Online 3 users
 

Aforizma tė rastit

Koha ėshtė e tėra qė kemi. Prandaj pėrse do tė duhej ta humbim.
 
Titujt Rubrika Akuaristika 6 shkrime
• Plati - Xiphoporus Maculatus
• Skalari (Peshku engjėll) - Pterophyllum scalare
• Guppy - Poecilia reticulata
• Pleco - Hypostomus plecostomus
• Cory (Mustaku) - Corydoras
• Neon tetra - Paracheirodon innesi
Neon tetra - Paracheirodon innesi

Neon tetra nė natyrė i lirė jeton nė ujėrat e Kolumbisė, nė Perunė lindore, Brazilin perėndimor. Ėshtė peshk i popullarizuar nė mesin e akuaristėve pėr shkak tė ngjyrave ndriēuese tė ndezura qė shkėlqejnė nė errėsirė.

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Cory (Mustaku) - Corydoras

Cory apo si njihet nė gjuhėn shqipe edhe si Mustaku, ėshtė zgjedhje shumė e mirė pėr akuariume. Zakonisht ndihen mirė nė akuariume tė pėrbashkėt me peshq tjerė, kur janė disa Cory nė grupe. Prejardhjen e kanė nga Amerika Jugore.

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Pleco - Hypostomus plecostomus

Pleco te ne njihet edhe me emrin "pastruesi". Hypostomus plecostomus ėshtė emri shkencor i
tipit tė Plecos qė jeton nė ujėra tė freskėta tė Amerikės qendrore dhe jugore.

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Guppy - Poecilia reticulata

Guppy ėshtė peshk shumė paqėsor dhe mjaft i pėrhapur, nuk kėrkon akuarium tė madh apo kushte speciale tė ujit. Mė sė miri kalojnė nė akuariumet e pėrbashkėta, por akuariumi vetėm me Guppy ėshtė njė zgjidhje e qėlluar. Akuariumi me Guppy duhet tė pėrmbaj mjaft bimė tė gjalla...

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Skalari (Peshku engjėll) - Pterophyllum scalare

Skalari ėshtė peshk i ujėrave tė freskėta nga familja e Ciklideve. Te shumė akuaristė njihet me emrin (peshku engjėll - angelfish). Ky peshk e ka origjinėn nga lumi Amazon, Orinoco dhe Essequibo nė Amerikėn Jugore.

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Plati - Xiphoporus Maculatus

Plati njihet edhe me emrat; peshku i hėnės, platipeshku jugor, etj. Ėshtė peshk paqėsor me prejardhje nga Amerika e mesme. Jetojnė nė natyrė nė Meksiko dhe Guatemala, kryesisht nė ujra tė ndenjura. Mashkulli rritet deri 3 cm ndėrsa femra deri nė 6 cm.

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...

Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci