Online 5 users
 

Aforizma tė rastit

Mund ta burgosėsh njeriun, por jo edhe idenė dhe revoltėn e tij!
Nga: Kim Mehmeti
 
Tė reja Shkrimet mė tė reja

Ēifteve

• SI MUND TĖ DINI NĖSE DIKUSH VĖRTET JU DO?
• 15 kėshilla qė ta filloni bisedėn me personin qė ju pėlqen
• Dehja nga dashuria
• Dhjetė pyetje pėr burra dhe dhjetė pėr gra

Motivime

• Si tė mbroheni nga kritikat qėllimkeqe
• Si mund ta ndryshoni mostrėn e mendimeve negative
• Mos i imitoni tė tjerėt - bėhuni ai/ajo qė jeni
• Si dallohen tė suksesshmit nga dėshtuesit

Meditime

• Narcisi - Tregim pėr meditim
• Meditimi me qeshje
• Puthja – rrėfim pėr tė medituar
• Puna si meditim

Mjekime

• Si tė mbroheni nga rrezet e diellit gjatė verės
• Disa produkte makrobiotike qė mund t'i gjejmė nė kuzhinat tona
• Shtatė aspektet e tė ushqyerit
• Molla, uthulla e mollės dhe shėndeti

Informatikė

• Si tė fshehni brenda fotografisė dokumente dhe fotografi tjera
• Gjeni IP adresėn e emailave nė Hotmail. Gmail dhe Yahoo
• Instalimi i WAMP serverit dhe Joomla CMS-it nė kompjuterin tuaj.
• Particionimi (ndarja) e disqeve nė Windows XP

Lifestyle

• Bukuria e femrės pėrmes pasqyrimit dhe shprehjeve tė fytyrės
• Si ta fitoni luftėn kundėr tė turpėruarit
• Frika nga humbja e dashurisė
• Femra e mijėvjeēarit tė tretė preferon mė shumė mashkullin qė duket seksi

Mite dhe Legjenda

• Alfabeti i besėtytnive II
Tėrfili pėr fat, trėndafili pėr tė lindur fėmijė tė bukur
• Fragmente nga mitologjia shqiptare - kush nė ēka beson!?
• "Gjeniu" krijohet me anėn e shqisės sė gjashtė
• Ėndrrat lucide dhe pėrvoja jashtė trupore

Argėtime

• Kuizi Rapiful MEDIKA
• Kuizi i yjeve - Verzioni i aktualizuar!
• Ēfarė jeni nė situata tė krizės - Psikotest
• Kuizi i yjeve - Kush do tė bėhet Yll!

Akuaristikė

• Neon tetra - Paracheirodon innesi
• Cory (Mustaku) - Corydoras
• Pleco - Hypostomus plecostomus
• Guppy - Poecilia reticulata

Tė ndryshme

• Ngjyrat dhe jeta e juaj intime
• SI E PĖRJETONI DASHURINĖ? - PSIKOTEST
• Sa ėshtė e qėndrueshme lidhja e juaj? - PSIKOTEST
• Kinemaja pėr ēifte - Message in the bottle
 

Shkruan: Ibrahim Hajdari            

Si mund ta ndryshoni mostrėn e mendimeve negative
Kthehu mbrapa...

Si ju shkon dorėsh t“i ndryshoni mostrat e mendimeve negative? Nė vijim do tė hasim nė tė ashtuquajturėn “Teknika e pasqyrės”, me ndihmėn e sė cilės mund tė tėrheqni njė bilanc tė kėndvėshtrimit tuaj jetėsor. Orientoheni nė “Feedback-un” e njerėzve qė ju rrethojnė si dhe tė ambientit tuaj, dhe zbuloni kėshtu se ēfarė rrezatimi ju emetoni. Pėrmes “teknikės sė pasqyrės” shpikni ēelėsat sekretė tė strukturės suaj tė brendshme.

Teknika e pasqyrės

Mendoni nganjėherė pėrse nė disa lėmenj tė jetės suaj jeni tė pakėnaqur, pėrse ju mungon hareja dhe vitaliteti. Pyetni, nėse do tė ishte mė mirė qė jetėn tuaj ta bekoni apo fajin t“ua hudhni tė tjerėve. Merreni vetė pėrsipėr pėrgjegjėsinė pėr problemet dhe situatat tuaja jetėsore. Filloni t“i zgjidhni ato dhe ta pėrmirėsoni situatėn tuaj duke ndryshuar mostrat tuaja jetėsore.
Kėsaj i shėrbejnė ushtrimet nė vazhdim:

USHTRIM:

Koncentrohuni nė tė menduarit tuaj sa mė shpesh qė tė jetė e mundur. Veni re nėse ju ka kapluar ndonjė mendim negativ, dhe shndėrrojeni atė pa humbur kohė nė mendim pozitiv. Keni kujdes nė mendimet e mėposhtme tė cilave duhet t“ju ikni pa hamendje:
- Po tė isha mė konsekuent...
- Po tė mund tė isha mė i kuptueshėm...
- Po isha mė i pashėm...
- Po tė mund tė fitoja pakėz mė tepėr respekt...
- Po tė kisha bashkėpunėtorė tjerė...

Zėvendėsoni mendimet negative me formulime pozitive (afirmacione):
- Edhe nė situatėn time dyert e mundėsive tė shumta i kam tė hapura.
- Unė do t“ia kthej vetes besimin tė cilin e meritoj.
- Mua mė mbetet gjithmonė e hapur mundėsia qė tė kujdesem pėr atraktivitetin dhe pamjen time tė jashtme.
- Unė jam mjaft kreativ dhe inteligjent qė ēėshtjen time ta kem nė funksion tė kėnaqėsisė sime.
- Unė jam fleksibil dhe i kam tė gjitha parakushtet qė tė ndeshem dhe ballafaqohem me problemet e mia duke i zgjidhur nė funksion tė kėnaqėsisė sime.
- Qė tash ia parashtroj qėllim vetes ta ndryshoj ēdo gjė nė tė mirė.
- Qė tash e marr pėrsipėr pėrgjegjėsinė mbi jetėn time.

Qėndroni besnik pėrgjegjėsisė vetjake dhe zhdukni fjalitė si:
- Ėshtė puna fajtore pėr dhimbjet e mia tė lukthit...
- Ėshtė profesioni/familja ime fajtore pėr streset e mia...
- Bashkėpunėtorėt e mij janė fajtorė pėr nervat e mija tė dobėta...

Tė gjitha kėto programe tė tė menduarit ēojnė nė njė ēorrsokak. Lirojeni hidhėrimin tuaj, bashkėbisedoni problemet tuaja, shfrenoni ndjenjat tuaja. Pastaj filloni t“i kėrkoni mundėsitė e zgjidhjeve. Keni besim nė veten tuaj qė ēdo pėrjetim negativ ta zgjidhni nė mėnyrė pozitive.

Ursula Fassbender – „Tė menduarit pozitiv“
Shqipėruar nga: Ibrahim Hajdari


Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci