Online 3 users
 

Aforizma tė rastit

Vetėm Zoti mund ta krijoj lulen, por ēdo idiot mund ta kėpusė atė.
Nga: Og Mandino
 
Tė reja Shkrimet mė tė reja

Ēifteve

• SI MUND TĖ DINI NĖSE DIKUSH VĖRTET JU DO?
• 15 kėshilla qė ta filloni bisedėn me personin qė ju pėlqen
• Dehja nga dashuria
• Dhjetė pyetje pėr burra dhe dhjetė pėr gra

Motivime

• Si tė mbroheni nga kritikat qėllimkeqe
• Si mund ta ndryshoni mostrėn e mendimeve negative
• Mos i imitoni tė tjerėt - bėhuni ai/ajo qė jeni
• Si dallohen tė suksesshmit nga dėshtuesit

Meditime

• Narcisi - Tregim pėr meditim
• Meditimi me qeshje
• Puthja – rrėfim pėr tė medituar
• Puna si meditim

Mjekime

• Si tė mbroheni nga rrezet e diellit gjatė verės
• Disa produkte makrobiotike qė mund t'i gjejmė nė kuzhinat tona
• Shtatė aspektet e tė ushqyerit
• Molla, uthulla e mollės dhe shėndeti

Informatikė

• Si tė fshehni brenda fotografisė dokumente dhe fotografi tjera
• Gjeni IP adresėn e emailave nė Hotmail. Gmail dhe Yahoo
• Instalimi i WAMP serverit dhe Joomla CMS-it nė kompjuterin tuaj.
• Particionimi (ndarja) e disqeve nė Windows XP

Lifestyle

• Bukuria e femrės pėrmes pasqyrimit dhe shprehjeve tė fytyrės
• Si ta fitoni luftėn kundėr tė turpėruarit
• Frika nga humbja e dashurisė
• Femra e mijėvjeēarit tė tretė preferon mė shumė mashkullin qė duket seksi

Mite dhe Legjenda

• Alfabeti i besėtytnive II
Tėrfili pėr fat, trėndafili pėr tė lindur fėmijė tė bukur
• Fragmente nga mitologjia shqiptare - kush nė ēka beson!?
• "Gjeniu" krijohet me anėn e shqisės sė gjashtė
• Ėndrrat lucide dhe pėrvoja jashtė trupore

Argėtime

• Kuizi Rapiful MEDIKA
• Kuizi i yjeve - Verzioni i aktualizuar!
• Ēfarė jeni nė situata tė krizės - Psikotest
• Kuizi i yjeve - Kush do tė bėhet Yll!

Akuaristikė

• Neon tetra - Paracheirodon innesi
• Cory (Mustaku) - Corydoras
• Pleco - Hypostomus plecostomus
• Guppy - Poecilia reticulata

Tė ndryshme

• Ngjyrat dhe jeta e juaj intime
• SI E PĖRJETONI DASHURINĖ? - PSIKOTEST
• Sa ėshtė e qėndrueshme lidhja e juaj? - PSIKOTEST
• Kinemaja pėr ēifte - Message in the bottle
 

Shkruan: Mjellma            

Bukuria e femrės pėrmes pasqyrimit dhe shprehjeve tė fytyrės
Kthehu mbrapa...

Bukuria ėshtė brenda ēdo personi e cila manifestohet nga jashtė pėrmes pasqyrimeve fizike dhe lumturisė emocionale. Femra qė ndjehet mirė, e ka tė lehtė ta pasqyroj bukurin e saj nga jashtė dhe t’i bėjė tė tjerėt ta ndjejnė atė bukuri nga dita nė ditė. Pėr t’ju ndihmuar qė ta pasqyroni bukurinė tuaj tė brendshme ne ju kėshillojmė t’i pėrdorni disa nga teknikat e mėposhtme. Nėse ēdo ditė nga pak i kushtoni kohė dhe rėndėsi kėtyre teknikave, do tė dukeni dhe do tė ndjeheni tė bukur ēdo ditė.

Krijoni hapėsirė e cila do t’ju mbush me bukuri

Shumė femra kalojnė njė pjesė tė madhe tė kohės nė zyre, banjė, dhomė dhe asnjėherė nuk mendojnė qė atė hapėsirė ta freskojnė me lule, qirinj, ngjyra, piktura qė do ta kėnaqin njeriun. Hapėsira e kėndshme dhe e zbukuruar ku e kaloni pjesėn mė tė madhe tė kohės, ju bėn tė ndiheni mė tė lumtur, mė tė qetė dhe mė tė bukur.

Masazhi ditor i fytyrės

Nė fytyrė janė mbi 40 muskuj. Secili muskul ēdo ēast pandėrprerė punon qė tė shpreh ēdo nuancė tė gjendjes tonė emocionale dhe fizike. Prandaj, falėnderoni fytyrėn tuaj ēdo ditė duke i dhuruar njė masazh tė butė. Pėrdoreni kohėn gjatė pėrgatitjeve tė mėngjesit ose gjatė largimit tė grimit nė mbrėmje, duke i lėvizur majat e gishtave nė mėnyrė rrethore, qė t’i bėni masazh fytyrės. Kohė mė tė gjatė kushtoni masazhit tė pjesėve mė tė tendosura tė fytyrės, si vijat e nofullave dhe vendet tjera tė artikulacioneve, ballin etj.

Meditoni para fytyrės tuaj

Nė vend se ta urreni pamjen e fytyrės tuaj, rrudhat, shenjat tjera, shikoni anėt e bukura dhe unike tė fytyrės tuaj nė pasqyre. Ēdo ditė, nga disa minuta, derisa e shikoni veten nė pasqyre, duke u pėrgatitur pėr punė nė mėngjes, apo pėr tė fjetur nė mbrėmje, kujtoni ēastet mė tė mira nga jeta e juaj, qė ju kanė bėrė tė qesheni, tė ndiheni e lumtur dhe ēmoni pėrvojat unike nga jeta e juaj dhe po ashtu edhe nga fytyra e juaj. Gjatė buzėqeshjeve nė jetė, secila fytyrė ka shenjat e veta tė buzėqeshjes, qė janė shumė unike. Mendoni, cila shenjė gjatė ēfarė pėrvojave tė mira ėshtė krijuar. Kjo do t’ju mbush me lumturi tė brendshme e cila do tė kaloj nė shprehi dhe automatikisht do ta pasqyroj bukurinė tuaj tė veēantė ēdo ditė, duke ju bėrė shumė mė tė bukur para syve tjerė.

Aromat dhe tingujt qė do t’ju zbukurojnė

Ėshtė shumė gabim qė kėngėt me tinguj melankolik qė flasin pėr dashuritė e pafata tė konsumohen aq shumė nga ju. Nuk guxoni qė jetėn tuaj ta identifikoni me kėngė, filma a storie tė pafata. Edhe ashtu, jeta e pėrditshme, lajmet, varfėria bėjnė qė tė ndjehemi pa vullnet dhe energji. Nė vend tė kėsaj, nė hapėsira ku e kaloni pjesėn mė tė madhe tė kohės, pėrdorni muzikė me tinguj nga natyra, cicėrima zogjsh, gjallėri, rrjedhė tė ujit. Ose edhe muzika e lehtė jazz do t’ju ndihmoj. Kėsaj i shtoni edhe aroma tė kėndshme si insense (shkopinj aromatik) ose lule tė gjalla. Me kėtė e relaksoni mendjen dhe trupin tuaj. Do tė befasoheni se si pasqyrohet bukuria e juaj pėr vetėm disa ditė tė aplikimit tė kėsaj rutine.

Merrni frymė thellė ēdo ditė me sy tė mbyllur

Frymėmarrjet tona janė shumė sipėrfaqėsore. Mbyllni sytė dhe merrni frymė thellė nga barku. Leni qė gjitha tendosjet e ditės pas punės tė ikin, ose nė mėngjes pastroni mendjen tuaj me frymėmarrje tė thellė. Duke marr frymė thellė, mendoni se si mbusheni me gjitha tė mirat e jetės, ndėrsa duke nxjerr frymėn, mendoni si largohen tė kėqijat nga trupi dhe mendja juaj. Hapni sytė dhe shikoni shprehjet e fytyrės pas 20 frymėmarrjeve dhe 20 frymėnxjerrjeve me sy tė mbyllur. Pėrsėritni kėtė ushtrim tė pastrimit tė mendjes ēdo ditė nė mėngjes dhe nė mbrėmje.


Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci