Online 2 users
 

Aforizma tė rastit

Vendose dorėn mbi furrė pėr njė minutė dhe tė duket si njė orė.
 
Titujt Rubrika Mite dhe Legjenda 15 shkrime
• Njė qendėr spirituale nga maje tė Himalajeve
• Nga ēuditė e mėdha – TROJA
• Mė falni, a jeni (para) normal?
• A jemi tė vetėm nė gjithėsi!
• Mekanizmat e gjenialitetit
• Dukuria e piktogrameve - 1
• Jeta nė jetėn e kaluar - kush ishim para se tė lindnim
• Kulla e vajzės qė flet pareshtur pėr dashuri
• Alfabeti i besėtytnive - I
Nuse, shkele pragun me kėmbėn e djathtė
• Fėmijėt e hėnės
• Dukuria e piktogrameve – 2 - Vetėtimat sferike nga qielli
• Ėndrrat lucide dhe pėrvoja jashtė trupore
• "Gjeniu" krijohet me anėn e shqisės sė gjashtė
• Fragmente nga mitologjia shqiptare - kush nė ēka beson!?
• Alfabeti i besėtytnive II
Tėrfili pėr fat, trėndafili pėr tė lindur fėmijė tė bukur
Alfabeti i besėtytnive II
Tėrfili pėr fat, trėndafili pėr tė lindur fėmijė tė bukur

Me siguri se edhe skeptikėt mė tė pėrbetuar, nė ditėt e hershme tė rinisė sė tyre, atėbotė, tė goditur nga shigjeta e Amorit, me dėshirė i besonin gjethes sė bagremit (driza e butė), duke e pyetur "mė do, s'mė do…".

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Fragmente nga mitologjia shqiptare - kush nė ēka beson!?

Tė bardhat janė njė lloj shtojzovallesh, vajza tė bukura, pra, diēka si zanat. E Bukura e Dheut, edhe kjo ėshtė njėfarė zane. Kjo figurė mitologjike ėshtė e njohur jo vetėm nė Ballkan, por edhe nė botėn arabe, nga duhet tė ketė ardhur ndėr ne...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
"Gjeniu" krijohet me anėn e shqisės sė gjashtė

Shqisa e gjashtė ėshtė imagjinata kreative. Shkathtėsia e imagjinatės kreative ėshtė diēka qė shumica e njerėzve kurrė nuk e shfrytėzojnė gjatė gjithė jetės, dhe edhe nėse e shfrytėzojnė, kėtė e bėjnė rastėsisht.

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Ėndrrat lucide dhe pėrvoja jashtė trupore

I vetmi realitet qė ekziston pėr njeriun nė ėndrrat e zakonshme ėshtė vet ajo botė imagjinare - ėndrra. Pėr dallim nga kjo, te ėndrrat e quajtura "LUCIDE" pėrveē realitetit ėndėrr, ekziston edhe realiteti tjetėr - bota e vėrtetė e njeriut...

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Dukuria e piktogrameve – 2 - Vetėtimat sferike nga qielli

Nė fillim, deri sa rrathėt ishin tė vegjėl, u paraqit njė shpjegim shkencorė sipas disa kushteve specifike klimatike nė kėtė pjesė tė botės. Kjo teori megjithatė ra shumė shpejtė poshtė me paraqitjen e rrathėve me tė mėdhenj dhe forma mė tė komplikuara. Rrethi mė i madh i matur deri mė tash ishte 600 metra nė gjatėsi dhe 200 metra nė gjerėsi.

Shkruan: Arsim Ajgeraj

Lexoni artikullin...
Fėmijėt e hėnės

"Nga gjithėsia nė tokė arritėn dy lloje tė qenieve njerėzore. Njėra palė pėr banim tė tyre zgjodhėn bregun e tė tjerėt detin. Erdhėn me anije kozmike tė ngjashme me topat e zjarrtė, dhe nė Tokė mbetėn deri sa paraardhėsve tonė iu dhuruan shumė njohuri dhe u zbuluan shumė fshehtėsi...

Shkruan: Arben Shala

Lexoni artikullin...
Alfabeti i besėtytnive - I
Nuse, shkele pragun me kėmbėn e djathtė

Sa e sa herė mė ka ndodhė qė gjyshja apo dikush tjetėr ma tėrhiqte vėrejtjen kur tentoja qė njė veprim tė zakonshėm ta kryeja nė kohė tė "pazakonshme". Po ju sa herė deri tash kishit rastin t'i dėgjoni vėrejtjet e llojit: "Mos u shiko nė pasqyrė natėn", "Mos puno se ėshtė e Xhuma", "Mos e zbath vetėm njėrėn ēorapė se..." etj.

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Kulla e vajzės qė flet pareshtur pėr dashuri

...ajo s'mundet t'i largohej fatit dhe njė ditė brenda sepeteve tė mollėve, ishte fshehur njė gjarpėr, i cili, del dhe kafshon princeshėn duke lėshuar gjithė helmin e tij.

Shkruan: Iris Agovi

Lexoni artikullin...
Jeta nė jetėn e kaluar - kush ishim para se tė lindnim

Hulumtuesit padyshim konstatonin se te disa njerėz vjen deri te kujtesa e ndonjė individi ose individėve tė cilėt kanė jetuar nė lokalitete tjera hapėsinore e kohore. A ėshtė kjo dukuri e shkaktuar nga ana e shpirtit? Shpirti, ē'ėshtė? A e kemi parė ndonjėherė?

Shkruan: Sezgin Bojnik

Lexoni artikullin...
Dukuria e piktogrameve - 1

Kaloi gati ēerek shekulli prej se u paraqitėn rrathėt e parė sekret nė fushat gurore nė Kanadė. Lidhja me kėtė shkencėtarėt vetėm i rrudhin supet. Nė fillim ishin vetėm rrathė tė grurit tė shtrirė, por mė vonė filluan format tė bėhen gjithnjė e mė tė ndėrlikuar.

Shkruan: Arsim Ajgeraj

Lexoni artikullin...
Mekanizmat e gjenialitetit

Mos ndoshta pėrgjigjja pėr kreativitetin gjenial duhet tė kėrkohet nė kuantitetin e kualitetin e qelizave tė trurit ose lidhjeve tė ndėrsjella tė tyre? Mos ndoshta qelizat e tilla te gjeniu janė mė tė mėdha? Shkenca kėto hipoteza kurrė nuk i vėrtetoi...

Shkruan: Arben Shala

Lexoni artikullin...
A jemi tė vetėm nė gjithėsi!

A ka jetė nė gjithėsi pos nė tokė? Pėrgjigjen nė kėtė pyetje e hulumton njė shkencė e re: Bioastronomia, qė ka vetėm 34 vjet. Hulumtimet e kėtij lėmi quhen SETI (search for Ekstraterrestrial Inteligence...

Shkruan: Sezgin Bojnik

Lexoni artikullin...
Mė falni, a jeni (para) normal?

Ēdo Nismėtar, qė niset shtegut tė vetėnjohjes (pėrveē kureshtarėve), nė fillim do tė dėshirojė qė tė kapėrdijė sa mė tepėr njohuri e literatura tė kėtij lloji. Ēdo gjė i duket e mrekullueshme. Vrapon pas ēdo teknike tė re, tė mundshme e tė pamundshme, pastaj pas ēdo diturie tė fshehur.

Shkruan: Arben Shala

Lexoni artikullin...
Nga ēuditė e mėdha – TROJA

Perėndesha Afrodita i propozoi atij femrėn mė tė bukur nė botė. Parisi, pasi qė ishte bari i thjeshtė, nuk deshi mbretėri e zgjuarsi, prandaj pranoi ofertėn e Afroditės - pėr njė femėr tė bukur...

Shkruan: Iris Agovi

Lexoni artikullin...
Njė qendėr spirituale nga maje tė Himalajeve

Shumė hulumtues u nisėn pėr nė Himalaje, disa ekspedita u kthyen duarthatė e disa tė tjera me storje tė cilat janė tė pabesueshme. Dihet se Himalajet janė njė vend i pashtershėm i sekreteve fantastike si dhe urtėsive mė tė larta...

Shkruan: Arsim Ajgeraj

Lexoni artikullin...

Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci