Online 2 users
 

Aforizma tė rastit

Nese do te kuptosh nje person, mos degjo fjalet qe thote, por vezhgo sjelljen e tij
Nga: |Albert Einstein
 
Tė reja Shkrimet mė tė reja

Ēifteve

• SI MUND TĖ DINI NĖSE DIKUSH VĖRTET JU DO?
• 15 kėshilla qė ta filloni bisedėn me personin qė ju pėlqen
• Dehja nga dashuria
• Dhjetė pyetje pėr burra dhe dhjetė pėr gra

Motivime

• Si tė mbroheni nga kritikat qėllimkeqe
• Si mund ta ndryshoni mostrėn e mendimeve negative
• Mos i imitoni tė tjerėt - bėhuni ai/ajo qė jeni
• Si dallohen tė suksesshmit nga dėshtuesit

Meditime

• Narcisi - Tregim pėr meditim
• Meditimi me qeshje
• Puthja – rrėfim pėr tė medituar
• Puna si meditim

Mjekime

• Si tė mbroheni nga rrezet e diellit gjatė verės
• Disa produkte makrobiotike qė mund t'i gjejmė nė kuzhinat tona
• Shtatė aspektet e tė ushqyerit
• Molla, uthulla e mollės dhe shėndeti

Informatikė

• Si tė fshehni brenda fotografisė dokumente dhe fotografi tjera
• Gjeni IP adresėn e emailave nė Hotmail. Gmail dhe Yahoo
• Instalimi i WAMP serverit dhe Joomla CMS-it nė kompjuterin tuaj.
• Particionimi (ndarja) e disqeve nė Windows XP

Lifestyle

• Bukuria e femrės pėrmes pasqyrimit dhe shprehjeve tė fytyrės
• Si ta fitoni luftėn kundėr tė turpėruarit
• Frika nga humbja e dashurisė
• Femra e mijėvjeēarit tė tretė preferon mė shumė mashkullin qė duket seksi

Mite dhe Legjenda

• Alfabeti i besėtytnive II
Tėrfili pėr fat, trėndafili pėr tė lindur fėmijė tė bukur
• Fragmente nga mitologjia shqiptare - kush nė ēka beson!?
• "Gjeniu" krijohet me anėn e shqisės sė gjashtė
• Ėndrrat lucide dhe pėrvoja jashtė trupore

Argėtime

• Kuizi Rapiful MEDIKA
• Kuizi i yjeve - Verzioni i aktualizuar!
• Ēfarė jeni nė situata tė krizės - Psikotest
• Kuizi i yjeve - Kush do tė bėhet Yll!

Akuaristikė

• Neon tetra - Paracheirodon innesi
• Cory (Mustaku) - Corydoras
• Pleco - Hypostomus plecostomus
• Guppy - Poecilia reticulata

Tė ndryshme

• Ngjyrat dhe jeta e juaj intime
• SI E PĖRJETONI DASHURINĖ? - PSIKOTEST
• Sa ėshtė e qėndrueshme lidhja e juaj? - PSIKOTEST
• Kinemaja pėr ēifte - Message in the bottle
 

Shkruan: Mjellma            

Disa produkte makrobiotike qė mund t'i gjejmė nė kuzhinat tona
Kthehu mbrapa...

Prej produkteve qė mund t'i quajmė makrobiotike dhe qė mund t'i gjemė lehtė janė: Gruri, elbi, tėrshėra, thekra, soja, leblebia, fasulja e zezė, farat e susamit, kikirik, bėrthamat e frytit tė kajsisė, rrėnja e rrodhėzes (arctium lappa), qepa, spinaqi, hudhra, lakra, trangulli, hurma, fiku, patėllxhani i kaltėr, guacat, njala, krapi etj. Produktet tjera makrobiotike mund tė gjeni pothuajse kudo nė qendra mė tė mėdha, si p.sh Shkup etj. Shpresojmė se sė shpejti edhe nė Kosovė do tė ketė shitore tė specializuara pėr Makrobiotikė.

Disa receta makrobiotike pėr kthimin e shėndetit

Pa hyrė nė detaje pėr aspektin shkencor dhe tradicional tė makrobiotikės, do t'u japim disa receta tė cilat mund t'i pėrgatitni lehtė pėr ta penguar sėmundjen apo madje edhe pėr ta kthyer shėndetin tuaj. Dhe kjo nuk ėshtė krejt, por vetėm disa nga mė tė thjeshtat!

Trajtimi i hemorroideve
Ato shfaqen pėr shkak tė energjisė sė tepėrt dalėse, tė dendur nė njė pikė tė caktuar. Tė ushqyerit me vezė dhe peshk e keqėson gjendjen me hemorroide. Vezėt kanė energji tė kondensuar me tendencė tė lėvizjes nga poshtė. Peshku po ashtu tregon tendencė tė lėshimit tė ngadalshėm.

Kolli astmatik
Nė trajtimin e kollit astmatik na duhen produkte makrobiotike qė do ta ndalin energjinė dalėse, pra ndonjė produkt kompakt dhe i fortė, me tė cilėn duhet tė stimulohet energjia qė shkon nė drejtim - poshtė, por i cili produkt njėkohėsisht ka fuqi tė relaksimit dhe ēlirimit.
Prandaj pėrzieni 12 gram fara tė bėrthamės sė kajsisė dhe 20 gram tė pjeshkės. Shtypni kėto me avan dhe vendosni nė tė pak rrėnjė xhenxhefili (zingibera officinalis), tė cilėn mund ta gjeni nė ndonjė barnatore apo ta porositni. Pėr ta pėrforcuar shijen mund tė shtoni pak oriz. E gjithė kjo zihet nė enė me njė gotė ujė, gjersa uji tė avullohet. Masa e zier (qulli) hahet, ndėrsa lėngu i saj pihet. E njėjta mund tė pėrdoret edhe kundėr bronkitit, por pa i shtuar rrėnjė xhenxhefili.

Pėr trajtimin e diabetit
Kikirik pak i pjekur dhe i kriposur ėshtė i dobishėm pėr trajtimin e diabetit. Ndihmon mirė edhe te gjendjet depresive. Nuk preferohet tė merret ēdo ditė ngase ėshtė shumė JIN dhe shkakton rritjen e tensionit tė gjakut dhe mund tė shkaktoj gjakderdhje nga hunda.

Bėrthama e farave tė kajsisė
Nė rastet e ējerrjes sė zėrit, kollit, ftohjeve, bronkitit, etj, bėnė mirė tė pėrtypen 3-6 gram bėrthama tė freskėta tė frytit tė kajsisė.

Farat e susamit
5-10 gram fara tė freskėta tė susamit pėrtypen mirė me dhėmbė. Bėjnė mirė te kėto gjendje:
-Ērregullimet e lukthit dhe zorrėve
-Shtojnė qumėshtin te gjiri i nėnave tė reja
-Rregullojnė ciklin e ērregulluar menstrual
-Ndihmojnė te ērregullimet e syve

Karota
Ndihmon te anemia (PAKGJAKĖSIA). Ėshtė shumė e dobishme tė hahet karrota e zier. Po ashtu ndihmon nė mjekimin e veshkės, ērregullimi i funksioneve tė sė cilės ėshtė shkaktar i ėnjtjes sė kėmbėve.

Luleshurdha
E pastruar mirė dhe e zier ėshtė e mrekullueshme pėr kthimin dhe shtimin e vitalitetit. Forcon me tė madhe lukthin dhe zorrėt. Pėrdoren gjitha pjesėt e kėsaj bime. Pėrgatitja bėhet duke e pėrvėluar apo si ēaj, nėse bima ėshtė e tharė. Ēaji pėrgatitet edhe nga rrėnja. Merret njė rrėnjė e bimės, pastrohet mirė dhe thahet. Prehet nė copėza dhe fėrgohet nė vaj, e pastaj bluhet nė mulli pėr kafe si pluhur. Gjatė pėrgatitjes, pėr 1 lugė gjelle pluhur pėrdoret ½ l ujė Ky lloj ēaji pėrdoret pėr kthim tė vitalitetit dhe forcim tė lukthit e zorrėve.
Mė tepėr pėr luleshurdhėn lexoni kėtu

Lakra
Nėse pėrdoret e zier lehtė (mė sė shumti 2-3 minuta), ajo forcon vitalitetin seksual.

Njala (ngjala)
E forcon me tė madhe fuqinė seksuale. Ėshtė mirė pėr tė fituar forcė gjatė kohės sė etjeve dhe nxehtėsisė (vapės) si dhe pėr largimin e lodhjeve pranverore. Duhet tė hahen 3-4 ditė nga disa copa prej 5 cm gjatėsie tė njalės tė pjekur apo tė zier.

Trangulli
Bishtat e trangullit qė e mbajnė frytin zihen nė formė ēaji dhe pėrdoren me sukses kundėr sėmundjes beri-beri dhe sėmundjeve qė shkaktojnė ėnjtje tė kėmbėve.


Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci