Online 8 users
 

Aforizma tė rastit

Bėhu gati pėr errėsirė gjersa udhėton nėpėr dritė Dielli.
 
Titujt Rubrika Motivime 20 shkrime
• Tė vdesėsh duke jetuar apo tė jetosh duke vdekur!
• A jeni tė drejtė dhe miqėsor edhe ndaj vetes?
• Si ti mbani mend emrat e njerėzve
• Si t'i shmangeni lodhjes dhe ta ruani pamjen rinore
• Si t'i shmangeni lodhjes dhe ta ruani pamjen rinore II
• Buzėqeshja
• Nėse mė parė s'je njeri, kurr mos ke qėllim pėr tė qenė diēka...
• Ēdo gjė ėshtė e vėshtirė, para se tė bėhet e lehtė...
• Si dallohen tė suksesshmit nga tė pasuksesshmit
• Tridhjetė e njė shkaqet kryesore tė dėshtimit - I
• Tridhjetė e njė shkaqet kryesore tė dėshtimit - II
• Sjellja juaj nė jetė ndikon nė gjendjen tuaj
• Formulat magjike qė t'i hiqni qafe brengat
• Si tė shfrytėzohet imagjinata nė praktikė
• Pse ju duhen armiqtė nė jetėn tuaj
• Le tė punojnė emocionet pozitive nė vend tuajin
• Si dallohen tė suksesshmit nga dėshtuesit
• Mos i imitoni tė tjerėt - bėhuni ai/ajo qė jeni
• Si mund ta ndryshoni mostrėn e mendimeve negative
• Si tė mbroheni nga kritikat qėllimkeqe
Si tė mbroheni nga kritikat qėllimkeqe

Pasi qė je nė pozitė tė rėndėsishėm, duhet tė pajtohesh me mendimin se gjithnjė dikush ka pėr tė kritikuar.. Pranoje kėtė si fakt tė pashmangshėm, dhe jetėn do ta kesh mė tė lehtė.

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Si mund ta ndryshoni mostrėn e mendimeve negative

Si ju shkon dorėsh t“i ndryshoni mostrat e mendimeve negative? Nė vijim do tė hasim nė tė ashtuquajturėn “Teknika e pasqyrės”, me ndihmėn e sė cilės mund tė tėrheqni njė bilanc tė kėndvėshtrimit tuaj jetėsor.

Shkruan: Ibrahim Hajdari

Lexoni artikullin...
Mos i imitoni tė tjerėt - bėhuni ai/ajo qė jeni

Poeti i madh shqiptar Azem Shkreli nė njė vjershė tė shkurtėr thotė: “Nėse do tė takoheshim me veten sy mė sy, a do tė ishim pėrqafuar apo do tė ishim pėshty”. Kjo poezi shumė mirė na e bėnė me dije se, nėse dėshirojmė tė jemi vetja e jonė kudo dhe me gjithkėnd qė jemi, ai apo ajo qė vėrtet jemi, sė pari duhet tė takohemi me veten sy mė sy, tė ballafaqohemi...

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Si dallohen tė suksesshmit nga dėshtuesit

Tė suksesshmit e pranojnė pėrgjegjėsinė pėr veprat e veta, pėrderisa humbėsit gjithmonė i fajėsojnė tė tjerėt pėr problemet qė paraqiten nė fazat e ndryshme tė jetės sė tyre. Nė anėn tjetėr ata gjithnjė kėrkojnė arsyetime

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Le tė punojnė emocionet pozitive nė vend tuajin

Ekzistojnė gjithsej shtatė emocione kryesore pozitive. Emocionet negative, me vullnetin e tyre, ndėrfuten nė impulset mendore tė cilat e sigurojnė kalimin nė mendjen e nėndijshme...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Pse ju duhen armiqtė nė jetėn tuaj

Ėshtė e pamundur t’i pėlqeni tė gjithė njerėzve. Ėshtė e pamundur qė tė jeni pandėrprerė simpatik ndaj tė gjithė njerėzve. E vėrtetė ėshtė se mundohemi tė jemi tė kėndshėm dhe tė sillemi mirė me tė gjithė njerėzit, dhe pėr kėtė shkak dhe shpesh i durojmė pasojat...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Si tė shfrytėzohet imagjinata nė praktikė

Idetė janė pika nismėse e ēdo pasurie, ato janė prodhime tė imagjinatės. T'i shqyrtojmė disa ide tė njohura mirė e tė cilat sollėn pasuri tė mėdha, me shpresė se kėta shembuj do t'ju japin informatėn e plotė mbi mėnyrėn se si imagjinata shfrytėzohet pėr grumbullimin e pasurisė.

Shkruan: Arben Shala

Lexoni artikullin...
Formulat magjike qė t'i hiqni qafe brengat

Filozofi Vilijem Xhejms, baba i psikologjisė sė aplikuar kėshtu i mėsonte studentėt: "Pajtohuni me situatėn, ngase pranimi ėshtė hapi i parė nė pėrballimin e ēdo problemi."

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Sjellja juaj nė jetė ndikon nė gjendjen tuaj

Sjellja juaj nė jetė ndikon nė gjendjen tuaj. Nuk ėshtė fshehtėsi qė ne ndihemi mirė atėherė kur e vėshtrojmė jetėn me sy pozitiv. Nėse nė tė kundėrtėn shohim vetėm “zi”, atėherė edhe disponimi ynė do tė nxihet dhe ne do tė ndihemi keq...

Shkruan: Ibrahim Hajdari

Lexoni artikullin...
Tridhjetė e njė shkaqet kryesore tė dėshtimit - II

Prej disa mijėra meshkujve dhe femrave tė analizuar, 98 % janė tė kategorizuar nė grupin tė "dėshtuarit". Analizat konstatuan se ekzistojnė tridhjetė e njė shkaqe kryesore tė dėshtimit.

Shkruan: Arben Shala

Lexoni artikullin...
Tridhjetė e njė shkaqet kryesore tė dėshtimit - I

Tragjedinė mė tė madhe jetėsore e pėrbėjnė meshkujt dhe femrat tė cilėt orvaten me zell, por nuk arrijnė sukses! Ėshtė tragjedi se njė numėr i madh njerėzish dėshtojnė, nė krahasim me disa qė suksesojnė...

Shkruan: Arben Shala

Lexoni artikullin...
Si dallohen tė suksesshmit nga tė pasuksesshmit

Tė suksesshmit e pranojnė pėrgjegjėsinė pėr veprat e veta, pėrderisa humbėsit gjithmonė i fajėsojnė tė tjerėt pėr problemet qė paraqiten nė fazat e ndryshme tė jetės sė tyre. Nė anėn tjetėr ata gjithnjė kėrkojnė arsyetime.

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Ēdo gjė ėshtė e vėshtirė, para se tė bėhet e lehtė...

Nga jeta merr vetėm aq sa jep. Asgjė nuk bie nė fund tė detit. Nė natyrė nuk ekziston rregulli diēka pėr asgjė. Sikur qė ēdo pasojė e ka shkakun, ashtu dhe ēdo sukses ka ēmimin e vet.

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Nėse mė parė s'je njeri, kurr mos ke qėllim pėr tė qenė diēka...

Lutja shkencore ėshtė temė delikate pėr shqyrtim dhe, nė mjedisin tonė, zgjon asociacione kundėrthėnėse. E para, pėr shkak tė njė mendimi dominues qė "ka fituar tė drejtė qytetare" se lutja i takon vetėm sferės fetare dhe me nocionin "lutje" nėnkuptohet...

Shkruan: Daut Demaku

Lexoni artikullin...
Buzėqeshja

Buzėqeshja e sinqertė vėrtet ėshtė armė shumė e fuqishme joshėse mes qifteve. Pėr t'i lėrė mbresa partnerit tuaj, buzėqeshja ėshtė e rėndėsishme sikurse ajri pėr mushkėri. Ajo hapė rrugėt e komunikimit dhe zbutė edhe zemrat me tė ngurta, madje edhe tė atyre qė janė "Macho meshkuj"...

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Si t'i shmangeni lodhjes dhe ta ruani pamjen rinore II

Asgjė nė botė nuk do t'ju bėjė aq tė plakur sa ju bėnė lodhja dhe tendosjet. Sikur tė ishit tė vetėdijshėm pėr dėmin e tyre nė dukjen tuaj rinore, me siguri mė shumė do t'i kushtonit rėndėsi dhe kohė ushtrimeve tė relaksimit dhe pushimit...

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Si t'i shmangeni lodhjes dhe ta ruani pamjen rinore

Duhet tė kemi ndjenjėn se ekziston dikush nė botė i cili me dėshirė do t'na dėgjojė dhe t'na kuptoj. Kėtė mė sė miri tregon shembulli i njė gruaje, nė njėrėn nga bisedat mbi brengat e saja, nė fillim tė bisedės ishte e nemitur nga dhembja. I kėrkonte nė vete fjalėt dhe me dhe me vėshtirėsi i lidhte fjalitė po aq tė tepėrta...

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Si ti mbani mend emrat e njerėzve

Tė gjitha fjalėt e rėndėsishme, po ashtu edhe emrat, mė lehtė mbahen nė mend nėse atė e identifikojmė me njė fotografi nga koka e jonė qė ka tė bėjė me emrin, ngase njerėzit pėr nga natyra janė vizualė, dhe mė lehtė mbajnė mend gjėrat qė mund tė pėrfytyrohen...

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
A jeni tė drejtė dhe miqėsor edhe ndaj vetes?

Loja pėr trupin ėshtė sikur qėndrimi pozitiv pėr shpirtin. Jeta ėshtė lojė. Para se t'i hapė sytė nė mėngjes, gjithmonė shtrihem, duke u zgjatur sa mė fort qė mundem. Dhe nėse nuk i prek skajet e arkivolit deri sa ngrehem shtrirazi, e di se dita do tė jetė e mirė pėr mua...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Tė vdesėsh duke jetuar apo tė jetosh duke vdekur!

Jemi mėsuar tė besojmė se pėr ēdo plagė dhe dhimbje ekziston tableta e cila mund tė na ndihmojė t'i shėrojmė ato dhimbje. Mirėpo nė anėn tjetėr dhimbja e fuqishme emocionale, pikėllimi dhe vuajtja pėr shkak se ndihesh i hedhur, i braktisur, me shėndet tė thyer, me dėshira tė paplotėsuara, ėndėrr tė fikur, nuk mund tė mjekohet me tableta...

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...

Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci