Online 2 users
 

Aforizma tė rastit

Kur keni punė me ndonjė budalla, mė sė miri ėshtė tė paraqiteni se jeni tė shėndosh nė psikikė.
Nga: Herman Hese, shkrimtar gjerman
 
Tė reja Shkrimet mė tė reja

Ēifteve

• SI MUND TĖ DINI NĖSE DIKUSH VĖRTET JU DO?
• 15 kėshilla qė ta filloni bisedėn me personin qė ju pėlqen
• Dehja nga dashuria
• Dhjetė pyetje pėr burra dhe dhjetė pėr gra

Motivime

• Si tė mbroheni nga kritikat qėllimkeqe
• Si mund ta ndryshoni mostrėn e mendimeve negative
• Mos i imitoni tė tjerėt - bėhuni ai/ajo qė jeni
• Si dallohen tė suksesshmit nga dėshtuesit

Meditime

• Narcisi - Tregim pėr meditim
• Meditimi me qeshje
• Puthja – rrėfim pėr tė medituar
• Puna si meditim

Mjekime

• Si tė mbroheni nga rrezet e diellit gjatė verės
• Disa produkte makrobiotike qė mund t'i gjejmė nė kuzhinat tona
• Shtatė aspektet e tė ushqyerit
• Molla, uthulla e mollės dhe shėndeti

Informatikė

• Si tė fshehni brenda fotografisė dokumente dhe fotografi tjera
• Gjeni IP adresėn e emailave nė Hotmail. Gmail dhe Yahoo
• Instalimi i WAMP serverit dhe Joomla CMS-it nė kompjuterin tuaj.
• Particionimi (ndarja) e disqeve nė Windows XP

Lifestyle

• Bukuria e femrės pėrmes pasqyrimit dhe shprehjeve tė fytyrės
• Si ta fitoni luftėn kundėr tė turpėruarit
• Frika nga humbja e dashurisė
• Femra e mijėvjeēarit tė tretė preferon mė shumė mashkullin qė duket seksi

Mite dhe Legjenda

• Alfabeti i besėtytnive II
Tėrfili pėr fat, trėndafili pėr tė lindur fėmijė tė bukur
• Fragmente nga mitologjia shqiptare - kush nė ēka beson!?
• "Gjeniu" krijohet me anėn e shqisės sė gjashtė
• Ėndrrat lucide dhe pėrvoja jashtė trupore

Argėtime

• Kuizi Rapiful MEDIKA
• Kuizi i yjeve - Verzioni i aktualizuar!
• Ēfarė jeni nė situata tė krizės - Psikotest
• Kuizi i yjeve - Kush do tė bėhet Yll!

Akuaristikė

• Neon tetra - Paracheirodon innesi
• Cory (Mustaku) - Corydoras
• Pleco - Hypostomus plecostomus
• Guppy - Poecilia reticulata

Tė ndryshme

• Ngjyrat dhe jeta e juaj intime
• SI E PĖRJETONI DASHURINĖ? - PSIKOTEST
• Sa ėshtė e qėndrueshme lidhja e juaj? - PSIKOTEST
• Kinemaja pėr ēifte - Message in the bottle
 

Shkruan: Mjellma            

Meditimi me qeshje
Kthehu mbrapa...

Ēdo mėngjes kur zgjoheni, para se t’i ēelni sytė, shtrihuni si macja. Shtrijeni ēdo muskul tė trupit tuaj. Pas tre apo katėr minutash, me sytė ende tė mbyllur, filloni tė qeshni. Pesė minuta thjesht qeshni. Nė fillim kėtė ju e bėni vetė, por sė shpejti kjo ka pėr tė shkaktuar qeshje tė sinqertė, spontane. Humbeni veten nė tė qeshur. Mund tė kalojnė disa ditė para se kjo vėrtet tė ndodhė, jemi aq tė pamėsuar me njė gaz tė kėtillė. Por kjo sė shpejti do tė bėhet spontane dhe do ta ndryshojė natyrėn e gjithmbarshme tė ditės suaj.
Pėr ata qė e kanė tė vėshtirė tė qeshin me zemėr apo pėr ata qė ndiejnė se gazi i tyre ėshtė i rrejshėm, ja njė teknikė tė thjeshtė:

Herėt nė mėngjes, para se tė hani ēfarėdo qoftė, pini gati njė gotė tė madhe me ujė – tė vakėt dhe pakėz tė njelmėt.
E para ēfarė duhet bėrė ėshtė qeshja, pasi qė kjo i jep ton tėrė ditės. Po u zgjuat me qeshjen, sė shpejti do tė filloni tė ndieni sesi jeta ėshtė absurde.
Asgjė nuk ėshtė serioze: qesharake janė madje edhe pakėnaqėsitė tuaja, qesharake ėshtė dhembja juaj, paj edhe ju vetė jeni qesharakė!


Pini, dhe pini shpejt, pėrndryshe nuk do tė jeni nė gjendje tė pini shumė. Pastaj thjesht pėrkuluni dhe gargarisni ashtu qė uji t’ju rrjedh buzėve. Kjo do tė ishte “tė kthyerit” e ujit – gjė qė do t’jua pastrojė hyrjen. Asgjė tjetėr nuk nevojitet. Ekziston pengesa nė hyrje, e cila kurdo qė dėshironi tė qeshni, e ndalon qeshjen.

Nė jogė ky ėshtė veprim tė cilit gjithsesi duhet t’i pėrmbaheni. Joginėt e quajnė “pastrimi i domosdoshėm”. Ky pastron fuqishėm dhe e bėn hyrjen tepėr tė pastėr – tė gjitha pengesat zhduken. Do tė kėnaqeni nė kėtė dhe do ta ndjeni pastėrtinė gjithė ditėn. Qeshja, lotėt, e madje edhe tė folurit tuaj do tė vjen nga vetė qendra mė e thellė.
Bėjeni kėtė dhjetė ditė dhe do tė qeshni spontanisht e nga zemra.

Osho, nga “Libri i portokalltė”


Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci