenjat e veta, ēka dhe nuk kishte dėshirė ta bėjė. Pėr vetėm dy javė tė kaluara e kishte fituar miqėsinė e saj pėrgjithmonė. Ajo priste me besim qė ai t’ia propozonte veten dhe kishte ndarė mendjen qė ta pranoj. Pėr mė tepėr Brantainit i mungonte pamja tėrheqėse dhe nuk kishte rėndėsi tė veēantė, por ishte jashtėzakonisht i pasur; dhe asaj i pėlqente dhe kėrkonte sigurinė dhe pozitėn qė mund t’i ofronte pasuria.
Gjatė njė pushimi mes bisedave tė tyre tė ēajit tė fundit, u hap dera dhe djaloshi i ri hyri tė cilit Brantaini i ishte mjaftė i njohur. Vajza ktheu kokėn drejt tij. Njė hapėrim apo dy e sjellėn atė pranė saj, u pėrkul tej karriges sė saj – para se ajo tė kuptonte synimin e tij, ēka nuk e kishte marr me mend se ai as qė kishte vėrejtur mysafirin e saj – e rrafshoi afshin e zjarrtė, duke mbajtur puthjen me ngulm nė buzėt e saj.
Brantaini qetė u ngritė; u ngritė edhe vajza, por me rrėmbim, dhe i posa ardhuri mbeti tė qėndronte mes tyre, duke kacafytur njė kėnaqėsi tė vogėl dhe njėlloj mosbindje nė fytyrėn e tij.
“Besoj,” belbėzoi Brantaini, “E shoh se paskam qėndruar shumė gjatė. Unė – Unė nuk kam menduar qė…, mė duhet t’ju dėshiroj ditė tė mirė.” Ai e mbėrtheu kapelėn e vet me tė dyja duart, dhe mbase nuk kishte vėrejtur se ajo ia kishte zgjatur dorėn, mendja e saj nuk e kishte braktisur plotėsisht atė, por ajo nuk mund t’i besonte vetes pėr tė lėshuar ndonjė fjalė nga goja.
“Mė var nėse e kam parė atė duke ndenjur aty, Nati! E di se ishte shumė e pakėndshme pėr ty. Shpresoj se mė fal kėtė herė – kėtė tė papritur. Pse, ēka lidhje?”
“Mos mė prek; mos mu afro,” iu kthye ajo me hidhėrim. “Kush mendon se je duke hyrė nė shtėpi pa i rėnė ziles?”
“Erdha brenda me vėllain tėnd, siē bėjė shpesh herė,” u pėrgjigj ai ftohtė, duke u arsyetuar. “erdhėm sė bashku. Ai shkoi lartė dhe unė erdha kėtu duke shpresuar se tė gjej. Sqarimi ėshtė mjaftė i thjeshtė dhe plotėsisht e arsyeton te ti kėtė pa kėnaqėsi qė ishte e pashmangshme. Por mė thuaj se mė fal, Natali,” ai i lutej me butėsi
“Tė t’fali! Ti nuk e di se pėr ēka flet. Mė lerė tė kaloj. Varet se a do tė mund tė fal ndonjėherė pėr kėtė.”
Nė gostinė qė pasoi ku ndodheshin edhe ajo dhe Brantaini, ajo iu afrua atij me njė stil tė ēiltėr tėrheqės kur e pa.
“A mė lejon tė ju flas pėr njė ēast a mė tepėr, z. Brantain?” e pyeti me njė buzėqeshje joshėse por tė turbullt. Ai dukej skajshėm i pikėlluar; por kur ajo e mori pėr krahu dhe filluan tė ecnin sė bashku, duke kėrkuar ndonjė qoshe tė lirė, njė rreze shprese u pėrzie me mizerien gati komike nė dukjen e tij. Siē dukej ajo ishte shumė zemėrhapur.
“Mbase nuk do tė duhej tė bėja kėtė bisedė, z. Brantain; por – por, oh, ndihesha tejet palakmueshėm, gati pothuaj mjerueshėm qė prej takimit tė papritur pasditen e kaluar. Kur mendoja se si ndoshta e keni keqinterpretuar atė ngjarje dhe i keni besuar ndodhisė” – shpresa grumbullohej dukshėm duke marrė epėrsinė mbi mizerjen nė fytyrėn e rrumbullakėt tė padjallėzuar tė Brantainit. —“Natyrisht, e di se nuk ishte ajo asgjė pėr ju, por pėr hir timin dua qė ju tė kuptoni se z. Harvy ėshtė mik shumė i afėrt. Se, ne pėrherė kemi qenė sikur kushėrinj – si vėlla e motėr mund tė thuaja. Ai ėshtė shoku mė i afėrt i vėllait tim dhe shpesh e merr tė drejtėn qė tė ketė privilegj tė njėjtė si anėtarė i familjes. Oh, e di se ėshtė absurde kjo, e pavend pėr tua thėnė juve kėtė; madje edhe e padenjė,” ajo gati sa nuk qante, “por ajo se ēka ju mendoni pėr - pėr mua, ka shumė rėndėsi tek unė.” Zėri i saj paksa me shqetėsim u ngrit. Mizeria nga fytyra e Brantainit u zhduk i tėri.
“Pra, vėrtet ju brengoseni se ēka unė mendoj znj. Natali?” U kthyen nė korridorin e gjatė tė errėsuar qė ishte vijėzuar nė ty dyja anėt me bimė tė gjata dhe tė hijshme. Ecnin ngadalė deri para fundit tė saj. Kur u kthyen pėr t’i ri gjurmuar hapat paraprakisht tė bėra, fytyra e Brantainit ishte vezulluese, ndėrsa e saj triumfuese.

Harvy ishte nė mesin e mysafirėve nė dasmė; dhe ai iu afrua nė njė ēast tė veēantė kur ajo ndodhej vetėm.
“Burri yt,” i tha, duke qeshur, “mė dėrgoi kėtu qė tė t’puthi. “
Njė skuqje e shpejtė e kaploi fytyrėn dhe qafėn e saj tė lėmuar. “Mendoj se ėshtė e natyrshme pėr mashkullin tė ndjehet dhe veproj kėndshėm nė rrethana sikur kjo sot. Ai mė tha se nuk dėshiron qė martesa e tij tė pengojė gjithė atė afėrsi tė kėndshme qė ka ekzistuar mes teje dhe meje. Nuk e di se ēka i ke thėnė ti atij,” pasoi buzėqeshje e pacipė, “por ai mė dėrgoi kėtu qė unė tė t’puthė ty.”
Ajo ndihej si njė lojtar shahu, qė nga lėvizja e menēur qė ka bėrė, dukej se kishte drejtuar lojėn nė drejtim tė menduar. Sytė e saj ishin tė shkėlqyer dhe ngrohnin me buzėqeshje duke shikuar sytė e tij; buzėt e saj dukeshin tė uritur pėr puthjen qė e thėrriste.
“Por, a e dinė,” ai vazhdoi qetazi, “unė nuk i thash atij, do tė ishte mos mirėnjohėse, por mund tė ta them ty. Unė mė nuk puthi femra, qenka e rrezikshme kjo punė.”


E po mirė, ajo kishte Brantainin dhe milionėt e tij. Njeriu s’mund tė ketė gjithēka nė kėtė botė; dhe pak e pakuptimtė qe nga ana e saj qė tė priste puthjen.

KATE CHOPIN
Nga Anglishtja shqipėroi: Arsim Gjinovci


Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci