Online 3 users
 

Aforizma tė rastit

Peshorja tregon se ē'ėshtė e lehtė apo ē'ėshtė e rėndė - por jo edhe ē'ėshtė ar, argjend apo hekur!
 
Rubrika: Mahi tė vogla Gjithsej: 121 vica 
Dhelpra, ujku dhe gomari nė komunė

-Dhelpra, gomari dhe ujku vendosėn tė hapnin njė kompani. Dhelpra tha: Unė jam dinake, unė do tė shkoj nė komunė dhe ta marr lejen shpejt dhe pa probleme. -Dhelpra shkoi dhe u kthye pas gjysmė ore e dėshpėruar. E kishin refuzuar.
-Atėherė ujku thotė:
-Unė jam i rrezikshėm dhe njerėzit kanė frikė nga unė, tani unė do tė shkoj dhe shpejt do ta marrė lejen.
-Kur, ja, pas gjysėm ore edhe ujku e kishte lėshuar bishtin, as ai nuk pati sukses.
-Nė fund gomari tha: -Do tė provoj ta marr lejen unė.
-Pas dy ore u kthye i lumtur dhe tha:
-E kemi lejen, e kemi lejen!
-Dhelpra dhe ujku, u habitėn dhe e pyetėn, si ėshtė e mundur.
-Gomari u tha:
-Posa e hapa derėn e zyres sė komunės, ēka me pa, gjithė shokėt e klasės time aty nėnpunėsa...

Anglezi, francezi dhe malazezi

Po fryhen, anglezi, francezi dhe malazezi:
Anglezi: Kur unė bėrtas nga Big Ben “Rroftė Anglia”, zėri jehon pesėmbėdhjetė minuta!
Francezi: Kur unė bėrtas nga kulla e Ajfelit “ Rroftė Franca”, zėri im jehon gjysmė ore.
Malazezi: Kur unė bėrtas nga kodra, “Eja tė punojmė”, njė muaj rresht jehonė nėpėr Mal tė Zi zėri “Mos ha shumė mut – Millutin”

Tipin e ka marr malli

Shkon tipi nė Paris nė shtėpi publike, i nxjerr 1000 euro dhe i thotė kamerieres.
- Mė jepni njė porcion fasule tė ftohtė, gjysmė bukė bajat dhe njė prostitutė mė tė trashė qė e keni kėtu.
- Eh, me 1000 euro, ti mundesh me marr ushqim dhe vajzė shumė mė tė mirė! – pėrgjigjet kamerierja me habi.
- Po, po e di, po nuk mė ka marr malli pėr seks, po pėr shtėpi dhe pėr gruan, ia kthen tipi.

Po po veē 24 vjet i kam pas

Gabeli i bėrtet djalit tė vet:
- Nė klasėn e katėrt fillore je edhe po pinė duhan, pisi i keq!
- Po edhe ti babė ke pi cigare nė klasėn e katėrt fillore. – i thotė djali
- Po po, veē unė atėherė i kam pas 24 vjet. – ia kthen baba.

Mėkat ėshtė, mėkat!

Shkon vajza te prifti dhe i rrėfehet:
- “At, kam fjetur me priftin e famullisė fqinje. A ėshtė mėkat?”
- “Mėkat ėshtė bija ime, mėkat. Ti i takon famullisė tonė”, i pėrgjigjet prifti.

Babai s’erdh me na pa hiq...

I kishte mbetė njėrit hatri nė babain e vdekur.
“Pse, bre, ēka tė ka ba?!”, e pyetėn.
“Po ėshtė ēu baba nga varri veq pėr me votu e s’erdh me na pa hiq”.

Plaka nė vendvotim

Hyn plaka nė vendvotim. Voton dhe del. Pas pesė minutash kthehet e djersitur dhe e mbushur frymė.
“Pse u ktheve, loke?”, e pyesin te dera.
“O, pasha loken, e kam gabu votėn. Kam dashtė me votu pėr Filan Fistekun, e e kam votu dikend tjetėr”.
“Aiii, mos u mėrzit loke, e kemi vėrejtė e e kemi pėrmirėsu”.

Premtimet e fushatės zgjedhore

Nė fushatė: Ēka po do ti? Shpi. Shkruaja shpi. Po ti? Makinė. Shkruaja Makinė. Po ti? Lesh. Shkruaja Shpi edhe kėtij....ama Ky kėrkoj Lesh?! Shkruaja bre Shpi se Lesh kanė me marr tė gjithe masi tė kryhen zgjedhjet...

A ėshtė mėkat me hongėr bukė nė WC?

E pyet duke e provokuar njėri hoxhėn e fshtatit:
- Baba hoxhė, a ėshtė mėkat me hongėr bukė nė nevojtore (wc)?
Hoxha e kupton provokimin dhe ia kthenė:
- Jo, nuk ėshtė mėkat, po paramendo kur del duke pėrtypur nga nevojtorja, dhe tė shohin njerėzit, ēka do tė mendojnė se po han!?

Dera e banesės e gjakovarit

- Pse gjakovari i ka dy vrima tė shikimit te dera e banesės?

- Te vrima e lartė shikon kush ka ardhur, ndėrsa te ajo mė poshtė, ēka i ka sjellur pėr dhuratė!

Punė e madhe, nuk ėshtė e tij

Vjen njė burrė nga kurbeti nė ShBA dhe e viziton familjen e shokut. E takon gruan e tij dhe i tregon pėr tė shoqin:
- Burri yt shumė mirė i ka punėt, paguhet 7000 dollar nė muaj, e ka gjet njė punė tė mirė.
- Ēka po punon? - e pyet kjo
- Punė e lehtė, i pastron me brushė bombat atomike. – i pėrgjigjet miku.
- Kuku qyqe, po me bo me krisė bomba. – komenton gruaja e shokut.
- Aiiii edhe ti mo, po punė e madhe, s’ėshtė bomba e tij. – pėrgjigjet shoku i burrit.

Ekipet e vogla

- Thuaji tre emra tė njerėzve tė njohur nė botė. -Mėsuesja e pyet nxėnėsin:
- Kristiano Ronaldo, Lionel Mesi dhe Zinedin Zidan – pėrgjigjet nxėnėsi.
- Mirė, po a ke dėgjuar ndonjėherė pėr Leonardo da Vinēin dhe Betovenin? – pyet mėsuesja.
- Jo mėsuese, nuk i njoh mirė ekipet e vogla tė futbollit. – ia kthen ai

Tėrmeti nė Mal tė Zi

Pse u bė tėrmet nė Mal tė Zi?
Sepse malazezi e morri shatin ta punoj tokėn, dhe toka filloi tė qesh me tė madhe.

Kamarieri dhe limoni

- Kamarier, ma sillni njė ēaj pa limon.
- Nuk kemi limon, a bėnė pa diēka tjetėr

Mushkonjat dhe gruaja

- Cili ėshtė dallimi mes mushkonjave dhe grave?
- Mushkonjat tė nevrikosin vetėm gjatė verės

<< Pėrpara 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Tutje >>

Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci