Online 3 users
 

Aforizma tė rastit

Duhet jetuar ashtu qė ēdo ditė e jetuar tė duket e re.
Nga: Konjekov
 
Tė reja Shkrimet mė tė reja

Ēifteve

• SI MUND TĖ DINI NĖSE DIKUSH VĖRTET JU DO?
• 15 kėshilla qė ta filloni bisedėn me personin qė ju pėlqen
• Dehja nga dashuria
• Dhjetė pyetje pėr burra dhe dhjetė pėr gra

Motivime

• Si tė mbroheni nga kritikat qėllimkeqe
• Si mund ta ndryshoni mostrėn e mendimeve negative
• Mos i imitoni tė tjerėt - bėhuni ai/ajo qė jeni
• Si dallohen tė suksesshmit nga dėshtuesit

Meditime

• Narcisi - Tregim pėr meditim
• Meditimi me qeshje
• Puthja – rrėfim pėr tė medituar
• Puna si meditim

Mjekime

• Si tė mbroheni nga rrezet e diellit gjatė verės
• Disa produkte makrobiotike qė mund t'i gjejmė nė kuzhinat tona
• Shtatė aspektet e tė ushqyerit
• Molla, uthulla e mollės dhe shėndeti

Informatikė

• Si tė fshehni brenda fotografisė dokumente dhe fotografi tjera
• Gjeni IP adresėn e emailave nė Hotmail. Gmail dhe Yahoo
• Instalimi i WAMP serverit dhe Joomla CMS-it nė kompjuterin tuaj.
• Particionimi (ndarja) e disqeve nė Windows XP

Lifestyle

• Bukuria e femrės pėrmes pasqyrimit dhe shprehjeve tė fytyrės
• Si ta fitoni luftėn kundėr tė turpėruarit
• Frika nga humbja e dashurisė
• Femra e mijėvjeēarit tė tretė preferon mė shumė mashkullin qė duket seksi

Mite dhe Legjenda

• Alfabeti i besėtytnive II
Tėrfili pėr fat, trėndafili pėr tė lindur fėmijė tė bukur
• Fragmente nga mitologjia shqiptare - kush nė ēka beson!?
• "Gjeniu" krijohet me anėn e shqisės sė gjashtė
• Ėndrrat lucide dhe pėrvoja jashtė trupore

Argėtime

• Kuizi Rapiful MEDIKA
• Kuizi i yjeve - Verzioni i aktualizuar!
• Ēfarė jeni nė situata tė krizės - Psikotest
• Kuizi i yjeve - Kush do tė bėhet Yll!

Akuaristikė

• Neon tetra - Paracheirodon innesi
• Cory (Mustaku) - Corydoras
• Pleco - Hypostomus plecostomus
• Guppy - Poecilia reticulata

Tė ndryshme

• Ngjyrat dhe jeta e juaj intime
• SI E PĖRJETONI DASHURINĖ? - PSIKOTEST
• Sa ėshtė e qėndrueshme lidhja e juaj? - PSIKOTEST
• Kinemaja pėr ēifte - Message in the bottle
 

Shkruan: Mjellma            

15 kėshilla qė ta filloni bisedėn me personin qė ju pėlqen
Kthehu mbrapa...

Me siguri ju ka ndodhur shpesh tė takoni djalin apo vajzėn qė ju pėlqen, po nuk keni pasur ide se si t’i afroheni apo si ta nisni bisedėn me tė. Jeni pyetur, “Ēka t’i them? Ta pyes si e ka emrin? Ēka punon? Nė vazhdim ne po ua japim pesėmbėdhjetė kėshilla qė do t’ua lehtėsojnė punėn gjatė nisjes sė bisedės me personin qė ju pėlqen.
1. Nėse jeni nė ndonjė kateteri dhe ndonjė kėngė dėgjohet, drejtohuni natyrshėm kah djali apo vajza qė ju pėlqen dhe pyeteni, a e di kush e kėndon kėtė kėngė. Ose a ju pėlqen kjo kėngė? Ose a po tė pėlqen ēfarė muzike po lėshojnė kėtu?
2. Nėse takoheni kalimthi, gjejeni diēka qė ju pėlqen vėrtet te ai ose ajo. P.sh. Oh sa tė lezetshėm e paske qenin... ose ēfarė parfum i mirė... ose biēikletė shumė e pėrshtatshme... pra komplimentoni diēka qė ai ose ajo posedon.
3. Jeni duke e pritur autobusin. Mos tingėlloni nervoz. Po thjesht dhe me butėsi komentoni, si duket po vonohet a? Nuk duhet tė tingėlloni nervoz.
4. E keni takuar nė rrugė. Afrohuni dhe pyeteni, ku ėshtė furra mė e afėrt, ose ku ėshtė tualeti mė i afėrt. Mos nguroni, nėse sillet mirė me ju, me buzėqeshje, pyeteni, a mund t’ju shoqėroj deri nė vendin e kėrkuar?
5. Pėrdorni befasinė. Qetė dhe ftohtė, afrohuni mjaft dhe prezantohuni. Vėrtet do tė befasohet.
6. Nėse tashmė keni shkėmbyer disa fjalė, bėni ndonjė pyetje shumė mė imtime. P.sh. “A je rritur nė kėtė vend?”. Kjo hap mundėsi pėr bisedė mė personale dhe intime.
7. Nėse ndjeni ndonjė aromė tė gjellės, psh, kafe, era e bukės etj, pyeteni prej nga vjen kjo erė, sepse kishit pasur dėshirė tė shkoni dhe tė hani apo tė pini. Shumė njerėz kanė dėshirė tė bisedojnė pėr ushqim.
8. Flitni mbi motin. Pak e stėrfalur kjo temė, po prapė se prapė njerėzit adhurojnė tė flasin pėr motin. Pyete, nė kohė me mot tė mirė ku shkon pėr tu argėtuar, apo ēka bėnė.
9. Nėse ju pėlqen stili i flokėve tė tij apo tė saj, thuaj, mė pėlqen frizura jote. Komplimentet rrallė kush mund t’i pėrballoj.
10. A bėn me ta cingėruar telefonin se mė duket sot ka probleme me valė. Dhe ja merr numrin. Cingėron. Pastaj, thua, uh, ta dhashė numrin tim, kushedi pse ėshtė mirė? Natyrisht nėse sillet butė me ju. Nėse thotė nuk bėn, asgjė! Pasi ja merrni numrin, i telefononi mė vonė, dhe kur e hap telefonin i thoni, prapė veē desha me provuar a ka valė? Po mbasi tė lodha, po tė ftoj nė kafe...
11. Pyetni se ēka mendon pėr diēka aktuale. P.sh a do tė shkon me e shikuar basketbollin sot, ose kisha pas dėshirė me dikė me shkuar kinema, ose a ke shije nė zgjedhje tė kėpucėve, dhe kėrko tė vjen me ju nėse ka kohė qė tė zgjidhni bashkė kėpucė pėr ju.
12. Lėshoni ndonjė mahi nė llogari tė tij apo tė saj, po kujdes tė mos jetė mahia ofenduese.
13. Nėse jeni nė kateteri, pyeteni se ku del, a shkon nė ndonjė tjetėr kateteri etj. Thuani se edhe ju adhuroni tė shkoni nė kafeterinė e tij tė preferuar.
14. Pėrmendni atė qė e shihni pėrreth vetes. Ose flitni pėr klubin apo kafiterinė ku dėshironi tė shkoni dhe pastaj pyeteni se a dėshiron tė vjen me ju kur tė shkoni. Leni kontaktin tuaj, numrin e telefonit etj.
15. Pyeteni drejtpėrdrejtė, a bėn numrin e tij / saj tė telefonit. Pastaj mėnyrė tjetėr direkt ėshtė t’i dėrgoni ndonjė pije, po tė thjeshtė, psh, ujė mineral, ose ndonjė pije tė thjeshtė freskuese. Mos insistoni nėse nuk e pranon apo nuk do tė bisedoj me juve.


Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci