Online 3 users
 

Aforizma tė rastit

Askush nuk ėshtė mė i verbėr se ai qė nuk dėshiron tė sheh.
 
Titujt Rubrika Mjekime 14 shkrime
• Si ta mposhtni pagjumėsinė
• Higjiena intime pėr femra... (pjesa e parė)
• Kur shpirti vuan
• Mugujt e bimėve - koncentrate vitaminoze
• Mandarina pėr shėndetin dhe bukurinė tuaj
• Ēaj pėr flokėt tuaj
• Kozmetikė natyrore pėr lėkurė nga qumėshti
• Forconi imunitetin e organizmit tuaj
• Ushqimi qė do tė duhej ta konsumoni ēdo ditė
• Formula magjike me vitamina pėr lėkurė
• Molla, uthulla e mollės dhe shėndeti
• Shtatė aspektet e tė ushqyerit
• Disa produkte makrobiotike qė mund t'i gjejmė nė kuzhinat tona
• Si tė mbroheni nga rrezet e diellit gjatė verės
Si tė mbroheni nga rrezet e diellit gjatė verės

Veprimi tejet i dėmshėm i rrezeve tė diellit ėshtė prej orės 11 - 17, mirėpo pasi qė shpesh ėshtė e pamundshme t'i shmangemi tė gjithė asaj nė kėtė kohė, preferohet qė ēdo ditė tė pėrdoren krem pėr mbrojtje tė plotė...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Disa produkte makrobiotike qė mund t'i gjejmė nė kuzhinat tona

Prej produkteve qė mund t'i quajmė makrobiotike dhe qė mund t'i gjemė lehtė janė: Gruri, elbi, tėrshėra, thekra, soja, leblebia, fasulja e zezė, farat e susamit, kikirik, bėrthamat e frytit tė kajsisė...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Shtatė aspektet e tė ushqyerit

Njė ndėr faktorė mė tė rėndėsishėm nė jetė qė pėrcakton se a jetojmė nė harmoni me rrethin apo jo prej ēka rezulton se a do tė jemi tė shėndosh apo jo, ėshtė tė ushqyerit. Si ushqehemi? Sipas mėsimeve tė makrobiotikės janė shtatė aspekte kryesore tė ushqyerit pėr njeriun.

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Molla, uthulla e mollės dhe shėndeti

Molla ka pėrbėrės tė shumtė ushqyes e shėrues. Sidomos ka natrium, hekur, fosfor, disa alkaloidė, geraniol, acetaldehid, pektinė, sheqer, thartirė tė mollės, nė sasi tė vogla ka dhe vajra eterikė...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Formula magjike me vitamina pėr lėkurė

A ndjeni se jeni ende nė kėrkim tė formulės magjike qė do t’ju bėnte pėrveē qė tė ndjeheni, edhe tė dukeni mė tė freskėt dhe me pamje rinore? Nėse vazhdimisht e kėrkoni burimin e dukjes rinore...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Ushqimi qė do tė duhej ta konsumoni ēdo ditė

Ushqimet qė ēdo njeri duhet t'i konsumoj ēdo ditė, dhe tė cilat gjinden nė ēdo kuzhinė apo shitore mė tė afėrt, por qė janė tė rėndėsishme pėr muskujt, zemrėn, eshtrat, sytė...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Forconi imunitetin e organizmit tuaj

Nė periudha tė ndryshme tė vitit si nė pranverė apo nė vjeshtė, fillon dhe sezoni i gripit dhe ftohjes. Sipas statistikave botėrore mė tepėr se 15% e popullsisė sėmuren prej vjeshtės deri nė fillim tė pranverės...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Kozmetikė natyrore pėr lėkurė nga qumėshti

Nėse dėshironi qė lėkura e juaj tė jetė e butė dhe e lėmuar, lageni njė copė pambuku me qumėsht dhe me atė lyeni gjithė fytyrėn. Leni tė ndikoj gjysmė ore dhe mė pastaj shpėrlajeni fytyrėn...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Ēaj pėr flokėt tuaj

Me siguri sot apo ēdo ditė gjatė kėnaqėsisė tuaj duke pirė njė gotė ēaj, tė relaksuar, apo duke biseduar me dikė tė afėrt, asnjėherė nuk ju ka shkuar ndėrmend se po ai ēaj ėshtė i mirė edhe pėr flokėt tuaj, njėjtė si edhe pėr mendjen tuaj.

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Mandarina pėr shėndetin dhe bukurinė tuaj

Ndėr agrumet mė tė njohura mjaft tė pasura me vitamine, minerale tė ndryshme janė portokalli, limoni, mandarina dhe tė tjera. Lėngu i mandarinės ka kalcium, kalium, magnez, fosfor, hekur, zink, bakėr si dhe disa anti-oksidues dhe disa tjera materie kimike bimore

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Mugujt e bimėve - koncentrate vitaminoze

Ushtarėt e vjetėr romakė njiheshin pėr nga qėndrueshmėria e rrallė e tyre, sidomos gjatė marshimeve tė pafundme. Fshehtėsia e qėndrueshmėrisė sė pashoq tė ushtarėve romakė fshihej nė xhepat e tyre.

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Kur shpirti vuan

Bazuar nė hulumtimet e pėrbashkėta tė mjekėve dhe psikologėve, ata kanė ardhur nė pėrfundim se: "dashuria dhe mundimi (neveria) kalojnė nėpėr zemėr". Por as organet tjera tė trupit nuk janė tė kursyera nga "goditjet e shpirtit". "Shpirti i lėnduar" mė sė shpeshti godet sistemin kardiovaskular si dhe atė tė frymėmarrjes dhe tė tretjes.

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Higjiena intime pėr femra... (pjesa e parė)

Secila femėr jo vetėm qė duhet ta njeh mirė trupin e saj, por edhe tė mėsohet ta "dėgjoj" atė, nė mėnyrė qė mė lehtė t'i pėrballojė disa faza tė ndjeshme tė zhvillimit psikofiziologjik, pubertetin, menstruacionet, shtatzėninė, menopauzėn... Mbrojtje mė tė mirė pėr gjithė kėtė ofron higjiena e plotė intime.

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Si ta mposhtni pagjumėsinė

Njeriu kalon njė tė tretėn e jetės duke fjetur, edhe pse askush nuk e di se ē'ėshtė gjumi. E kemi tė njohur se gjumi ėshtė shprehi dhe gjendje e pushimit gjatė sė cilės natyra e ripėrtėrinė organizmin e shpenzuar, por nuk e dimė se sa orė gjumė i nevojiten secilit individ. Po ashtu nuk e dimė as se a na duhet medoemos qė tė flemė...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...

Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci