Online 2 users
 

Aforizma tė rastit

Njeriu qė ėshtė nė dukje tepėr i dashur dhe i mirė pėr tė tjerėt, shpesh nuk ėshtė i tillė pėr familjen e vet.
Nga: urtėsi izraelite
 
Tė reja Shkrimet mė tė reja

Ēifteve

• SI MUND TĖ DINI NĖSE DIKUSH VĖRTET JU DO?
• 15 kėshilla qė ta filloni bisedėn me personin qė ju pėlqen
• Dehja nga dashuria
• Dhjetė pyetje pėr burra dhe dhjetė pėr gra

Motivime

• Si tė mbroheni nga kritikat qėllimkeqe
• Si mund ta ndryshoni mostrėn e mendimeve negative
• Mos i imitoni tė tjerėt - bėhuni ai/ajo qė jeni
• Si dallohen tė suksesshmit nga dėshtuesit

Meditime

• Narcisi - Tregim pėr meditim
• Meditimi me qeshje
• Puthja – rrėfim pėr tė medituar
• Puna si meditim

Mjekime

• Si tė mbroheni nga rrezet e diellit gjatė verės
• Disa produkte makrobiotike qė mund t'i gjejmė nė kuzhinat tona
• Shtatė aspektet e tė ushqyerit
• Molla, uthulla e mollės dhe shėndeti

Informatikė

• Si tė fshehni brenda fotografisė dokumente dhe fotografi tjera
• Gjeni IP adresėn e emailave nė Hotmail. Gmail dhe Yahoo
• Instalimi i WAMP serverit dhe Joomla CMS-it nė kompjuterin tuaj.
• Particionimi (ndarja) e disqeve nė Windows XP

Lifestyle

• Bukuria e femrės pėrmes pasqyrimit dhe shprehjeve tė fytyrės
• Si ta fitoni luftėn kundėr tė turpėruarit
• Frika nga humbja e dashurisė
• Femra e mijėvjeēarit tė tretė preferon mė shumė mashkullin qė duket seksi

Mite dhe Legjenda

• Alfabeti i besėtytnive II
Tėrfili pėr fat, trėndafili pėr tė lindur fėmijė tė bukur
• Fragmente nga mitologjia shqiptare - kush nė ēka beson!?
• "Gjeniu" krijohet me anėn e shqisės sė gjashtė
• Ėndrrat lucide dhe pėrvoja jashtė trupore

Argėtime

• Kuizi Rapiful MEDIKA
• Kuizi i yjeve - Verzioni i aktualizuar!
• Ēfarė jeni nė situata tė krizės - Psikotest
• Kuizi i yjeve - Kush do tė bėhet Yll!

Akuaristikė

• Neon tetra - Paracheirodon innesi
• Cory (Mustaku) - Corydoras
• Pleco - Hypostomus plecostomus
• Guppy - Poecilia reticulata

Tė ndryshme

• Ngjyrat dhe jeta e juaj intime
• SI E PĖRJETONI DASHURINĖ? - PSIKOTEST
• Sa ėshtė e qėndrueshme lidhja e juaj? - PSIKOTEST
• Kinemaja pėr ēifte - Message in the bottle
 

Shkruan: Mjellma            

Si ta fitoni luftėn kundėr tė turpėruarit
Kthehu mbrapa...

Nėse jeni tė turpshėm dhe keni probleme qė ta shprehni veten tuaj tė vėrtetė, t’i shprehni lirshėm mendimet tuaja dhe mendoni se kėtė gjendje nuk mund ta ndryshoni, gaboni. Sidoqoftė, pėr ta fituar luftėn kundėr turpit ju nevojitet shumė kohė, mund dhe pėrvojė, por nė fund do ta shihni se ia vlen.
Ndoshta do tė ishte mire tė lexoni ndonjė libėr se si ta luftoni tė turpėruarit, mirėpo pėr ta thjeshtuar ne po ua japim kėtu pesė kėshilla tė cilat i pėrmbajnė gjitha librat mbi kėtė problematikė.


1. Sa here qė merrni pjesė nė takime grupore, tregoni se jeni tė turpshėm dhe do tė fitoni mė shumė rast nga tė tjerėt duke ju inkurajuar qė ta shprehni mendimin tuaj dhe tė merrni pjesė nė bisedė. Nėse ju e refuzoni kėtė rast tė pranishmit mund tė konstatojnė se nuk keni dėshirė tė merrni pjesė nė bisedė ngase ndiheni tė mėrzitur nga tema e bisedės.


2. Ballafaqohuni me frikėn tuaj. Sė paku njė here nė ditė bėni diēka qė ju duket paksa e rrezikshme apo e turpshme e qė do tua rrit vetėbesimin. Natyrisht jo tė teproni me diēka tė panevojshme, por ta vėreni dhe pėrjetoni se po ndryshoni. Kur njėherė mėsoheni tė pėrballeni me frika tė vogla, do tė jeni tė gatshėm edhe pėr gjėra tė mėdha. Nuk ekziston asgjė qė nuk mund ta bėni. Duhet ta kuptoni dhe ndjeni vet se po ndryshoni dhe ndryshimet po ju ndihmojnė nė vetėbesim.


3. Refuzimi dhe pa-sukseset janė pjesė pėrbėrėse e jetės. Ėshtė me rėndėsi qė sa mė pare ta kuptoni kėtė, mė lehtė do ta keni tė ecni tutje. Asnjėherė mos mendoni se vetėm juve ju refuzojnė apo se duhet gjithēka qė ndėrmerrni duhet gjithsesi tė pėrfundoj me sukses. P.sh nėse e ftoni dike nė darkė nė ndonjė restorant, duhet ta dini se edhe mund t’ju refuzoj ngase dėshirat dhe shijet e njerėzve ndryshojnė. Madje edhe juve vet dikush ju tėrheq dikush tjetėr ju refuzon. Sidoqoftė nėse dikush ju refuzon, kjo nuk ua ul vlerėn tuaj, po thjesht ju pėr momentin nuk jeni tipi i personit qė i duhet palės tjetėr. Mundohuni qė asnjėherė mos ta merrni personale asnjė refuzim. Pranojeni atė fakt dhe ecni tutje.


4. Merrni pjesė nė aktivitete qė ju bėjnė tė lumtur. Mund tė jetė ēka do qoftė, gatimi, apo pikturimi, ecja nė natyrė, ndonjė lojė, zgjidhja e fjalėkryqit, leximi etj. Mjet shumė i pėrshtatshėm pėr ta mposhtur tė turpėruarit ėshtė hulumtimi i gjėrave tė reja.


5. Ēdo mėngjes qėndroni para pasqyrės shikoni veten dhe pėrsėritni disa here: “Ndihem dhe dukem shumė mire”. Pėrsėritni fjalėt aq shpesh sa edhe vet tė bindeni nė vėrtetėsinė e tyre. Pastaj vishuni dhe rregullohuni sa mė bukur qė mundeni. Shumė mė lehtė njerėzit komunikojnė me tė tjerėt kur e dine se duken mire dhe janė tė rregulluar.


Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci