Online 2 users
 

Aforizma tė rastit

Shtrati i spitalit ėshtė taksi i parkuar me taksimetėr tė kyēur.
Nga: Gruēo Marks, komik amerikan
 
Titujt Rubrika: Psikoteste 6 shkrime
• Kinemaja pėr ēifte - Sweet November
• Psikotest - A e njihni forcėn tuaj tė brendshme
• Kinemaja pėr ēifte - Message in the bottle
• Sa ėshtė e qėndrueshme lidhja e juaj? - PSIKOTEST
• SI E PĖRJETONI DASHURINĖ? - PSIKOTEST
• Ngjyrat dhe jeta e juaj intime
ĒFARĖ JENI NĖ SITUATA TĖ KRIZĖS - PSIKOTEST

Nėse ndonjėherė nė jetė ju lajmėrohen situata tė krizės, a do tė jeni tė aftė qė ta shfrytėzoni rastin pėr ta pėrballuar atė krizė pozitivisht? Pėrgjigjen mund ta gjeni nė kėtė test tė vogėl. Pra, ėshtė e favorshme qė tė dini se si do ta zgjidhni a pėrballoni krizėn para se t'ju lajmėrohet. Nėse jeni tė vetėdijshėm se ēfarė do tė jetė reagimi juaj, atėherė edhe vetes mund t'i ndihmoni dhe mė ndryshe do tė reagoni nė situatat e rastėsishme. Pėr ēdonjėrėn nga situatat e ardhme zgjidheni nga njė pėrgjigje.

Emri dhe mbiemri i juaj:

1. Fqinjėt tuaj janė nė udhėtim. Dy meshkuj, tė panjohur, nga shtėpia e tyre nxjerrin TV-nė. Ju...

do ta thirrni policinė.

do t'i ndiqni e tė bėrtitni: kapni hajnat.

do tė kishit gjykuar se janė nga TV-servisi pa ndėrmarrė konkretisht asgjė.

2. Jeni duke e vozitur veturėn dhe shihni se si vajza e fqinjit tuaj, e nisur pėr nė shkollė, hyn nė veturėn e njė tė panjohuri. Ēka do tė bėni nė kėtė rast:

i shėnoni targat dhe i telefononi prindėrve tė saj.

do tė mendoni se ėshtė ndonjė i afėrm i saj.

do ta pėrcillnit veturėn.

3. Jeni duke dalė nga shitorja kur befas ju ndalon njė njeri duke ju treguar kartelėn e punėtorit tė sigurimit tė shitores dhe duke ju akuzuar pėr vjedhje. Ju... 

do tė qani nga halli.

do tė qeshnit pėr kėtė ēmenduri.

do tė egėrsoheshit. 

4. Ėndėrroni se banesa ju ėshtė ndezur flakė dhe befas zgjoheni dhe nuhatni aromėn e tymit. Atėherė do tė...

ngriheni pėr tė pyetur se ēfarė ere vjen.

vraponi nėpėr korridor pėr t'i alarmuar bashkėbanuesit.

i thoni vetes: "ėshtė vetėm njė ėndėrr e keqe" dhe do ta vazhdonit gjumin.

5. Qėndroni tė shtrirė nė plazh kur dėgjoni njė fėmijė duke kėrkuar ndihmė, dhe mė pas e shihni se si pėrpėlitet nė valėt e ujit. Ju do tė... 

vinit nė pėrfundim se prindėrit e tij do tė lajmėrohen dhe do ta zgjidhin problemin.

ngarendni pėr t'i ndihmuar

provoni pėr ta shpėtuar.

6. Jeni vetėm nė mbrėmje, nė shtėpi, dhe ju duket se dėgjoni dikė nė dhomėn tjetėr. Ju...

do ta ndalni dritėn dhe do tė fshiheni.

do tė thirrni nė ndihmė nga dritarja.

do ta rrėmbeni ndonjė send dhe ta hulumtoni shtėpinė. 

7. Jeni duke vozitur veturėn natėn dhe befas ju shpėrthehet goma. Gomėn rezerve nuk e keni me veti. Ju...

do tė dilni dhe do ta vazhdoni rrugėn nė kėmbė.

do ta ngritni haubėn, do t'i ndizni dritat dhe do tė mbylleni pėrbrenda pėr tė pritur ndonjė veturė tjetėr t'ju vjen nė ndihmė.

do tė shtriheshit nė karrigen e prapme dhe do tė flini. 

8. Rastėsisht e hapni letrėn e bashkėshortit-es tuaj dhe vėreni se qenka letėr dashurie, dėrguar nga ndonjėri qė as nuk e keni ditur se ekziston. Ju...

do tė vini nė pėrfundim se ėshtė ndonjė lojė e pakripė.

 

tė hidhėruar, do tė kėrkonit ndarje.

 

do tė kėrkonit bisedė tė hapur pėr kėtė problem. 

 

Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci