Online 2 users
 

Aforizma tė rastit

Nėse mendon se mundesh, me tė drejt e ke. Nėse mendon se nuk mundesh, sėrish me tė drejt e ke.
 
Titujt Rubrika Meditime 16 shkrime
• Ēdo fėmijė lind si individ, por tepėr rrallė njeriu vdes si individ
• Tė vetėdijshėm edhe nė botėn tjetėr
• Disa teknika pėr ta arritur relaksimin fizik dhe psiqik
• Gjashtė kėshilla pėr relaksim e ē'lodhje tė pėrditshme
• Vetmia
• Unė s'jam
• Gjeje qetėsinė tėnde me ndihmėn e meditimit
• Pema e dashurisė
• Dhuna nuk ėshtė pjesė e shpirtit rebelues!
• Dhjetė tė vėrteta pėr tė medituar mbi jetėn
• Peshkatari dhe peshku
• Ai i cili vėrtetė dashuron, kurrė nuk humb tėrėsisht
• Puna si meditim
• Puthja – rrėfim pėr tė medituar
• Meditimi me qeshje
• Narcisi - Tregim pėr meditim
Narcisi - Tregim pėr meditim

Kur vdiq Narcisi, erdhėn zanat e malit dhe e gjetėn liqenin, mė parė ujėmbėl, e tash tė shndėrruar nė govatė lotėsh tė njelmėta.
- Pse qan? e pyetėn zanat e malit.

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Meditimi me qeshje

E para ēfarė duhet bėrė ėshtė qeshja, pasi qė kjo i jep ton tėrė ditės. Po u zgjuat me qeshjen, sė shpejti do tė filloni tė ndieni sesi jeta ėshtė absurde. Asgjė nuk ėshtė serioze: qesharake janė madje edhe pakėnaqėsitė tuaja, qesharake...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Puthja – rrėfim pėr tė medituar

Sytė e saj ishin tė shkėlqyer dhe ngrohnin me buzėqeshje duke shikuar sytė e tij; buzėt e saj dukeshin tė uritur pėr puthjen qė e thėrriste...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Puna si meditim

Po qe se punėn tuaj mund ta ktheni nė meditim, kjo ėshtė mė sė miri. Atėherė meditimi kurrė s’ka pėr t’ ardhur nė konflikt me jetėn tuaj. Ēfarėdo qė tė bėni, ajo mund tė bėhet meditative. Meditimi nuk ėshtė diēka e ndarė, ai ėshtė pjesė e jetės...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Ai i cili vėrtetė dashuron, kurrė nuk humb tėrėsisht

Nėse besoni se jeni tė palumtur vetėm pėr shkak se keni dashuruar dhe keni humbur, hidheni kėtė mendim. Ai i cili vėrtetė dashuron, kurrė nuk humb tėrėsisht. Dashuria ėshtė e ēuditshme dhe temperamente...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Peshkatari dhe peshku

Tregim i mrekullueshėm pėr ēaste meditimi. "Njėherė njė peshkatar zuri njė peshk me bukuri mahnitėse. Dhe sapo u nis ta fusė nė strajcė dėgjoi peshkun se si e luste:- Bėhu i mirė. Mė kthe nė ujė..."

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Dhjetė tė vėrteta pėr tė medituar mbi jetėn

Kjo jetė ėshtė provim. Ajo ėshtė vetėm provė. Po tė ishte jetė e vėrtetė...
...do tė merrnit udhėzime tė mėtejme se ku tė shkoni dhe ēka tė bėni.

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Dhuna nuk ėshtė pjesė e shpirtit rebelues!

Dhuna ėshtė nė rrėnjėt e gjithė historisė njerėzore. Ėshtė mjerim tė shohėsh se si akoma na duhen ushtritė, armatimet nukleare. Jo dinjitoze ėshtė pėr ne se akoma na nevojitet policia, gjykatat dhe burgjet. Njerėzimi ca mė i mirė, njeriu ca mė i vetėdijesuar do t'i braktiste kėto pakuptimėsi ...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Pema e dashurisė

...Ishte njėherė njė pemė shumė e bukur, degėt e sė cilės lartėsoheshin qiellit tė pafund. Kur vinte sezoni i lulėzimit, tė gjithė fluturat mė tė bukura loznin si tė llastuara nė tė. Kur vinte koha e frutave, zogj ngjyrash e vendesh tė ndryshme mblidheshin dhe ia thonin cicėrimave...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Gjeje qetėsinė tėnde me ndihmėn e meditimit

Arsyeja pse duhet medituar ėshtė ngase meditimi e pakėson stresin, ndėrsa studimet mjekėsore tregojnė se ajo zvogėlon edhe efektet pėrcjellėse qė stresi i sjellė me veti siq janė: aknet, kokė dhimbja, astma...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Unė s'jam

E vėrteta mbetet gjithmonė sublime, gjithmonė e freskėt, sepse ajo ėshtė e pėrjetshme. Ne duhet tė vrapojmė drejt saj. Egoja ėshtė vetėm njė pengesė drejt realizimit tė pėrvojės mbi tė vėrtetėn...

Shkruan: Ibrahim Hajdari

Lexoni artikullin...
Vetmia

Shumė njerėz, nė veēanti ata qė nuk janė nė martesė, tė cilėt kanė ndjenjė tė fuqishme se nuk janė pjesė tė familjes, se nuk kanė arritur tė "lidhen". Ndihen tė mangėt, tė paplotėsuar, ndihen se askund nuk bėjnė pjesė, askujt nuk i takojnė...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Gjashtė kėshilla pėr relaksim e ē'lodhje tė pėrditshme

Suksesi i kryerjes sė punėve vlerėsohet nė bazė tė asaj se sa ndihem i ēlodhur, e jo i lodhur. Kur nė fund tė ditės ndihem, nė veēanti i lodhur apo kur nė bazė tė ngacmueshmėrisė mund tė vlerėsojė se i kam tė lodhur nervat...

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Disa teknika pėr ta arritur relaksimin fizik dhe psiqik

A keni ngritur ndonjėherė lartė nga toka macen e fjetur nėn rrezet e Diellit? Nėse po, me siguri keni vėrejtur se trupin e ka aq tė butė dhe tė ēliruar, ngjashėm si njė kukull nga lecka.

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Tė vetėdijshėm edhe nė botėn tjetėr

Duke i prezantuar zbulimet nė materialin e publikuar nė “Journal of the Society for Psychical Research”, hulumtuesit kanė pėrfunduar se disa mediume shumė tė shkathtė kanė aftėsi pėr tė fituar informata tė sakta...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Ēdo fėmijė lind si individ, por tepėr rrallė njeriu vdes si individ

Me gjitha qėllimet mė tė mira, prindit, mėsuesit, udhėheqėsit, klerikėt dhe tė ngjashmet na mbjellin idenė e konkurrencės, rivalitetit, ambicies, duke krijuar kėshtu prej ēdo fėmiu qenien e cila me jetėn takohet nė lufta mendimesh, me fjalė tė tjera, nė dhunė, nė agresivitet...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...

Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci