Online 3 users
 

Aforizma tė rastit

Bėhu vetvetja; gjithė tė tjerėt tashmė janė tė zėnė
Nga: Oscar Wilde
 
Titujt Rubrika Ēifteve 31 shkrime
• Pse meshkujt tradhtojnė nė dashuri me femra tjera?
• Seksi ėshtė vallėzim...
"Seksi ėshtė vetėm fillim e jo fund, nėse e ke lėshuar fillimin, e ke lėshuar edhe fundin"
• Si na shohin femrat nė takimin e parė...
• Pse meshkujt nuk dijnė tė dėgjojnė asnjėherė?
• Ēka dimė dhe ēka duhet tė dimė pėr femrat
• Si ta joshni njė mashkull qė ka fuqi
• Jo besnikėria dhe mashtrimi nė dashuri
• Buzėt – Pasqyrė e ndjenjave
• 35 gjėra qė duhet t'i dijė secila grua e martuar
• Ndarja mund tė parashikohet
• Dashuria dhe toleranca
• Mashkulli fjalė, femra fjalor
• Femrat mendojnė me "ngjyra", meshkujt – “bardh e zi”
• Miqėsia mes femrės dhe mashkullit
• Dashuria pėrmes internetit - dashuria virtuele
• Pėrparėsitė dhe mangėsitė e njohjes pėrmes Internetit
• Sa ėshtė e vėrtetė dashuria virtuale?
• Gjuha sekrete e femrės dhe domethėnia
• Si ta pushtoni ta mbani dhe ta humbni njė mashkull
• A ka fjetur ajo me tjetrin mbrėmjen e kaluar?
• Gjashtė shenja qė tregojnė se ajo po ju tradhton
• Ēka konsiderojnė tė bukur te femra - meshkujt
• Ēka flasin flokėt e saj
• Shkaktarėt e mospajtimeve nė martesė
• Mashtrimi emocional
• Shenjat qė tregojnė se ai nuk ėshtė i interesuar t’ju thirr nė takimin e dytė
• Mėnyra e pėrshtatshme pėr ta ndėrprerė lidhjen paramartesore qė nuk shkon!
• Dhjetė pyetje pėr burra dhe dhjetė pėr gra
• Dehja nga dashuria
• 15 kėshilla qė ta filloni bisedėn me personin qė ju pėlqen
• SI MUND TĖ DINI NĖSE DIKUSH VĖRTET JU DO?
SI MUND TĖ DINI NĖSE DIKUSH VĖRTET JU DO?

Vetėm njė pėrqind e njerėzve dinė diēka mė thellė. Poetėt, piktorėt, muzikantėt, vallėzuesit, kėngėtarėt kanė njė ndjenjshmėri, njė senzitvitet tė ndjejnė pėrtej trupit

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
15 kėshilla qė ta filloni bisedėn me personin qė ju pėlqen

Me siguri ju ka ndodhur shpesh tė takoni djalin apo vajzėn qė ju pėlqen, po nuk keni pasur ide se si t’i afroheni apo si ta nisni bisedėn me tė. Jeni pyetur, “Ēka t’i them? Ta pyes si e ka emrin? Ēka punon? ...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Dehja nga dashuria

Psikologėt kanė vėrtetuar se, te njeriu i dashuruar ndodhin shumė tė tepėr reaksione se mendimet e thjeshta tė lumturisė. Disa studime tė fundit kanė zbuluar se janė disa lloje relative tė aktiviteteve kimike dhe neurotike qė ndodhin nė shkallė tė caktuar tė lidhjeve njerėzore.

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Dhjetė pyetje pėr burra dhe dhjetė pėr gra

“Nėse dėshiron ta ndryshosh botėn, ndryshoje veten”. Prandaj pėrgjigjuni vetes me sinqeritet, “po” ose “jo”. Nėse nė ndonjėrėn nga pyetjet pėrgjigjeni me “jo”, pikėrisht ajo pyetje qė ka marr pėrgjigjen “jo” ėshtė ajo...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Mėnyra e pėrshtatshme pėr ta ndėrprerė lidhjen paramartesore qė nuk shkon!

Ndarjet me partnerė ndodhin pėr arsye nga mė tė ndryshmet. Ēdo ndarje ėshtė e vėshtirė. Nuk ėshtė me rėndėsi kush ėshtė fajtor. Dashuria ndodh, vjen kur nuk e pret dhe shkon kur do vet. Dhe kur shkon dhemb...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Shenjat qė tregojnė se ai nuk ėshtė i interesuar t’ju thirr nė takimin e dytė

Nuk e keni njohur personalisht, jeni njoftuar ne internet apo pėrmes ndonjėrės nga shoqet tuaja. Dhe mė nė fund keni dal me tė pėr kafe dhe bisedė. Nėse ai insiston qė vetėm nga njė pije tė merrni, ngase dėshiron qė sa mė shkurt tė qėndroj me ju ...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Mashtrimi emocional

Kur partneri i juaj kėrkon vend pėr nevojat e veta emocionale larg lidhjes tuaj tė pėrbashkėt, kjo i liron dhe i kėput lidhjet qė e mbajnė njė lidhje tė bashkėshortore. Kjo ėshtė gati e njėjtė sikur tė kryhet njė tradhti bashkėshortore nga ana e njėrit partner.

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Shkaktarėt e mospajtimeve nė martesė

Me gjithė ėndrrat romantike dhe qėllimet e mira - shumė njerėz tė rinj hyjnė nė martesė si analfabetė tė plotė bashkėshortor. Nėse pėrkujtohemi se njė lidhje tė tillė tė ndjeshme dhe gjembore siē ėshtė martesa...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Ēka flasin flokėt e saj

Thonė se femra njihet nė bazė tė flokėve. Tė gjata, tė shkurta, bionde, brunetė. Si mund tė dini diēka mė tepėr pėr femrat. Shikoni flokėt e saj dhe zbulojeni se ēfarė personaliteti ka...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Ēka konsiderojnė tė bukur te femra - meshkujt

Ėshtė kjo pyetje qė me shekuj i ka bėrė femrat tė habiten. Kur mendon mashkulli se femra ėshtė e bukur? Shumė nga ne mendojnė se meshkujt shikojnė thjesht vetėm dukjen e jashtme ngase mediumet e ndryshme e serojnė kėtė bukuri tė tillė tė femrės.

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Gjashtė shenja qė tregojnė se ajo po ju tradhton

Hulumtuesit ende nuk e dinė saktė se a tradhtojnė femrat mė tepėr sot apo nė tė kaluarėn kanė tradhėtuar mė tepėr, sepse gjatė shumė anketave edhe nė tė kaluarėn por edhe sot ato gėnjejnė pėr lidhjet e tyre, dhe kjo shkakton njė boshllėk edhe mė tė madh mes gjinive. Dhe gjithė ne e dimė se sa mirė femrat i fshehin gjėrat dhe i mbajnė sekretet e tyre.

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
A ka fjetur ajo me tjetrin mbrėmjen e kaluar?

Nė vend se ta paguani ndonjė detektiv qė do ta pėrcjell tė dashurėn tuaj, provoni me metoda mė tė lira dhe mjaftė efikase ta lexoni tė vėrtetėn nga trupi i saj. Janė disa shenja nė trupin e njeriut, qė pa dėshirė flasin mbi realitetin. Mjafton qė tė mėsoheni t'i lexoni ato...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Si ta pushtoni ta mbani dhe ta humbni njė mashkull

A ju kujtohet se sa e sa herė, nė gjendje depresioni, jeni betuar se kurrė mė s'do tė dashuroheni dhe as qė do t'ia lejoni vetes mė qė ndonjėri nga krijesat e botės sė madhėrishme t'ju prishė harmoninė dhe baraspeshėn e disponimit tuaj. Megjithatė, edhe pas tė gjitha atyre betimeve tė mėdha...

Shkruan: Nevahir Hazeri

Lexoni artikullin...
Gjuha sekrete e femrės dhe domethėnia

Njė proverb thotė: “Kur femra qan, ai qė nuk sheh ėshtė mashkulli”, ngase nga lotėt e saj, atij i mjegullohen sytė. Sidoqoftė, meshkujt, me pak kujdes, mund tė mėsojnė qė t’i kuptojnė domethėniet e disa nga fjalėt e shkurta qė partnerja, e dashura apo gruaja i pėrdor gjatė fjalosjeve...

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Sa ėshtė e vėrtetė dashuria virtuale?

Pėr t'u pėrgjigjur se sa ėshtė reale dashuria pėrmes internetit, le ta definojmė sė pari se ēka nėnkupton fjala dashuri e vėrtetė? E kėtė pėr fat tė keq nuk mund ta pėrshkruajmė apo jo. Atė vetėm mund ta ndjejmė.

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Pėrparėsitė dhe mangėsitė e njohjes pėrmes Internetit

Njoftimet bėhen nė bazė tė interesave tė pėrbashkėta, e kjo shpesh shpien nė mirėkuptim dhe ju zhvillohet ndjenja se ju takon dikush apo i takoni dikujt. Njoftimet bėhen nė bazė tė atraktivitetit miqėsisė dhe dashurisė...

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Dashuria pėrmes internetit - dashuria virtuele

Ē'farė do tė mė thotė sot ai, unė mendoj. E kyēi kompjuterin, e pres me padurim deri sa tė aktivizohet, futem nė lidhje dhe fryma mė ndale nė mushkėri kur i dėgjoj tri fjalė tė vogla: "Ju ka ardhur posta elektronike".

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Miqėsia mes femrės dhe mashkullit

Janė dy parakushte qė njė femėr duhet t'i plotėsojė pėr t'u bėrė mik i mirė me njė mashkull. E para ėshtė ta dojė atė dhe e dyta qė kurrė tė mos hyjė nė marrėdhėnie seksuale me tė! Pėrndryshe nuk do tė mund tė lavdėrohet se njė mashkull e ka mik tė mirė.

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Femrat mendojnė me "ngjyra", meshkujt – “bardh e zi”

Meshkujt mė shpesh se femrat gėnjejnė. Kjo ndodhė ngase nė ndėrdije frikohen se ndoshta nuk janė mjaftė tė suksesshėm. Psikologėt thonė se gėnjeshtrat tipike tė meshkujve janė relikte nga e kaluara e tyre gjuetare, ngase gėnjeshtrat pėr sasinė e gjuetisė edhe atėherė ekzistonin.

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Mashkulli fjalė, femra fjalor

Nė jetėn e secilit mashkull ekziston njė femėr e cila ia ndryshon jetėn, ia bėnė mė tė suksesshėm apo ia shkatėrron ose e saboton. Po ashtu kjo vlen edhe pėr jetėn e femrave. Shumė njerėz janė munduar ta kuptojnė botėn dhe makinerinė e sistemit mendor tė femrave...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Dashuria dhe toleranca

Suksesi nė martesė nuk varet vetėm nga ajo se a e keni gjetur partnerin e vėrtet, por kryesisht nga ajo se ju vet a jeni partner i vėrtet.

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Ndarja mund tė parashikohet

Ēiftet qė forte i shprehin emocionet dhe qė fjalosen, me siguri do tė ndahen nė periudhėn prej shtatė viteve tė para. Ekziston edhe ai grupi tjetėr, qė ėshtė e kundėrt me kėtė grup - te njerėzit qė janė tė ftohtė, pa jetė dhe komunikimet i kanė tė ndėrprera...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
35 gjėra qė duhet t'i dijė secila grua e martuar

Disa nga shumė gjėra tė rėndėsishme qė secili mashkull dėshiron qė njėherė e pėrgjithmonė t'i ketė tė qartė gruaja e tij, janė tė shėnuara mė poshtė. Natyrisht, kėtė merreni nė radhė tė parė si njė argėtim, ngase tipet e ndryshme tė karaktereve ndryshe reagojnė...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Buzėt – Pasqyrė e ndjenjave

Puthja ėshtė shprehje e parė fizike e tėrheqjes mes veti tė dy personave. Nėse ndjejmė dashuri, dhe fjalėt janė tė pakta pėr ta pėrshkruar atė dashuri, atėherė aty sėrish janė buzėt qė pėrmes puthjes i shprehin edhe ndjenjat mė tė thella nga qenia e jonė...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Jo besnikėria dhe mashtrimi nė dashuri

Mashtrimi nė dashuri apo jo besnikėria ėshtė diēka qė ndodh pa u planifikuar, befas, diēka qė ėshtė jashtė secilės kufi tė logjikės sė shėndoshė, ngase po tė ishte e kyēur logjika e shėndosh nė kėtė lloj tė mashtrimit, shumė martesa dhe lidhje tė mira do tė shpėtonin.

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Si ta joshni njė mashkull qė ka fuqi

Nė joshje tė pėrkryer ti gjithmonė e kontrollon, por ai le tė mendoj se ėshtė duke udhėhequr. Ajo qė mashkullin e zė, nuk ėshtė se ēka ti bėnė pėr tė, por... Nėse ekziston ndonjė femėr, e cila di se si ta josh njė mashkull tė fuqishėm atėherė padyshim ajo ėshtė znj. Christine Keeler. Ajo thotė:...

Shkruan: Halida Hoti

Lexoni artikullin...
Ēka dimė dhe ēka duhet tė dimė pėr femrat

Kur mė nė fund shfaqet para jush e parfumosur duke folur me zė tė ulėt ngase buzėt i lėvizė ngadalė pėr shkak tė karminit, madje dhe ju puthė lehtė nė faqe qė mos t'ju lė gjurmėn e buzėve, si shenjė arsyetimi, edhe pse nuk e kuptoni, do t'ju zbutė. Pra pritni dhe dijeni se nuk ajo nuk ndryshon kurrė nė kėtė sjellje...

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Pse meshkujt nuk dijnė tė dėgjojnė asnjėherė?

Femrat gati asnjėherė nuk janė direkt kur i shprehin ndjenjat e tyre, por gjatė kėsaj, kėrkesa e saj dallohet ngase ėshtė e potencuar pak mė shumė se fjalėt tjera qė janė kode tė fshehta! Sikur ne meshkujt tė kuptonim se si tė thyhet ky kod i fshehur, me siguri pėrqindja e ndarjeve do zvogėlohej nė mėnyrė drastike...

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Si na shohin femrat nė takimin e parė...

Ajo nė pamjen tėnde kėrkon ndonjė paralajmėrim pėr ty. Asnjė vajzė nuk ka dėshirė qė pėr vete ta ketė njė djalė qė thjesht ka hedhur ca tesha nė trup, tė cilat mė pare kanė qenė tė shpėrndara nėpėr dhomė! Po ashtu, i kushton asaj se sa rėndėsi ju i keni kushtuar flokėve dhe pamjes sė fytyrės (mjekrės etj)...

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...
Seksi ėshtė vallėzim...
"Seksi ėshtė vetėm fillim e jo fund, nėse e ke lėshuar fillimin, e ke lėshuar edhe fundin"

Seksin duhet ta pranojmė, pėrdorim dhe ta lėmė pas nesh, nuk duhet tė heqim dorė nga ajo - por vetėm duhet ta tejkalojmė. Dhe mbaje nė mend, dallimi ėshtė i madh: nuk duhet tė heqim dorė, as ta braktisim - por vetėm duhet ta tejkalojmė. E ēka atėherė duhet tė bėjmė?

Shkruan: Mjellma

Lexoni artikullin...
Pse meshkujt tradhtojnė nė dashuri me femra tjera?

Pse burrat janė jo besnik dhe i tradhtojnė madje edhe atėherė kur i kanė gratė tejet atraktive. Secili mashkull ka dėshirė tė mendoj pėr veten sikur pėr njė gjuetar tė vetmuar tė cilit femrat nuk mund t'i bėjnė ballė. Ata qė vendosin tė mashtrojnė partneren zakonisht e bėjnė kėtė pėr disa arsye...

Shkruan: Arsim Gjinovci

Lexoni artikullin...

Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci