Online 4 users
 

Aforizma tė rastit

Puna ėshtė pamja qė merr dashuria. Nėse nuk mund tė punosh me dashuri, por vetėm me neveri, lėre punėn dhe ulu nė portėn e njė tempulli dhe merr mėsime nga ata qė punojnė me gėzim. Nėse e pjek bukėn me shpėrfillje, ti po pjek bukė tė hidhur, qė ushqen vetėm gjysmėn e urisė sė njeriut.
Nga: Khalil Gibran
 
Tė reja Shkrimet mė tė reja

Ēifteve

• SI MUND TĖ DINI NĖSE DIKUSH VĖRTET JU DO?
• 15 kėshilla qė ta filloni bisedėn me personin qė ju pėlqen
• Dehja nga dashuria
• Dhjetė pyetje pėr burra dhe dhjetė pėr gra

Motivime

• Si tė mbroheni nga kritikat qėllimkeqe
• Si mund ta ndryshoni mostrėn e mendimeve negative
• Mos i imitoni tė tjerėt - bėhuni ai/ajo qė jeni
• Si dallohen tė suksesshmit nga dėshtuesit

Meditime

• Narcisi - Tregim pėr meditim
• Meditimi me qeshje
• Puthja – rrėfim pėr tė medituar
• Puna si meditim

Mjekime

• Si tė mbroheni nga rrezet e diellit gjatė verės
• Disa produkte makrobiotike qė mund t'i gjejmė nė kuzhinat tona
• Shtatė aspektet e tė ushqyerit
• Molla, uthulla e mollės dhe shėndeti

Informatikė

• Si tė fshehni brenda fotografisė dokumente dhe fotografi tjera
• Gjeni IP adresėn e emailave nė Hotmail. Gmail dhe Yahoo
• Instalimi i WAMP serverit dhe Joomla CMS-it nė kompjuterin tuaj.
• Particionimi (ndarja) e disqeve nė Windows XP

Lifestyle

• Bukuria e femrės pėrmes pasqyrimit dhe shprehjeve tė fytyrės
• Si ta fitoni luftėn kundėr tė turpėruarit
• Frika nga humbja e dashurisė
• Femra e mijėvjeēarit tė tretė preferon mė shumė mashkullin qė duket seksi

Mite dhe Legjenda

• Alfabeti i besėtytnive II
Tėrfili pėr fat, trėndafili pėr tė lindur fėmijė tė bukur
• Fragmente nga mitologjia shqiptare - kush nė ēka beson!?
• "Gjeniu" krijohet me anėn e shqisės sė gjashtė
• Ėndrrat lucide dhe pėrvoja jashtė trupore

Argėtime

• Kuizi Rapiful MEDIKA
• Kuizi i yjeve - Verzioni i aktualizuar!
• Ēfarė jeni nė situata tė krizės - Psikotest
• Kuizi i yjeve - Kush do tė bėhet Yll!

Akuaristikė

• Neon tetra - Paracheirodon innesi
• Cory (Mustaku) - Corydoras
• Pleco - Hypostomus plecostomus
• Guppy - Poecilia reticulata

Tė ndryshme

• Ngjyrat dhe jeta e juaj intime
• SI E PĖRJETONI DASHURINĖ? - PSIKOTEST
• Sa ėshtė e qėndrueshme lidhja e juaj? - PSIKOTEST
• Kinemaja pėr ēifte - Message in the bottle
 

Shkruan: Mjellma            

Dehja nga dashuria
Kthehu mbrapa...


Njerėzit gjithnjė bėjnė marrėzira tė ndryshme kur janė tė dashuruar...
(Thėnie nga filmi "Herkuli")


Ndjenja e marramendėse e pa-gjeturisė, euforia e fuqishme dhe kaplimi i plotė me dashurinė e re, janė aq tė mbifuqishme sa qė ėshtė vėshtirė tė besohet se kjo ėshtė pasojė vetėm e emocioneve!
Psikologėt kanė vėrtetuar se, te njeriu i dashuruar ndodhin shumė tė tepėr reaksione se mendimet e thjeshta tė lumturisė. Disa studime tė fundit kanė zbuluar se janė disa lloje relative tė aktiviteteve kimike dhe neurotike qė ndodhin nė shkallė tė caktuar tė lidhjeve njerėzore.
Natyrisht, vėshtirė ėshtė tė besohet se pėrfundimi i ēfarėdo hulumtimi mund tė bėjė qė dashuria tė jetė mė pak misterioze, mirėpo, megjithatė hulumtimet munden qė sė paku pak tė ndriēojnė pėrgjigjen nė pyetjen se pse njerėzit ndjejnė diēka tė tillė tė pazakonshme. Ēka ėshtė ajo qė i shtyn tė veprojnė ashtu si veprojnė.
Helen Fisher, profesoreshė e antropologjisė nė Rutgers University, ėshtė njėra nga shumė dijetarė qė besojnė se rufenė e dashurisė e forcojnė simulantėt natyror nė kokė, neuro-transmitorėt dopaminė dhe norepinefrin. Ajo thekson se edhe nėse vetėm mendojmė nė dashurinė tonė, sasitė e mėdha tė tajuara tė atyre materieve shkaktojnė humbjen e oreksit dhe dėshirėn pėr gjumė. A do tė thotė kjo se dashuria ėshtė njė lloj narkotiku natyror?!
"Ekzistojnė karakteristika tė pėrbashkėta qė lidhin dashurinė romantike me ato stimulansa natyrorė", thekson Helen Fisher. "Pėrndryshe, tjetėr me ēka mund tė pėrshkruhet mėnyra qė na shtyn tė mendojmė vazhdimisht nė personin qė e duam, ta dėshirojmė me aq afsh nė mėnyrėn si e bėjmė atė, t'i themi gjithēka, t'ia lexojmė poezinė tonė, madje edhe nėse ajo ėshtė e poezi e dobėt?"
Hulumtimet kanė treguar ngjashmėri mes ndjenjave eruptive dhe dashurisė romantike si dhe euforisė, varshmėria e sė cilės ndjehet kur ndodhesh nėn ndikimin e narkotikėve tė tillė. Kur personi ėshtė dashuruar me afsh, atėherė ėshtė i shqetėsuar ekstremisht dhe i tendosur, nėse nė afėrsi nuk e ka personin qė e donė. Atėherė ndjenė edhe dhimbje. Madje dhimbje tė fuqishme. Gjitha kėto simptome shfaqen edhe te tė varurit nga narkotikėt.
Kėshtu ėshtė vėrtetuar se aktivizohen tė njėjtat pjesė tė trurit te narkomanėt e varur dhe te personat qė janė tė dashuruar marrėzisht e qė nė dorė kanė fotografinė e dashurisė sė vet.
Mirėpo, siē me siguri tė gjithė ne e dimė, ndjenja fillestare e dashurisė nuk zgjat pėrjetė. Pėr kėtė prof. Fisher ėshtė pėrpjekur tė kuptoj raportin e stimulansėve biologjik dhe nė mėnyrė antropologjike tė jep shpjegim pėr shkallėt e dashurisė.
Ajo thekson se ekzistojnė tre shkallė tė dashurisė: Epshi, dashuria romantike dhe lojaliteti (apo dhėnia pas partnerit tė caktuar).
Pėr epshin mund tė thuhet se ndizet nga "ēdokush", dhe kjo ndodh me veprimin e hormoneve, si qė ėshtė testosteroni. Shkalla e dashurisė romantike, ndodh me reaksionet kimike tė pėrshkruar mė lartė dhe vėmendjen e drejton, gjithė energjinė e pėrqendron vetėm nė njė person. Njeriu i tillė ėshtė nė gjendje qė nėse mund tė themi, gjithė universin ta identifikoj me personin qė e do. Pra gjithēka qė ekziston nė gjithėsi, pėr tė ėshtė personi nė tė cilin ėshtė dashuruar. Kjo ėshtė ndjenjė mė se e fuqishme.
Shkalla e fundit ėshtė dhėnia ndaj partnerit, dhe paraqet lidhjen e pėrhershme mes dy personave e qė bazohet nė respekt dhe nė tė besuarit e ndėrsjellė.


Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci