Online 8 users
 

Aforizma tė rastit

Ndryshoi opinionet e tua, mbaji parimet e tua; ndryshoi gjethet e tua, mbaji tė paprekura rrėnjėt e tua
Nga: Viktor Hygo
 
Tė reja Shkrimet mė tė reja

Ēifteve

• SI MUND TĖ DINI NĖSE DIKUSH VĖRTET JU DO?
• 15 kėshilla qė ta filloni bisedėn me personin qė ju pėlqen
• Dehja nga dashuria
• Dhjetė pyetje pėr burra dhe dhjetė pėr gra

Motivime

• Si tė mbroheni nga kritikat qėllimkeqe
• Si mund ta ndryshoni mostrėn e mendimeve negative
• Mos i imitoni tė tjerėt - bėhuni ai/ajo qė jeni
• Si dallohen tė suksesshmit nga dėshtuesit

Meditime

• Narcisi - Tregim pėr meditim
• Meditimi me qeshje
• Puthja – rrėfim pėr tė medituar
• Puna si meditim

Mjekime

• Si tė mbroheni nga rrezet e diellit gjatė verės
• Disa produkte makrobiotike qė mund t'i gjejmė nė kuzhinat tona
• Shtatė aspektet e tė ushqyerit
• Molla, uthulla e mollės dhe shėndeti

Informatikė

• Si tė fshehni brenda fotografisė dokumente dhe fotografi tjera
• Gjeni IP adresėn e emailave nė Hotmail. Gmail dhe Yahoo
• Instalimi i WAMP serverit dhe Joomla CMS-it nė kompjuterin tuaj.
• Particionimi (ndarja) e disqeve nė Windows XP

Lifestyle

• Bukuria e femrės pėrmes pasqyrimit dhe shprehjeve tė fytyrės
• Si ta fitoni luftėn kundėr tė turpėruarit
• Frika nga humbja e dashurisė
• Femra e mijėvjeēarit tė tretė preferon mė shumė mashkullin qė duket seksi

Mite dhe Legjenda

• Alfabeti i besėtytnive II
Tėrfili pėr fat, trėndafili pėr tė lindur fėmijė tė bukur
• Fragmente nga mitologjia shqiptare - kush nė ēka beson!?
• "Gjeniu" krijohet me anėn e shqisės sė gjashtė
• Ėndrrat lucide dhe pėrvoja jashtė trupore

Argėtime

• Kuizi Rapiful MEDIKA
• Kuizi i yjeve - Verzioni i aktualizuar!
• Ēfarė jeni nė situata tė krizės - Psikotest
• Kuizi i yjeve - Kush do tė bėhet Yll!

Akuaristikė

• Neon tetra - Paracheirodon innesi
• Cory (Mustaku) - Corydoras
• Pleco - Hypostomus plecostomus
• Guppy - Poecilia reticulata

Tė ndryshme

• Ngjyrat dhe jeta e juaj intime
• SI E PĖRJETONI DASHURINĖ? - PSIKOTEST
• Sa ėshtė e qėndrueshme lidhja e juaj? - PSIKOTEST
• Kinemaja pėr ēifte - Message in the bottle
 

Shkruan: Mjellma            

Si tė mbroheni nga rrezet e diellit gjatė verės
Kthehu mbrapa...

Veprimi tejet i dėmshėm i rrezeve tė diellit ėshtė prej orės 11 - 17, mirėpo pasi qė shpesh ėshtė e pamundshme t'i shmangemi tė gjithė asaj nė kėtė kohė, preferohet qė ēdo ditė tė pėrdoren krem pėr mbrojtje tė plotė...

Edhe nė ujė lėkura ėshtė e rrezikuar nga djegia!

Ėshtė e panevojshme tė thuhet se sa ėshtė nxehtė kėto ditė! Nga fakulteti i Mjekėsisė nė Prishtinė, mjekėt na kėshillojnė qė t'i shmangemi ekspozimit nė diell gjatė pjesės mė tė nxehtė tė ditės. Gjithkund flitet se mbėshtjellėsi i Ozonit ėshtė dėmtuar dhe se roli i saj mbrojtės ėshtė gjithnjė mė i dobėt nė disa pjesė tė planetit tonė. Nxehtėsia ėshtė rritur edhe pėr shkak tė grumbullimit tė dyoksidit tė karbonit (CO2) nė atmosferė, gjė e cila shkakton efektin e serrave, nėpėr tė cilat kultivohen perimet dhe bimėt tjera gjatė dimrit. Prandaj dhe vjen deri te rrezatimi apo izolimi i rrezeve tė diellit nė vende tė ndryshme. Dielli emeton njė spektėr tė gjerė tė rrezeve. Nė veēanti tė dėmshme janė rrezet ultraviolete (UVA, UVB dhe UVC) tė cilat mund tė jenė edhe kancerogjene. Natyrisht se ka edhe anė pozitive te rrezet e diellit. Pėrveē tjerave ne kėtu do tė merremi me ndikimin e rrezeve tė diellit nė lėkurė. Ana pozitive e rrezeve tė Diellit nė lėkurė ėshtė se provitamina D qė ndodhet nė lėkurė, nėn ndikimin e rrezeve tė diellit shndėrrohet nė vitaminėn D e cila ėshtė e patjetėrsueshme pėr rritje dhe mungesa e tė cilės shkakton rakitin. Megjithėkėtė, duhet tė jemi tė kujdesshėm gjatė rrezitjes. Diellzimi ėshtė nė veēanti i rrezikshėm pėr fėmijėt ngase ata kanė lėkurė mė tė hollė dhe me mė pak pigmente. Posaēėrisht tė rrezikuar janė fėmijėt me lėkurė dhe flokė tė ndritshme. Edhe kur ėshtė kohė me re, rrezet ultraviolete depėrtojnė pėrtej reve dhe mund t'ju djegin pa e diktuar ju fare. Edhe nė ujė jeni tė rrezikuar. Ėshtė interesant se rrezet e diellit reflektohen nga sipėrfaqja e ujit, borės, xhamit dhe me kėtė e zmadhojnė efektin e vet. Pa marrė parasysh gjendjen tuaj tė lėkurės se a ėshtė e re apo e vjetėr, sado e shėndosh qė ėshtė, mbrojtja e saj si organ mė i madh trupor ėshtė shumė me rėndėsi.

Kujdes prej orės 11 deri nė orėn 17 h

Veprimi tejet i dėmshėm i rrezeve tė diellit ėshtė prej orės 11 - 17, mirėpo pasi qė shpesh ėshtė e pamundshme t'i shmangemi tė gjithė asaj nė kėtė kohė, preferohet qė ēdo ditė tė pėrdoren kremi pėr mbrojtje tė plotė sidomos ato me UVA faktor qė mbrojnė nga rrezet UVA dhe UBA rreze kėto qė thamė se shkaktojnė digjet, kancerin dhe plakjen e lėkurės nė pėrgjithėsi. Nėse ndodheni nė det apo gjetiu dhe nė vend qė pėr 15 minuta tė skuqeni, kremi me faktorin mbrojtės 20 do t'ju mundėsoj tė qėndroni 5 orė tė tėra vende me diell. Mund tė pėrdorni edhe kremi tė rezistueshme nė ujė tė cilat do ta mbrojnė lėkurėn tuaj pėr 1 orė sa jeni nė ujė, dhe posa tė dilni nga uji sėrish nevojitet tė lyheni me kremin mbrojtės.

Hani shumė pemė dhe mos e pritni etjen

Pasi qė verės ajri ėshtė i nxehtė, ajo sė bashku me rrezet e diellit e merr ujin rezervė nga lėkura. Prandaj lėkura gjithnjė ėshtė e etshme pėr lėngje, ngase dehidrohet, tkurret dhe shkakton ndjenjė tė pakėndshme madje edhe dhimbje a djegie. Keni parasysh kėtė dhe konsumoni mjaftė lėngje duke filluar qė nga mėngjesi, nė barkun esėll tė merrni njė gotė ujė apo lėng dhe deri nė mbrėmje mė sė paku edhe deri nė dy litra ujė a lėngje. Pėrdorni edhe kremi hidrant e nė veēanti ato qė kanė mjaftė aloa vera gjė qė do t'i ndihmojnė lėkurės tuaj ta kthejė freskinė e saj dhe tė rihidrohet.
Madje edhe alergjia nė diell mund t'ju ndodh! Ajo lehtė njihet prej puqėrzave tė kuqe nėpėr trupė, nė veēanti qafė, e sidomos te fėmijėt. Ndjenja qė krijohet gjatė alergjisė ėshtė: djegia e pakėndshme nė lėkurė, rreth qafės, duarve, kofshėve apo pjesėve tė eksponuar nė diell. Kėsaj mund t'i shmangeni edhe nėse vazhdoni tė qėndroni nė diell, duke konsumuar ushqim tė shėndetshėm, shumė pemė dhe perime qė pėrmbajnė mjaft vitamine dhe kohė pas kohe ėshtė mirė tė merrni edhe kalcium tableta me ujė.
Pra mos harroni, rrezituni po assesi mes orėve 11 - 17 ngase atėherė dielli ėshtė mė i fortė. Gjithsesi pėrdorni kremi dhe losione pėr mbrojtje nga rrezet e diellit, pėrdorni kapela dhe robe tė gjera dhe pini sa mė shumė lėngje pa u etur, ngase shpesh etja ėshtė shenjė se jeni vonuar.


Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci