Online 2 users
 

Aforizma tė rastit

Gjuha universale ėshtė bisedė pa fjalė e zė.
 
Tė reja Shkrimet mė tė reja

Ēifteve

• SI MUND TĖ DINI NĖSE DIKUSH VĖRTET JU DO?
• 15 kėshilla qė ta filloni bisedėn me personin qė ju pėlqen
• Dehja nga dashuria
• Dhjetė pyetje pėr burra dhe dhjetė pėr gra

Motivime

• Si tė mbroheni nga kritikat qėllimkeqe
• Si mund ta ndryshoni mostrėn e mendimeve negative
• Mos i imitoni tė tjerėt - bėhuni ai/ajo qė jeni
• Si dallohen tė suksesshmit nga dėshtuesit

Meditime

• Narcisi - Tregim pėr meditim
• Meditimi me qeshje
• Puthja – rrėfim pėr tė medituar
• Puna si meditim

Mjekime

• Si tė mbroheni nga rrezet e diellit gjatė verės
• Disa produkte makrobiotike qė mund t'i gjejmė nė kuzhinat tona
• Shtatė aspektet e tė ushqyerit
• Molla, uthulla e mollės dhe shėndeti

Informatikė

• Si tė fshehni brenda fotografisė dokumente dhe fotografi tjera
• Gjeni IP adresėn e emailave nė Hotmail. Gmail dhe Yahoo
• Instalimi i WAMP serverit dhe Joomla CMS-it nė kompjuterin tuaj.
• Particionimi (ndarja) e disqeve nė Windows XP

Lifestyle

• Bukuria e femrės pėrmes pasqyrimit dhe shprehjeve tė fytyrės
• Si ta fitoni luftėn kundėr tė turpėruarit
• Frika nga humbja e dashurisė
• Femra e mijėvjeēarit tė tretė preferon mė shumė mashkullin qė duket seksi

Mite dhe Legjenda

• Alfabeti i besėtytnive II
Tėrfili pėr fat, trėndafili pėr tė lindur fėmijė tė bukur
• Fragmente nga mitologjia shqiptare - kush nė ēka beson!?
• "Gjeniu" krijohet me anėn e shqisės sė gjashtė
• Ėndrrat lucide dhe pėrvoja jashtė trupore

Argėtime

• Kuizi Rapiful MEDIKA
• Kuizi i yjeve - Verzioni i aktualizuar!
• Ēfarė jeni nė situata tė krizės - Psikotest
• Kuizi i yjeve - Kush do tė bėhet Yll!

Akuaristikė

• Neon tetra - Paracheirodon innesi
• Cory (Mustaku) - Corydoras
• Pleco - Hypostomus plecostomus
• Guppy - Poecilia reticulata

Tė ndryshme

• Ngjyrat dhe jeta e juaj intime
• SI E PĖRJETONI DASHURINĖ? - PSIKOTEST
• Sa ėshtė e qėndrueshme lidhja e juaj? - PSIKOTEST
• Kinemaja pėr ēifte - Message in the bottle
 

Shkruan: Mjellma            

Shtatė aspektet e tė ushqyerit
Kthehu mbrapa...

Njė ndėr faktorė mė tė rėndėsishėm nė jetė qė pėrcakton se a jetojmė nė harmoni me rrethin apo jo prej ēka rezulton se a do tė jemi tė shėndosh apo jo, ėshtė tė ushqyerit. Si ushqehemi? A marrim mjaftė vitamine, mjaftė proteina, albumine, karbohidrate etj. Sipas mėsimeve tė makrobiotikės janė shtatė aspekte kryesore tė ushqyerit pėr njeriun.

1. Aspekti mekanik i tė ushqyerit
Ky lloj i tė ushqyerit ėshtė i pavetėdijshėm, i pavullnetshėm. Shprehia fitohet qė kur ishim nė barkun e nėnės. Me rritjen tonė ėshtė dashur tė mos pėrdorim mė kėtė aspekt tė ushqyerit. Ēka mendoni ju, a e pėrdorim kėtė mėnyrė tė ushqimit edhe si tė rritur? Sa herė na ka ndodhur tė hapim pa vetėdije derėn e frigoriferit dhe tė marrim ushqim ashtu spontanisht, ta fusim nė gojė, pa qenė tė vetėdijesuar se nuk i kemi larė duart? Ose tė hamė nė kohė tė caktuar, p.sh ēdo ditė nė ora 12 edhe pse nuk jemi tė uritur?

2. Aspekti shqisor i tė ushqyerit
Mė vonė me zhvillimin e shqisave, pas lindjes tė ushqyerit tonė bazohen nė shqisa nė bazė tė erės, shijes, ngjyrės etj. Sidoqoftė edhe ky lloj i tė ushqyerit e dobėson shėndetin e organizmit tonė.

3. Aspekti emocional (sentimental) i tė ushqyerit
Shumė njerėz sidomos pėr hatėr hanė bukė. A ju ka ndodhur t'ju bėjnė “sajgi” kur jeni mysafir, t'ju ulin me zor nė sofėr dhe t'ju thėnė tė hani. Apo ndoshta dikush i afėrt ju lutė t'i bėni shoqėri ngase vetėm nuk i shkon buka! Pėrveē kėsaj edhe darkat romantike me qirinjė tė ndezur dhe muzikė i takojnė kėtij aspekti tė ushqimit. Pėr 99% tė njerėzve nė botė kėto tre mėnyra janė krejt ēka dinė pėr tė ushqyerit e tyre. Madje kėto shprehi i pėrcjellin edhe te pasardhėsit e vet.

4. Aspekti intelektual i tė ushqyerit
Qė nė fillim tė them se ėshtė tejet i shtrenjtė dhe bazohet nė programet strikte tė mjekėve dhe nutricistėve profesionist. Zakonisht ėshtė metodė e tė ushqyerit tė intelektualėve dhe pasanikėve perėndimor. Shumėēka merret si ushqim dietal, edhe pse ėshtė e shtrenjtė jep pak sukses. Vetėm pyetni dikė p.sh nga SHBA-tė sa pėr informatė. Pothuajse gjithēka dietale kanė sa i pėrket ushqimit dhe pėr ēudi janė shumė mė tė trashė nė trupė se popujt tjerė qė nuk mund t'i lejojnė vetes njė luks tė kėtillė. Them si dukuri globale, krahasoni perėndimin si popull p.sh me kosovarėt!? Cilėt janė mė tė majmė a?
Megjithėkėtė, kjo nuk ėshtė pasojė e kėshillave tė dobėta nutriciste, por ngase 98% tė njerėzve nė botė nuk kanė mundėsi tė ushqehen drejtė me kėtė mėnyrė tė t'ushqyerit.

5. Aspekti shoqėror i tė ushqyerit
A keni blerė ndonjėherė ushqim me triska? Pyetni prindėrit tuaj qė kanė jetuar nė vende socialiste e komuniste, ata mė sė miri e dinė se ēka do tė thotė tė ushqyerit shoqėror. Edhe pse njeriu ka mundėsi tė blej mė tepėr, nuk i ėshtė lejuar pėr shkak tė mungesės sė shumė artikujve ushqyes. Pra qė tė gjithė tė kenė mjaftė. Sidoqoftė edhe ky lloj i tė ushqyerit, si nėpėr mensat tona deri vonė ( e disa studentė thonė se kjo dukuri ėshtė edhe sot e kėsaj dite), ka tė bėjė mė tepėr me ushqim kuantitativ e jo kualitativ. Pra ngope barkun, dhe me ēka e ngop s’ėshtė me rėndėsi, madje edhe nėse hanė ēdo ditė vetėm bukė e grosh! A ėshtė e qėlluar kjo, mė sė miri e dini vet ju?

6. Aspekti ideologjik i tė ushqyerit
Sikur sė paku pėr kėtė ēėshtje tė respektohej ideologjia fetare? Pothuajse fare pak njerėz respektojnė mėsimet e pejganberėve si tė Muhamedit a.s, Krishtit, Mojsiut, Budės... Edhe vet tė gjithė e shohim se asnjėherė nuk hamė mė tepėr mish dhe ushqim pa kontroll se gjatė muajit tė shenjtė tė Ramazanit!? Athua cili ėshtė qėllimi i agjėrimit? Po ashtu fare pak tė krishterė ka qė ushqehen nė bazė tė mėsimeve tė Krishtit. Edhe zen murgjit budistė tė sotėm dhe hebrenjtė, tė cilėt po ashtu sipas shumė shėnimeve ushqehen duke mos iu pėrmbajtur principeve tė prijėsve tė tyre fetar.

7. Aspekti i lirė i tė ushqyerit
ėshtė ushqim nė bazė tė vullnetit tė lirė por nė harmoni me ciklet apo ritmet e universit. Njeriu padyshim se ėshtė njė kopje nė miniaturė e kozmosit, pra njė mikrokozmos nė vete. Ēdo element, vitaminė, proteinė etj i futur nė organizėm duhet tė jetė nė drejtė peshim sipas nevojave tė organizmit. Ēdo gjė mbi dhe nėn normalen ėshtė jonormale dhe shkakton dėm mė tepėr se dobi. Kjo nė tė vėrtet ėshtė mėnyra se si janė ushqyer stėrgjyshėrit tanė nė harmoni me stinėt e vitit dhe nevojat personale tė tyre. Kėtė liri tė ushqyerit duhet kuptuar si aftėsi pėr t'iu pėrshtatur rrethit jetėsor. Me vullnetin tonė tė lirė e zgjedhim dhe e kombinojmė ushqimin, dhe nėse kėtė e kuptojmė drejtė, atėherė gjithnjė mė afėr jemi te koncepti makrobiotik i tė ushqyerit, e cila jo vetėm se ėshtė nė harmoni dhe pėrshtatet me natyrėn por edhe plotėson mangėsitė e aspekteve tė mė parė pėrmendura tė t'ushqyerit. Me kėtė metabolizmi i organizmit tonė dhe psikika jonė janė nė harmoni.

Disa pėrparėsi tė ushqyerit makrobiotik

-Ushqimi makrobiotik ėshtė ushqim i shėndetshėm
-Ėshtė shumė efikas
-Ėshtė relativisht i lirė
-Produktet mjekuese makrobiotike nuk shkaktojnė efekte anėsore tė padėshirueshme
-Prodhimet e tilla nuk rrezikojnė ambientin e njeriut
-Pėrgatiten dhe pėrdoren lehtė dhe thjeshtė
-Nuk kėrkohet ndihmė shtesė e personelit mjekėsor
-E sjellin mjekėsinė nė kuadėr tė ēdo familjes dhe parandalojnė ērregullimet e organizmit

Lexoni mė tepėr edhe pėr: Disa produkte makrobiotike qė mund t'i gjejmė nė kuzhinat tona


Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci