Online 7 users
 

Aforizma tė rastit

Pengesat janė ato gjėra tė tmerrshme qė Ju i shihni kur e largoni shikimin nga qėllimi i juaj.
Nga: Henry Ford
 
Rubrika: Mahi tė vogla Gjithsej: 121 vica 
Gjermani dhe shqiptari dhe teknologjia

Fjalosen pėr teknologji, gjermani dhe shqiptari
- Ma jep njė llamarinė, unė tė bėj njė anije me teknologjinė gjermane, thotė gjermani.
- Ma jep ti mua njė femėr gjermane, unė ta mbushi anijen me ekuipazh, me teknologji shqiptare, thotė shqiptari.

Programeri dhe blerja

Gruaja e dėrgon burrin, programer tė kompjuterėve pėr tė blerė ushqime dhe i thotė:
- Blej 2 kilogram molla dhe nėse kanė vezė shitėsit blej dhjetė nga ato.
Burri kthehet nė shtėpi me dhjetė kilogram molla dhe i thotė gruas:
- Kishin vezė, ja i bleva dhjetė kilogram molla!

Para dhe pas martesės

Para martesės:

Ai: "Po! Ashtu ėshtė! Mezi e pres kėtė!"
Ajo: "A dėshiron tė shkoj?"
Ai: "Jo! As qė kam menduar pėr atė punė!"
Ajo: "A mė do?"
Ai: "Natyrisht!" ...

Lexoni tėrė mahinė...
Babi ėshtė i pirė dėrrasė

Vrapon djali te nėna duke thirrur, nėnė, nėnė, babi ėshtė sėrish i pirė dėrrasė.
- Ku po e dinė, thotė ajo.
- Po e di se qe sa erdhi, hyri nė banjė, e bėri me shkumė pasqyrėn dhe tash po e rruan. – pėrgjigjet djali.

Biondina, motra dhe nėna

Biondina qante nė punė ngase i kishin lajmėruar se i ka vdekur nėna. Cingėron telefoni dhe bisedon biondina nė telefon me motrėn dhe fillon tė qaj edhe mė shumė.
- Ēka u bė tash, ndonjė fatkeqėsi mė e madhe a?!, -e pyet kolegu i saj.
- Po, s’di ēka na ka gjet, sa mė tregoi motra se edhe asaj i kish vdekur nėna. – Pėrgjigjet ajo.

Tre ishin meshkuj dhe dy femra

Gruaja e sheh burrin duke i ndjekur mizat nė kuzhinė. Dhe e pyet:
- Sa miza i vrave?
- Pesė, tre meshkuj dhe dy femra. – pėrgjigjet ai.
- Po ku e ditke ti cilat janė femra. – ia kthen e nevrikosur ajo.
- Po tre ishin nė gastare tė birrės dhe dy ishin nė telefon. – sqaron ai.

Anglezi, amerikani dhe malazezi dhe gratė

Anglezi: Gruaja jem ėshtė luaneshė.
Amerikani: E pra atėherė e imja ėshtė tigėr.
Malazezi: Paj, as gruaja jem nuk i pėngjan njeriut

Aty i ike tė gjitha

I thotė mjeku gabelit:
- Duhet tė ma sjellėsh mostrėn e urinės, nevojės sė madhe, tė spermės dhe tė gjakut, pėr analiza.
- Qe po t’i japė brekėt doktor, aty i ke krejt. – i pėrgjigjet ky.

Babai im

-Alo? A ėshtė mėsuesja e kasės V-7, thotė zėri nė telefon.
- Po unė jam mėsuesja. – pėrgjigjet ajo.
- Dritoni, sot nuk mund tė vjen nė shkollė se ėshtė i sėmurė. – thotė zėri
- Po kush jeni ju? - pyet mėsuesja.
- Jam babai im, pėrgjigjet zėri.

Mujė ventilatori

Para se tė vdes buri, e lutė gruan tė qėndroj besnike.
- Grua, tė lutem mos mė tradhto as mbas vdekjes time, se rrotullohem nė var. – e porosit gruan.
- Mos u brengos burrė, - i premton ajo.
Pas 15 viteve, vdes gruaja dhe shkon ta kėrkoj burrin nė botėn tjetėr. E kėrkon te disa persona tashmė tė vdekur, te engjėjt... po askush nuk e njeh me emrin dhe mbiemrin e tij. Dikur, kjo nis dhe e pėrshkruan si duket, dhe njė engjėlli i bie ndėrmend.
- Uh, e di ti po e kėrkon Mujė ventilatorin. – i thotė engjėlli.
- Pse ventilator? – e pyet gruaja.
-Sepse, qė kur ka vdekur, shpesh rrotullohet nė varė.

Me siguri jeni policė ju

Dy policė me robe civile rrugės ndalen, dalin nga vetura dhe i shohin disa dele. Shkojnė ta blejnė njė dele nga bariu. Ia paguajnė bariut dhe ai u thotė, zgjidheni dhe merreni njė cilėn ta dėshironi. Po sa e marrin njė, bariu i shikon dhe i pyet?
- Ju me siguri jeni policė, edhe pse nuk i keni uniformat veshur?
- Po, i pėrgjigjen kėta, po ku e dite ti!?
- Po e dita se nė vend tė deles e keni marrė qenin!

Fanta-shkenca nė katin e dytė!

Vjen serbi nga Beogradi nė bibliotekėn kombėtare nė Prishtinė dhe kėrkon njė libėr nga bibliotekisti.
- Ma jepni librin me titull “Serbia e madhe” – thotė serbi.
- Mė vjen keq, po librat pėr shkencė fantastike janė nė katin e tretė. – i pėrgjigjet ky.

Engjujt a fluturojnė...

- Nėnė, a fluturojnė engjėjt? - E pyet vogėlushi nėnėn.
- Po biri im fluturojnė. Pse po pyet? – i thotė nėna
- Po babi sot i tha ndihmėses sė shtėpisė “Engjėll” dhe kur ka me fluturuar ajo? – pyet djali.
- Nesėr nė mėngjes, posa tė vjen, - pėrgjigjet nėna.

Vetėm pesė minuta

Gruaja e porosit burrin:
- I dashur, shkova te fqinja ta shoh, nuk vonohem vetėm pesė minuta, dhe shiko gjellėn qė e kam lėnė tė zihet, pėrzieje nga pak ēdo gjysmė ore, mos tė digjet!

Shenjat e komunikacionit dhe nxėnėsi

Vonohet nxėnėsi nė mėsim. Kur mė nė fund vjen, kah fundi i mėsimit, hynė nė klasė, dhe mėsuesja e pyet.
- Ku je more ti, pse po vonohesh?
- Po mėsuese ju na keni thėnė orėn e kaluar t’i respektojmė shenjat e komunikacionit! –ia kthen nxėnėsi
- Po mirė, ēka ka lidhje kjo me vonesėn tėnde. – pyet mėsuesja.
- Po, ka sepse rrugės pranė shkollės e pashė shenjėn ku shkruante, “Ngadalėso – Shkolla” – Pėrgjigjet nxėnėsi.

<< Pėrpara 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Tutje >>

Share
Trego miqve tuaj
Ruaj linkun

Rubrika tė Tjera

 

• Mahi tė vogla
• Lojėra online
• Bioritmi i juaj
•
Akuaristika
• Tė ndryshme

 
   
Copyright 1999 -2018 © Mjellma.net. All Rights Reserved. Web design: Arsim Gjinovci