Online 6 users
 

Aforizma tė rastit

Jeta i mėson vetėm ata qė e studiojnė.
Nga: Kluqevski
 
Titujt Rubrika Informatikė 14 shkrime
• Ndėrimi i baterisė pėr UPS e tipit APC
• Dėrgoni FAX nga kompjuteri i juaj me Windows XP.
• Kalkulimet nė Google
• Riparimi i sistemit operativ Windows XP
• Bashkangjitja e titrave nė AVI, MPEG video
• Follderi i padukshėm nė Windows XP
• Radiostacionet botėrore nga kompjuteri i juaj
• Vendosni kompjuterin nė gjendje Hibernate, nė vend se ta fikni krejt me Turn off
• Zgjerojeni listėn Send to
• Pengimi i qasjes nė panellin kontrollues
• Particionimi (ndarja) e disqeve nė Windows XP
• Instalimi i WAMP serverit dhe Joomla CMS-it nė kompjuterin tuaj.
• Gjeni IP adresėn e emailave nė Hotmail. Gmail dhe Yahoo
• Si tė fshehni brenda fotografisė dokumente dhe fotografi tjera
Si tė fshehni brenda fotografisė dokumente dhe fotografi tjera

Nėse dėshironi tė fshehni dokumente, fotografi dhe fajlla tjerė qė ndoshta janė sekrete brenda njė fotografie tjetėr e cila nuk ėshtė sekret, kėtė mund ta bėni me disa komanda...

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Gjeni IP adresėn e emailave nė Hotmail. Gmail dhe Yahoo

Ka shumė njerėz qė mendojnė se pėrmes e-mailit mund tė dėrgojnė porosi dhe tė mbeten anonim, ose si thotė populli duke e “hedhur gurin dhe fshehur dorėn”, por pikėrisht kėtu gabojnė...

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Instalimi i WAMP serverit dhe Joomla CMS-it nė kompjuterin tuaj.

Me kėrkesėn tuaj nė kėtė video fajll mund tė gjeni si ilustrim si tė instaloni njė ueb server si WAMP serveri nė kompjuterin tuaj, dhe fazėn e dytė si ta instaloni njė CMS...

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Particionimi (ndarja) e disqeve nė Windows XP

Nė rast se ndonjė hard disk tė kompjuterit dėshironi ta ndani nė dy particione, nė sistemin operativ Windows XP, atėherė shikoni udhėzimet nė video fajllin e bashkangjitur kėtu.

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Pengimi i qasjes nė panellin kontrollues

Nė rast se dėshironi tė i pengoni shfrytėzuesit tjerė tė kompjuterit tuaj, apo kompjuterit nė internet kafenė tuaj, qė tė i qasen panelit kontrollues (Control Panel), apo pėr ta ndryshuar orėn e kompjuterit tuaj si dhe parametrat tjera si desktopi etj, atėherė shikoni udhėzimet nė kėtė video fajll.

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Zgjerojeni listėn Send to

Zakonisht nė listėn Send to e cila shfaqet nėse klikojmė me tastin e djathtė tė mausit mbi ndonjė dokument, janė vetėm disa opsione. Nėse dėshironi tė shtoni mė tepėr opsione tė aplikacioneve nė kėtė listė, atėherė shikoni instruksionet nė video.

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Vendosni kompjuterin nė gjendje Hibernate, nė vend se ta fikni krejt me Turn off

Jeni duke punuar me kompjuter dhe i keni tė hapur disa dritare tė programeve, nuk dėshironi ta fikni kompjuterin edhe pse duhet pėr 2-3 orė tė dilni nga zyra, ose ndoshta fėmija i juaj nuk dėshiron ta mbyll lojėn qė ėshtė duke e luajtur pėrderisa duhet tė shkoj nė shkollė...

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Radiostacionet botėrore nga kompjuteri i juaj

Nėse dėshironi tė dėgjoni radio stacionet botėrore pėrmes internetit me programin Media player pėrcjellni instruksionet nė kėtė video fajll. Udhėzimet janė nė gjuhėn shqipe dhe me zė...

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Follderi i padukshėm nė Windows XP

Pėr ta krijuar njė folder (direktorium) tė padukshėm (jo tė fshehtė por tė padukshėm pėr syrin tonė) nė desktop tė Windows XP, pėrcjellni kėto instruksione nė Video.

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Bashkangjitja e titrave nė AVI, MPEG video

Pėr t'i bashkangjitur titrat nė video fajlla si AVI, MPEG etj, ju nevojitet tė keni programet : VirtualDub, Subtitler.vdf filterin dhe programin Media Subtitler nga prodhuesi DivXLand. Qė tė trija janė falas...

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Riparimi i sistemit operativ Windows XP

Pėr ta riparuar sistemin operativ Windows XP, e cila pėr shkaqe tė ndryshme ėshtė dėmtuar, na nevojitet njė Windows XP CD disk dhe procedura si nė video udhėzuesin pasues...

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Kalkulimet nė Google

Pėr ta hapur faqen e Google nė shqip, shkruani www.google.com/sq. Pėveq tjerash nė google ju mund tė bėni edhe kalkulime tė ndryshme, konvertime tė valutave, tė njėsive, psh farenhajt nė celsius, ose mile nė kilometra etj...

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Dėrgoni FAX nga kompjuteri i juaj me Windows XP.

Ju mund tė dėrgoni fax edhe nga kompjuteri i juaj. Secili sistem operativ XP e ka programin pėr dėrgimin e faksit. Ju nevojitet njė modem dhe njė lidhje telefonike, dhe natyrisht, t'i pėrcjellni me vėmendje intruksionet nga video fajlli nė vijim...

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Ndėrimi i baterisė pėr UPS e tipit APC

Pėr t'ia ndėruar baterinė e UPS-ave APC, ėshtė shumė lehtė. Ato pėrdorin bateri 12 volt e cila mund tė blihet kudo nė treg dhe nė shitore tė specializuar pėr kompjuterė. Shikoni videon se si ndėrohet bateria e UPS-ave APC...

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...

Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci